سهند درب
خط میانی
حفاظ آکاردئونی

آیا حفاظ آکاردئونی برای امنیت ساختمان مفید است؟

حفاظ آکاردئونی یک درب فلزی مشبک و بسیار ساده است که با ساختار ویژه خود، پوشش امنیتی ساختمان را تقویت کرده و از ورود سارقین به داخل جلوگیری می‌کند.

این روزها شاهد معرفی محصولات متعددی هستیم که هر کدام از آنها با هدف حفظ امنیت بیشتر به بازار عرضه شده‌اند. هر کدام از این محصولات از نظر پیچیدگی طراحی، با محصولات دیگر متفاوت است. حفاظ آکاردئونی یکی از ساده‌ترین ابزارها برای حفظ ایمنی ساختمان است. این محصول در واقع نوعی درب ضد سرقت محسوب می‌شود. اگر قصد آشنایی بیشتر با این مدل درب را دارید؛ حتما این مقاله را تا انتها بخوانید.

حفاظ آکاردئونی چیست؟

حفاظ آکاردئونی یک مدل درب ضد سرقت رویه فلزی است که از نظر ظاهری بسیار شبیه به ساز آکاردئون است. این محصول با نصب روی بخش خارجی درب، سطح دسترسی سارقین به داخل ساختمان را محدود می‌کند. ساختار این درب‌ها که چیزی شبیه به سیم‌خاردار است؛ بسیار مستحکم بوده و به صورت ریلی روی یک سمت درب جمع می‌شود. به همین خاطر هم فضای کمی اشغال می‌کند و هم برای استحکام بیشتر درب‌های چوبی معمولی مفید بوده و به نوعی به شکل یک درب ضد سرقت عمل می‌کند. کیفیت جنس فولادی که برای ساخت بدنه این محصول انتخاب می‌شود؛ عامل اصلی در تعیین میزان استحکام آن است.

درب آکاردئونی

از درب آکاردئونی برای چه فضاهایی می‌توان استفاده کرد؟

این درب نوعی حفاظ است که برای افزایش امنیت بیشتر ساختمان‌ها می‌توان از آن استفاده کرد. در واحدهای مسکونی از این محصول روی درب ورودی واحدها و به عنوان درب داخلی پارکینگ استفاده می‌شود. مدیران مجموعه‌ها و مکان‌های عمومی مانند شرکت‌ها، سازمان‌ها، بانک‌ها، دفاتر اداری و حتی مراکز تجاری نیز می‌توانند با نصب این درب روی بخش خارجی درب اصلی ساختمان، از اموال و دارایی‌های مجموعه تحت مدیریت خود بیشتر و بهتر محافظت کنند.

این درب دارای یک قاب مستحکم فلزی است که تسمه‌های متصل شده با استفاده از پیم‌های مخصوص و فلزی، روی آن سوار شده و به صورت کشویی باز و بسته می‌شوند. بنابراین برای نصب این درب نیاز به فضای زیادی نیست و به همین خاطر در اکثر ساختمان‌ها امکان نصب این درب وجود دارد.

آشنایی با انواع حفاظ فلزی

در حال حاضر درب آکاردئونی را در انواع مدل‌ها می‌توانید در بازار پیدا کنید؛ اما اگر دنبال محصولی هستید که بتوانید تا 90 درصد ایمنی ساختمان را تامین کنید حتما از نوع سه لوزی و سه گل آن استفاده کنید. ضمن اینکه نحوه و محل نصب قفل نیز در میزان امنیت محصول تاثیرگذار است. بیشتر متخصصان توصیه می‌کنند که برای حفظ امنیت بیشتر، از درب‌های محافظی استفاده کنید که محل نصب قفل آنها مخفی است. به این ترتیب سارقین دسترسی محدودی به قفل دارند و نمی‌توانند با اعمال زور و شکستن قفل وارد ساختمان شوند.

ویژگی‌های یک درب آکاردئونی استاندارد

با وجود سادگی در ساختار، هر دربی را نمی‌توان حفاظ آکاردئونی استاندارد نامید. به طور کلی محصولی که دارای ویژگی‌های زیر است؛ یک درب آکاردئونی استاندارد نامیده می‌شود:

  • ابعاد مقاطع کناری آن 30 در 50 در نظر گرفته شده باشد
  • مقطع ریلی بالای درب 50 در 50 باشد
  • تمسه‌های آن 20 در 5 باشد
  • برای اتصال از پرچ‌های فلزی مناسب و مرغوب استفاده شده باشد
  • دستگیره فلزی کونیک شده روی آن نصب باشد
  • با رنگ کوره‌ای الکترواستاتیک رنگ‌آمیزی شده باشد

اجزای مختلف درب آکاردئونی

این درب از یک چهارچوب مستحکمی برخوردار است که از پروفیل‌های آهنی ساخته می‌شود. داخل این چهارچوب، صفحه‌ای مشبک و ساخته شده از پروفیل‌هایی نصب می‌شود که به صورت عمودی، افقی و مورب روی یکدیگر پرچ شده‌اند. داخل بخش بالایی و پایینی چهارچوب این درب، ریلی وجود دارد که مخصوص جمع و باز شدن صفحه مشبک داخل چهارچوب است. در این ساختار، بخشی نیز برای حفظ تحمل وزن درب تعبیه شده است. بعد از باز شدن صفحه مشبک روی ریل، مدخل ورودی یا دربی که پشت این سازه کار گذاشته شده است؛ پوشیده می‌شود. اما این پایان کار نیست.

بلکه برای قفل شدن ریل‌ها، باید روی درب آکاردئونی قفل نصب شود. معمولا از دو شیوه برای نصب این قفل استفاده می‌شود. شیوه اول که کمی قدیمی‌تر است؛ نصب روکار و شیوه دوم نیز نصب توکار است. قفل‌های توکار معمولا مخفی و ثابت هستند و دسترسی محدودتری دارند. اما قفلی که روی کار نصب می‌شود؛ قابل جدا شدن از بدنه درب است و دسترسی بیشتری دارد.

ویژگی‌های یک درب آکاردئونی استاندارد

مزایای استفاده از حفاظ آکاردئونی چیست؟

این نوع حفاظ، نه تنها زیبایی ظاهری فراوانی دارد؛ بلکه کارکرد اصلی آن، حفظ امنیت بیشتر ساختمان است. باز و بسته شدن سریع و بدون دردسر نیز از دیگر مزایای این درب‌ها است. شما می‌توانید حتی با نیروی یک دست خود نیز این درب را بسته و قفل کنید. ضمن اینکه، به دلیل ساختار ویژه این محصول، برای نصب نیازی به فضای زیادی ندارید. همانطور که اشاره شد؛ جنس بدنه و چهارچوب این درب‌ها از فلز مستحکمی است که با یک لایه رنگ الکترواستاتیک پوشیده شده است.

بنابراین نیازی نیست که در مورد زنگ‌زدگی و خوردگی درب در اثر تماس با عوامل محیطی نگران باشید. علاوه بر این، هر زمان که نیازی به بسته بودن درب محافظ ندارید؛ می‌توانید از بستن آن به عنوان روشی برای محافظت از ساختار درب در برابر رطوبت و عوامل مخرب استفاده کنید. نصب سریع و راحت، آخرین مزیتی است که می‌توان برای این درب‌ها به آن اشاره کرد.

کاربرد درب‌های آکاردئونی یک لنگه و دو لنگه

حفاظ آکاردئونی یک لنگه فقط از یک طرف باز می‌شود و بیشتر برای واحدهای مسکونی و اداری مناسب است. قفلی که برای این محصولات در نظر گرفته می‌شود؛ در یک طرف چارچوب نصب خواهد شد. نیاز به فضای کم برای نصب، این مدل از حفاظ‌ها را برای ساختمان‌هایی که راه‌پله‌های تنگی دارند مناسب ساخته است.

در نقطه مقابل، حفاظ‌های آکاردئونی دو لنگه از وسط به طرفین باز می‌شود و بعد از بسته شدن، قفل‌‌شان دقیقا در قسمت مرکزی ورودی قرار می‌گیرد. از این محصول در فضاهای باز می‌توان به عنوان درب اصلی استفاده کرد. ضمن اینکه ساختمان‌های تجاری، سازمان‌ها و بانک‌ها نیز که ورودی بزرگی دارند معمولا از حفاظ آکاردئونی دو لنگه استفاده می‌کنند.

خط میانی
خط میانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *