سهند درب
خط میانی
مزایای قفل کارتی

مزایای قفل کارتی

با پیشرفت تکنولوژی، قفل‌های الکترونیکی به طور فزاینده‌ای محبوب شده و به انتخاب اول بسیاری از صاحب‌خانه‌ها برای حفظ امنیت بیشتر تبدیل شده‌اند. این شکل از قفل درب در ترکیب با انواع قفل شب بند می‌تواند باعث ایمنی بیشتر شده و شرایط ورود سریع و راحت و بدون استفاده از کلید فلزی را برای کاربران فراهم کند. در این مقاله ما به عنوان یک متخصص به کاربردهای مختلف قفل دیجیتال کارتی یا همان قفل الکترونیکی RFID، همراه با ویژگی‌ها و مزایایی که به همراه دارند نگاهی خواهیم کرد.

 

 قفل RFID یا قفل کارتی چیست؟

RFID مخفف عبارت Radio Frequency Identification است. این اصطلاح به یک فناوری غیر تماسی اشاره دارد که در آن میدان‌های الکترومغناطیسی توسط یک دستگاه ایجاد شده و به طور خودکار داده‌های دیجیتال کدگذاری شده روی کارت  را شناسایی می‌کنند. کلید این مدل از قفل‌ها معمولا به شکل یک کارت یا فوب است که رمز مخصوصی روی تراشه داخل آن کدگذاری شده است.

 

 قفل‌های کارتی چگونه کار می‌کنند؟

کارتی که به عنوان کلید این قفل‌ها کاربرد دارد سیگنالی را در فرکانس خاصی از طریق یک تراشه هوشمند تعبیه شده در داخل بدنه به کارت‌خوان دستگاه منتقل می‌کند. این کارت‌خوان متصل به درب است و اطلاعات ذخیره شده روی کارت را می‌خواند.

هر زمانی که کارت در فاصله نزدیکی از کارت‌خوان قرار بگیرد؛ قفل درب باز می‌شود. پس از باز شدن زبانه قفل، درب را می‌توان به کمک دستگیره باز کرد و پس از بسته شدن مجدد درب، زبانه به طور خودکار قفل می‌شود. بنابراین همانطور که مشاهده می‌کنید؛ در قفل‌های کارتی خبری از کلید مکانیکی نیست و به همین خاطر ریسک اتفاقاتی که نیاز تعویض مغزی قفل درب ضد سرقت دارند کاهش پیدا می‌کند.

 

قفل RFID چیست

 

شما می‌توانید با مجهز کردن درب ضد سرقت منزل خود به قفل کارتی، همزمان درب را از داخل و بیرون به ایمن‌ترین شکل ممکن قفل کرده و از ورود افراد غریبه به داخل جلوگیری کنید.

 

 قفل‌های کارتی مخصوص استفاده در چه مکان‌هایی هستند؟

ماهیت این قفل به صورتی است که این محصول را به یک انتخاب عالی برای کنترل دسترسی در بسیاری از ساختمان‌های اداری و تجاری تبدیل کرده است.

با این وجود می‌توان از این مدل قفل دیجیتال برای تجهیز درب ساختمان‌های مسکونی نیز استفاده کرد. در حال حاضر در بسیاری از مجتمع‌های مسکونی و ساختمان‌های اداری و تجاری برای دسترسی اعضا به امکاناتی مانند سالن‌های ورزشی، موسسات آموزشی و بیمارستان‌ها از این مدل قفل استفاده می‌شود. این قفل‌ها همچنین برای محکم کردن محفظه‌هایی مانند کمد و کابینت نیز مناسب هستند.

 

 مزایای قفل کارتی

استفاده از قفل‌های کارتی بدون کلید نسبت به قفل‌های مکانیکی قدیمی که برای ورود نیاز به کلید داشتند مزایای زیادی دارد. قفل‌های الکترونیکی که با استفاده از فناوری RFID کار می‌کنند؛ علاوه بر راحتی و امنیت بیشتر دارای مزایای دیگری نیز هستند که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

 

  • امنیت بیشتر نسبت به قفل‌های مکانیکی

کپی کردن کارت‌هایی که به عنوان کلید این قفل‌های کارایی دارند بسیار سخت‌تر از یدکی ساختن از روی کلیدهای مکانیکی است. بنابراین با نصب این مدل قفل‌ها روی درب ورودی می‌توانید در مورد ورود افراد غیرمجاز به داخل ساختمان خیالتان راحت باشد.

به عنوان مثال اگر روی درب ورودی شرکت قفل مکانیکی نصب کرده باشید و یکی از کارکنان سابق دارای یک کلید یدکی اضافه باشد؛ حتی پس از بازگرداندن کلید اصلی خود نیز می‌تواند بدون مجوز به داخل ساختمان دسترسی پیدا کرده و رفت و آمد کند.

اما کلیدهای کارتی را می‌توان خیلی راحت غیرفعال کرد و به این شکل از ورود کاربران غیرمجاز به ساختمان یا دسترسی به قفسه نگهداری از اسناد مهم جلوگیری کرد. برخی از قفل‌های الکترونیکی کارتی که بر اساس فناوری RFID کار می‌کنند مجهز به کلید فلزی نیز هستند که در شرایط اضطراری می‌توان از آن برای باز کردن درب استفاده کرد.

 

قفل کارتی چیست

 

  •  راحتی در باز و بسته کردن درب

با توجه به ماهیت غیر تماسی سیستم قفل ورود بدون کلید، دیگر مشکلی بابت پیدا کردن کلیدی از بین کلیدهای موجود در دسته کلیدتان که مخصوص همان قفل خاص است ندارید.

این قابلیت به ویژه زمانی مفید است که در هنگام ورود به ساختمان دستتان پر است و نمی‌توانید از هر دو دست برای پیدا کردن کلید و باز کردن درب استفاده کنید. با نصب قفل کارتی روی درب ورودی کافیست که کلید در کیف پول‌تان باشد. در این حالت می‌توانید با نزدیک کردن کیف پول‌تان به کارت‌خوان دستگاه درب را باز کنید. برخی از قفل‌های کارتی مجهز به اسکنرهای قدرتمندی هستند که حتی می‌توانند اطلاعات روی کارت را از داخل جیب‌تان نیز شناسایی کنند.

  •  اندازه کلید

ابعاد کلید کارتی این قفل‌ها تقریبا به اندازه یک کارت بانکی یا کارت شناسایی معمولی است و همین موضوع باعث می‌شود که نگهداری از آن در کنار سایر کارت‌ها در جیب‌تان راحت باشد. از آنجایی که ما معمولا هنگام خروج از منزل کارت بانکی و کیف پول خود را به همراه داریم؛ می‌توانیم کلید کارتی درب را داخل کیف پول گذاشته و دیگر آن را جایی جا نگذاریم.

  •  تنوع در طرح و امکانات

از آنجایی که قفل‌های کارتی در طرح‌های متنوعی تولید می‌شوند؛ می‌توان آنها را  روی درب‌های مختلف، حتی درب‌های فلزی نیز نصب کرد. از طرفی تولیدکنندگان این محصول امروزه با تکیه بر تکنولوژی‌های جدید قفل‌هایی را تولید می‌کنند که هر کدام قابلیت‌های بسیار عالی و خاصی داشته و کاربردهای متنوعی دارند.

  • صرفه‌جویی در هزینه‌ها

تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که هر بار کلید درب را گم می‌کنید چقدر باید هزینه ساخت کلید یدک بدهید؟ این موضوع به خصوص در مورد ساختمان‌های عمومی و اماکنی که چند کاربر به صورت همزمان باید از یک کلید برای تردد استفاده کنند مسئله جدی‌تری است.

به عنوان مثال اگر مکانی که قرار است این قفل را در آنجا نصب کنید یک باشگاه ورزشی باشد؛ بعد از گم شدن یک کلید یا باید هزینه ساخت یدک بدهید یا برای اطمینان بیشتر و از کار انداختن کارایی کلیدی که گم شده است؛ مغزی قفل را تعویض کرده و برای تمام کارکنانی که برای تردد از کلید استفاده می‌کنند یک کلید جدید بسازید.

این اتفاق می‌تواند هزینه زیادی روی دست شما بگذارد. از طرفی از آنجایی که برای باز و بسته کردن درب‌های مجهز به قفل کارتی متکی به دستگیره و کلید فلزی نیستید؛ شانس خرابی این قطعات نیز کمتر شده و مجبور نیستید قیمت قفل و دستگیره درب ضد سرقت را به عنوان هزینه عمومی ساختمان در نظر بگیرید. این در حالی است که حذف کردن کد یک کارت در قفل‌های کارتی هم کار آسان‌تری است و هم هزینه‌ای روی دست شما نمی‌گذارد.

 

خط میانی
خط میانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *