سهند درب
خط میانی
12 مرحله برای اندازه‌گیری درب

12 مرحله برای اندازه‌گیری درب

درب بخش مهمی از هر فضایی است که به عنوان خانه یا محل کار از آن استفاده می‌شود. در واقع این درب‌ها هستند که از سازه در برابر ورود گرما و سرما محافظت کرده و امنیت ساختمان را حفظ می‌کنند. بنابراین قبل از ساخت، اندازه‌گیری درب به طرز صحیح، علاوه بر ارتقاء امنیت، به زیبایی محیط نیز کمک زیادی می‌کند.

بسیاری از افرادی که قصد تعویض درب‌های خانه خود را دارند؛ در اندازه‌ گیری درب‌ دچار اشتباه می‌شوند. چرا که ملاکشان معمولا درب‌هایی است که در حال حاضر در سازه وجود دارد. آنها معمولا درب قدیمی را از لولا در آورده، روی زمین می‌گذارند و اندازه‌گیری را بر اساس طول و عرض آن انجام می‌دهند. این در حالی است که این روش، شیوه صحیحی نیست. در واقع برای اندازه گیری درب اتاقی ، اندازه گیری ابعاد درب ضد سرقت و اندازه‌گیری هر درب دیگری که مدخل ورودی یک فضا را پوشش می‌دهد یک روش استاندارد و تضمینی وجود دارد. در ادامه بیشتر در مورد این روش صحبت می‌کنیم.

چگونه می‌توان درب داخلی را به درستی اندازه‌گیری کرد؟

برای تعویض درب‌های داخلی باید از اندازه درب اتاقی اطمینان داشته باشید. بسیاری از کارفرمایان در محاسبات خود برای خرید و نصب درب داخلی جدید دچار مشکل شده و به ناچار مجبور به پرداخت هزینه‌های اضافه برای تولید درب جدید دیگری می‌شوند. نکته اولی که باید به آن توجه کنید این است که نباید معیارتان اندازه‌گیری درب موجود باشد. در واقع باید اندازه‌گیری‌های جدیدی را بر اساس قاب و اندازه چهارچوب درب اتاق انجام دهید و برای تعبیه فریم‌های جدید، اندازه دیوار به دیوار را برای قرار گرفتن چهارچوب درب جدید در نظر بگیرید.

در صورت امکان، قاب‌های جدید درب را طوری در نظر بگیرید که به راحتی بتوانند درب‌های استاندارد را در خود جای دهند. این کار باعث کاهش هزینه‌ها می‌شود. اگر تصمیم به استفاده از قاب‌های موجود دارید؛ حتما قبل از سفارش یک درب جدید عرض، ارتفاع و ضخامت آن را بررسی کنید.

مراحل اندازه گیری درب اتاقی

تعیین اندازه ارتفاع درب

برای تعیین ارتفاع چهارچوب درب اتاق باید اندازه بخش داخلی چهارچوب که در آن مرتفع‌ترین قسمت درب قرار می‌گیرد را اندازه‌گیری کنید. هنگام اندازه‌گیری درب، کف پوش را به یاد داشته باشید.

تعیین عرض درب

برای تعیین اندازه عرض قاب درب باید در قسمت بالا، وسط و پایین قاب اندازه‌گیری را انجام دهید تا در صورت اختلاف ابعاد، بتوانید سفارش خود را منطبق با اندازه مورد نیاز ثبت کنید.

تعیین ضخامت درب

رایج‌ترین ضخامتی که در حال حاضر برای ساخت درب استفاده می‌شود 35 میلی‌متر است. اما درب‌هایی با ضخامت 40 یا 44 میلی‌متر نیز در بازار موجود هستند.

اگر به دنبال خرید یک درب جدید و باکیفیت هستید و می‌خواهید روی همان چهارچوب قدیمی آن را نصب کنید؛ به جای اندازه‌گیری درب موجود، خود چهارچوب را اندازه بگیرید. همچنین به یاد داشته باشید که امکان دارد اندازه‌گیری‌ها مناسب نباشند؛ اما باید گزینه‌ای برای اصلاح لبه‌های درب برای ایجاد فضای مناسب وجود داشته باشد. اگر برای اندازه‌گیری درب به راهنما نیاز دارید؛ همکاران ما در شرکت معتبر سهند درب سلماس می‌توانند به شما کمک کنند. فراموش نکنید برای اینکه بتوانید درب را به درستی اندازه‌گیری کنید مهم است که با لوازم و اتصالات درب آشنایی داشته باشید. کارشناسان ما می‌توانند با ارائه راهنمایی‌های اصولی، در کل مراحل اندازه‌گیری درب به شما کمک کرده و حتی طیف گسترده‌ای از اندازه‌ها و الگوهای مختلف را برای درب‌های داخلی به شما معرفی کنند.

راهنمای اندازه گیری درب

از آنجایی که درب برای نصب صحیح و ارائه عملکرد عالی خود، نیاز به چفت شدن روی چهارچوب دارد؛ مرحله اندازه‌گیری ابعاد آن مهم‌ترین بخش خرید و سفارش یک درب جدید است. این موضوع دو نکته را یادآور می‌شود. اولین نکته اینکه چهارچوب نقش مهمی در فیکس شدن درب دارد. بنابراین حتما قبل از اندازه گیری درب باید چهارچوب کار گذاشته شود.

نکته مهم دوم این است که اگر تمایل دارید از چهارچوب‌های قدیمی خانه استفاده کنید؛ حتما باید درب خود را به صورت سفارشی خریداری کنید. چرا که درب‌های از پیش ساخته شده معمولا به صورت انبوه تولید می‌شوند و دارای ابعاد و اندازه‌های استانداردی هستند. بنابراین اگر چهارچوب قدیمی شما را آهنگر یا نجاری ساخته باشد که با این اندازه‌ها آشنایی نداشته است؛ درب‌های پیش ساخته روی آنها به خوبی چفت نمی‌شود و ممکن است بعد از نصب مشکلاتی را ایجاد کند. پس اندازه گیری درب به شکل اصولی و با رعایت تمامی نکاتی که در ادامه به آنها اشاره کردیم؛ برای افرادی که قصد تعویض درب و استفاده از چهارچوب‌های قدیمی خانه خود را دارند بسیار مهم است.

اما اگر قرار است برای یک ساختمان نوساز درب بخرید یا درب‌های سازه قدیمی خود را همراه با چهارچوب تعویض کنید؛ کارتان راحت‌تر است. چرا که می‌توانید از درب‌های تولیدی انبوه که روی چهارچوب‌های استاندارد به خوبی قابل نصب هستند استفاده کنید. البته با وجود تمامی نکاتی که ذکر شد؛ بهتر است اندازه گیری ابعاد درب را به یک فرد متخصص بسپارید تا از مشکلات احتمالی پیشگیری شود.

آیا شیوه اندازه گیری درب اتاقی با اندازه گیری ابعاد درب ضد سرقت تفاوت دارد؟

خوشبختانه شیوه و اصولی که برای اندازه گیری ابعاد درب‌های یک ساختمان استفاده می‌شود؛ ارتباط زیادی با محلی که قرار است درب در آنجا نصب شود ندارد. چرا که درب روی چهارچوب نصب می‌شود و اگر روی چهارچوب فیکس باشد؛ مشکلی ایجاد نمی‌شود. در این شرایط نحوه اندازه گیری درب اتاق با نحوه اندازه‌گیری درب سایر قسمت‌های خانه از جمله سرویس بهداشتی، حمام و حتی درب ورودی یکسان است. اما همانطور که گفته شد؛ اگر قرار است برای یک چهارچوب قدیمی درب سفارش داده شود؛ اندازه‌گیری‌ها باید به دقیق‌ترین شکل ممکن انجام شود.

واحد اندازه گیری درب چیست؟

واحدی که برای اندازه‌گیری فضای داخلی چهارچوب باید از آن استفاده کنید میلی‌متر یا سانتی‌متر است. بنابراین ابزاری مانند مترهای فلزی برای این کار بسیار مناسب هستند. البته از آنجایی که در این اندازه‌گیری، حتی میلی‌مترها نیز می‌تواند تعیین‌کننده باشد؛ حتما از مترهای استاندارد استفاده کنید. برخی از مترهایی که در مغازه‌های فروش ابزارآلات وجود دارند غیر استاندارد هستند و در زمان تولید آنها، اندازه‌ها به صورت دقیق روی فلز درج نشده است. توصیه دیگری که می‌تواند دقت اندازه‌گیری شما را افزایش دهد استفاده از یک متر نو است.

همانطور که می‌دانید مترهای فلزی بر اثر استفاده زیاد و به مرور زمان دچار رنگ‌پریدگی شده و ممکن است درجات روی بدنه آنها پاک شود. بنابراین حتما از یک متر نو و کاملا دقیق برای اندازه گیری درب استفاده کنید.

12 مرحله برای اندازه‌گیری درب

چند نکته مهم در مورد نحوه اندازه گیری درب اتاق

رعایت نکات زیر در زمان اندازه‌گیری ابعاد و اندازه‌های درب می‌تواند به شدت روی نحوه چفت شدن درب با چهارچوب تاثیر بگذارد. در واقع اگر این نکات را در اندازه‌گیری خود لحاظ کنید؛ دربی که سفارش داده‌اید با دقت بیشتری ساخته و تحویل شما داده می‌شود:

  • اگر می‌خواهید برای یک ساختمان نوساز درب بخرید؛ حتما بعد از اتمام دیوارکشی و پوشش کف اقدام به اندازه‌گیری کنید. چرا که بعد از اتمام کف ساختمان، ارتفاع مدخل ورودی تغییر می‌کند. این موضوع در مورد عرض کار نیز صادق است. عرض درب را بعد از دیوارکشی و اتمام گچ‌کاری اندازه بگیرید.
  • برای افزایش دقت اندازه‌گیری، هر بعد درب را حتما سه بار از 3 قسمت مختلف (وسط، چپ و راست برای ارتفاع و وسط، بالا و پایین برای عرض) اندازه بگیرید. برای ساخت یک درب با عرض مناسب باید کمترین مقدار بین این 3 اندازه و برای ارتفاع چهارچوب درب اتاق بیشتر عدد را در نظر بگیرید. به این صورت عرض درب کاملا اندازه شده و قد درب نیز کوتاه‌تر از چهارچوب نمی‌شود.
  • اگر نسبت به ابعاد درب سفارشی خود حساسیت زیادی دارید؛ حتما در زمان یادداشت ابعاد روی کاغذ، میلی‌مترها را نیز بنویسید. با انجام این کار استادکار در زمان برش می‌تواند از ابعاد دقیق‌تر استفاده کند.
  • به محل قرارگیری دستگیره توجه کنید. برای اینکه متوجه شوید درب‌تان قرار است از کدام جهت باز شود باید داخل ساختمان قرار گرفته و تصور کنید که درب از کدام طرف باز شود بهتر است.
  • معمولا درب‌هایی که دستگیره‌هایشان به سمت چپ متصل می‌شوند به طرف داخل ساختمان باز می‌شوند. پس اگر حتما می‌خواهید درب به داخل باز شود؛ محل قرارگیری دستگیره را سمت چپ درب در نظر بگیرید.

اندازه‌گیری نادرست درب چه مشکلاتی را ممکن است ایجاد کند؟

ساخت درب با ابعاد و اندازه‌های دقیق، روی عملکرد آن تاثیر زیادی دارد. اگر نحوه اندازه گیری درب اتاق دقیق نباشد؛ ممکن است با مشکلات زیر مواجه شوید:

  • اگر اختلاف بین اندازه درب و اندازه چهارچوب زیاد باشد؛ درب نمی‌تواند به خوبی بر روی چارچوب سوار شود و حرکت درب دچار اختلال می‌شود. در این شرایط معمولا در اطراف درب درز‌هایی ایجاد می‌شود که خاصیت عایق‌بندی درب را کاهش می‌دهند.
  • جالب است بدانید که اندازه‌گیری و ساخت درب با ابعاد درست و مناسب روی عملکرد لولاهای درب نیز تاثیر می‌گذارد. اگر درزی بین درب و اندازه چهارچوب درب اتاق باشد؛ لولاها نمی‌توانند درست تنظیم شوند و در نتیجه درب به خوبی بسته نمی‌شود.

مراحل اندازه گیری درب

روند دوازده مرحله‌ای برای اندازه گیری درب داخلی

مرحله 1: باید در درجه اول تعیین کنید که تصمیم به استفاده از چهارچوب فعلی را دارید یا می‌خواهید آن را با یک نمونه جدید جایگزین کنید.

مرحله 2: باید مشخص کنید که درب از سمت راست باز می‌شود یا از سمت چپ.

مرحله 3: در صورت استفاده از چهارچوب فعلی، ضخامت آن را اندازه بگیرید.

مرحله 4: ویژگی‌هایی که برای درب می‌خواهید را در این مرحله در نظر نگیرید و فقط اندازه درب را در نظر داشته باشید.

مرحله 5: برای اندازه‌گیری عرض درب، قسمت تو رفتگی چهارچوب را در نظر بگیرید. چهارچوب دارای دو لبه است و عرض آن در لبه‌ای که درب روی آن قرار می‌گیرد بیشتر است.

مرحله 6: ارتفاع چهارچوب را اندازه‌گیری کنید. این کار را مانند مرحله قبل انجام دهید و بیشترین ارتفاع را در اندازه‌گیری‌ها در نظر بگیرید. همیشه برای اندازه‌گیری چهارچوب درب، چند نقطه از آن را اندازه بگیرید.

مرحله 7: قبل از اینکه اندازه‌ها را به مجری طرح اعلام کنید؛ یکبار دیگر اندازه‌ها را بگیرید تا از صحیح بودن آنها مطمئن شوید.

مرحله 8: کیفیت چوب و فلزی که برای ساخت چهارچوب (در صورتی که تمایل دارید آن را تعویض کنید) و همچنین برای درب استفاده می‌شود را قبل از نهایی کردن سفارش درب خود بررسی کنید. کیفیت متریال مورد استفاده برای ساخت باید به اندازه کافی خوب باشد که درب حداقل برای چند سال دوام بیاورد. البته تمامی درب‌های ارائه شده در شرکت سهند درب سلماس از مواد اولیه مرغوب ساخته می‌شوند.

مرحله 9: از روش‌های دقیق اندازه‌گیری استفاده کنید و سپس درب‌های داخلی را انتخاب کنید. درب‌هایی را انتخاب کنید که با دکوراسیون داخلی هماهنگ باشند.

مرحله 10: در صورتی که تصمیم به تعویض چهارچوب درب دارید باید اندازه‌گیری شما از دیوار تا دیوار باشد. اندازه‌گیری را از جایی انجام دهید که آجر با چهارچوب در تماس است. امکان دارد برخی از چهارچوب‌ها، اندکی بر روی دیوار قرار گرفته باشند. بنابراین در هنگام اندازه‌گیری باید به این نکته توجه کافی داشته باشید.

مرحله 11: توجه داشته باشید که نوع کفپوش و نوسان درب را باید حتما در نظر بگیرید تا در آینده مشکلی برای شما ایجاد نشود.

مرحله 12: اندازه‌گیری‌ها را مجدد انجام دهید تا اشتباهی رخ نداده باشد.

سفارش درب از سهند درب

برای سفارش درب از سهند درب سلماس یا با شماره‌های مجموعه تماس گرفته یا از طریق وب سایت سفارش خود را ثبت کنید. به این شیوه می‌توانید بهترین درب‌ها را برای فضای داخلی خانه و یا محل کار خود انتخاب کنید. معمولا درب‌ها اندازه‌ای استاندارد دارند. اما در صورتی که اندازه درب داخلی خانه شما با اندازه‌های استاندارد هماهنگ نباشد و نتوان از درب‌های ساخته شده به شکل انبوه برای نصب استفاده کرد؛ ما گزینه‌ای برای ساخت درب سفارشی در اختیار شما قرار خواهیم داد تا بتوانید مناسب‌ترین درب را برای خانه و یا شرکت خود تهیه کنید.

با تماس با ما، بهترین درب‌های شیک و مد روز که ساختار و طرحی زیبایی دارند برای انتخاب پیش‌روی شما قرار می‌گیرد. علاوه بر این، کلیه درب‌های داخلی تولیدی این شرکت، مقاوم و بادوام بوده و عملکرد و سبک آنها به گونه‌ای است که می‌توان از آنها در محیط‌های مختلف استفاده کرد. محصولات برند سهند درب سلماس طیف گسترده‌ای از درب‌های داخلی را در خود جای داده‌اند که دارای سبک‌ها و مدل‌های متنوعی هستند. بعد از اندازه‌گیری درب داخلی خود، بهترین گزینه، انتخاب درب با توجه به دکوراسیون محیط و یا حتی انتخاب درب‌های سفارشی در اندازه‌های مختلف است.

خط میانی
خط میانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *