سهند درب
خط میانی
درب ضد حریق برای مکان های متنوع

درب ضد حریق در چه مکان هایی نصب می شود؟

درب ضد حریق برای مکان های متنوع طراحی شده است و با جلوگیری از ورود دود و آتش به داخل ساختمان می‌تواند از جان ساکنین در زمان آتش‌سوزی محافظت کند.

درب ضد حریق دربی است با مشخصات فنی و ساختاری خاص که با هدف جلوگیری از گسترش آتش و ورود دود برای مدت معینی به قسمت‌های داخلی سازه، روی ساختمان‌ها نصب می‌شود. این درب امکان خروج ایمن از ساختمان را برای ساکنین فراهم می‌کند. اما سوال اصلی این است که آیا انواع درب ضد حریق فقط برای ساختمان‌های پرتردد کاربرد دارد؟ پاسخ کلی ما به عنوان یکی از مشهورترین و معتبرترین تولیدکنندگان بازار به این سوال منفی است. در واقع درب ضد حریق برای مکان های متنوع طراحی شده است و استفاده از آن می‌تواند به شدت ایمنی سازه را افزایش دهد. با ما در ادامه این مقاله همراه باشید تا دلایل این ادعا را بازگو کنیم.

کاربردهای درب ضد حریق

همانطور که اشاره شد؛ مشخصات فنی درب ضد حریق باعث می‌شود که این ساختار بتواند در برابر شعله و گرمای شدید برای مدت زمان مشخصی مقاومت کند. در واقع نصب درب ضد حریق برای مکان های متنوع از گسترش آتش بین طبقات مختلف ساختمان جلوگیری می‌کند. همانطور که می‌دانید؛ آتش‌سوزی یکی از اتفاقات بسیار پرتکراری است که معمولا به دلیل اتصالات برق و مشکلات الکتریکی رخ می‌دهد. بنابراین هر کجا برق وجود داشته باشد؛ احتمال آتش‌سوزی نیز وجود دارد.

پس نمی‌توانیم با توجیح اینکه ساختمان ما مسکونی است و تردد زیادی در آن نمی‌شود؛ خرید بهترین درب ضد سرقت را منکر شده و ایمنی ساکنین را به خطر بیاندازیم. درب ضد حریق یک ابزار مفید برای ایمن‌سازی بنا است. بنابراین کاربرد ساختمان، تاثیری روی استفاده کردن یا نکردن از این ابزار ندارد.

درب ضد حریق برای مکان های متنوع

عموما درب‌های ضد حریق در آزمایشگاه‌های معتبری که شرایط یک آتش‌سوزی واقعی را شبیه‌سازی می‌کنند؛ آزمایش و گواهی می‌شوند. سازمانی که متولی صدور این گواهینامه است؛ با توجه به عملکرد درب در حین آزمایش، محصولات را رده‌بندی کرده و تصمیم می‌گیرد که به یک محصول مجوز و استاندارد بدهد یا نه. با وجود چنین سیستم دقیق و قوی می‌توان گفت که اکثر محصولات موجود در بازار دارای استانداردهای درب ضد حریق هستند.

درب‌های ضد حریق استاندارد، حافظ جان ما در زمان آتش‌سوزی‌اند و حضورشان در سازه می‌تواند حیات‌بخش باشد. بنابراین تجهیز ساختمان به درب‌های ضد حریقی که دارای ویژگی‌های ایمنی حیاتی هستند و تاییدیه لازم را دریافت کرده‌اند می‌تواند خط باریکی بین مرگ و زندگی باشد. علاوه بر این، از آنجایی که درب ضد حریق از گسترش آتش جلوگیری می‎کند؛ اثرات مخرب اقتصادی آتش را نیز کاهش می دهد.

مهم‌ترین ویژگی‌های درب ضد حریق

چندین ویژگی کلیدی وجود دارد که در زمان خرید این محصول باید به آنها توجه کنید. همانطور که می‌دانید؛ این محصولات دقیقا مانند درب ضد سرقت از اجزای مختلفی تشکیل شده‌اند. مهم‌ترین اجزای درب ضد حریق عبارتند از:

اسکلت داخلی و ورق فلزی موجود در بدنه درب : این قسمت می‌تواند فولادی، چوبی یا آلومینیومی باشد. درب‌هایی که بخش داخلی آنها از فولاد تشکیل شده است؛ می‌توانند مدت زمان طولانی‌تری در برابر آتش مقاومت کنند. بنابراین در مقایسه با درب‌های چوبی و آلومینیومی مقاومت بیشتری دارند و قادرند درجه حرارت بالاتری را تحمل کنند.

لولا : استفاده از لولاهای فلزی مقاوم به آتش در این محصول تضمین می‌کند که در هنگام آتش‌سوزی درب در موقعیت اولیه خود می‌ماند و از چهارچوب جدا نمی‌شود. افتادن درب عملا می‌تواند ویژگی ضد حریق بودن سازه را زیر سوال ببرد. بنابراین لولا نقش مهمی دارد و باید حتما ضدآتش باشد.

نصب درب ضد حریق در مکان های مختلف

لوازم جانبی و یراق‌آلات (قفل، دستگیره و…) : ضامن قفل یکی از اجزای بسیار مهم درب‌های ضدحریق است که در هنگام آتش‌سوزی درب را بسته نگه می‌دارد. دستگیره‌ها نیز خروج ایمن افراد از ساختمان را در هنگام آتش‌سوزی امکان پذیر می‌کنند.

لولای فنری : درب‌های ضد حریق برای اینکه بتوانند حداکثر عملکرد را در زمان آتش‌سوزی داشته باشند باید هنگام بروز حریق بسته نگه داشته شوند. لولای فنری عضوی از این ساختار است که این کار را انجام می‌دهد و نمی‌گذارد که درب بعد از تردد در زمانی که حریق شروع نشده است؛ نیمه باز بماند.

درزگیر : در اطراف لبه‌های درب، درزگیر ضدآتش قرار می‌گیرد. این درزگیرها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که زمانی که دما از حد خاصی فراتر می‌رود منبسط شده و شکاف بین در و چارچوب را می‌بندند. بستن این شکاف نازک مانع ورود دود به ساختمان می‌شود.

مالکان یا مدیران ساختمان یا افرادی که مسئولیت ایمنی سازه را بر عهده دارند باید به این موضوع توجه کنند که با نصب درب ضد حریق برای مکان های متنوع تا چه اندازه می‌تواند در نجات جان دیگران نقش داشته باشد.

چه تفاوتی بین درب‌های ضد حریق و درب‌های معمولی وجود دارد؟

درب‌های ضد حریق فقط یک درب معمولی نیستند. این محصولات به طور خاص طراحی شده‌اند تا سرعت گسترش آتش در ساختمان را کاهش دهند و به ساکنین زمان کافی برای فرار و خروج را بدهند. همانطور که گفتیم این محصولات می‌توانند با متریال‌های مختلفی ساخته شوند که هر کدام سطوحی از ایمنی را برای سازه به همراه دارند. بنابراین درب‌های ضد حریق بر اساس میزان تحملی که در برابر حرارت دارند طبقه‌بندی می‌شوند. برخی از آنها دارای مقاومت 30 دقیقه‌ای هستند و برخی نیز به دلیل مشخصات فنی بهتر می‌توانند تا 60 دقیقه در برابر آتش دوام بیاورند.

طراحی درب ضد حریق برای مکان های متنوع

علاوه بر این نصب درزگیرهای ضدآتش روی این درب‌ها، از دیگر ویژگی‌هاست که آنها را نسبت به درب‌های معمولی متمایز می‌سازد. این درزگیرها در طول استفاده روزمره غیرفعال هستند؛ اما در تماس با گرمای شدید، با سرعت زیادی منبسط می‌شوند و شکاف بین در و چارچوب در را می‌بندند و مانعی در برابر آتش ایجاد می‌کنند. با این حال، برای جلوگیری از گسترش آتش و محدود کردن مقدار اکسیژن تغذیه‌کننده آتش، باید این درب‌ها به درستی نصب شوند.

چطور یک درب ضد حریق برای مکان های متنوع بخریم؟

برای خرید بهترین درب ضد سرقت و خرید درب ضد حریق باید به یک تامین‌کننده معتبر مراجعه کنید. شرکت‌های زیادی در بازار فعالیت دارند که ادعا می‌کنند درب ضدحریق استاندارد می‌سازند. این در حالی است که فقط برخی از این محصولات آزمایش شده هستند و مناسب استفاده به عنوان درب ضد حریق برای مکان های متنوع می‌باشند. بنابراین در زمان خرید حتما از فروشنده بپرسید که آیا محصول تاییدیه‌های لازم را گرفته است یا خیر؟ برای اطمینان بیشتر می‌توانید اسنادی مانند برچسب تاییدیه آتش‌نشانی یا گواهینامه معتبر که حرف آنها را اثبات می‌کند را نیز بخواهید. این نکته را به یاد داشته باشید که فقط خود درب نیست که مهم است. قاب و یراق‌آلات به کار رفته در آن نیز به همان اندازه مهم هستند. تمام اجزای این محصول مانند یک مجموعه در کنار هم کار می‌کنند و نقص هر کدام از این اجزا می‌تواند عملکرد محصول را زیر سوال ببرد.

صرفه جویی در هزینه در زمان خرید درب ضد حریق ارزش آن را ندارد که جان خودتان و دیگر ساکنین ساختمان را به خطر بیاندازید. زمان خرید خسارت و تلفات جانی که در صورت وقوع آتش‌سوزی ممکن است رخ دهد را در نظر بگیرید. در ضمن برای اینکه درب بتواند همیشه در شرایط ایده‌آل باشد و حداکثر کارایی را داشته باشد باید به صورت دوره‌ای بازرسی شود. از نصب صحیح نیز غافل نشوید که در صورت بی‌توجهی به آن، خاصیت ضدآتش محصول به شدت کاهش پیدا می‌کند. توصیه متخصصان مجموعه سهند درب این است که همیشه از یک نصاب حرفه‌ای و آموزش‌دیده برای نصب درب ضد حریق برای مکان های متنوع استفاده کنید تا بتوانید حداکثر عملکرد را از این محصول به دست آورید.

خط میانی
خط میانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *