سهند درب
خط میانی
درب آکاردئونی ضد سرقت

درب آکاردئونی ضد سرقت

فلز یکی از بهترین مواد اولیه برای تولید درب‌های محافظ است. ویژگی‌های ذاتی، دوام و مقاومت بالای این عنصر باعث شده که بتوان از آن درب‌های ایمن بسیاری از جمله درب فرفوژه و انواع درب فلزی حیاطی تولید کرد. اما در کنار این محصولات که بیشتر جنبه تزئینی دارند؛ یک نوع درب بسیار عالی و بادوام دیگری نیز با فلز قابل تولید است که کارایی بالایی در محافظت از آپارتمان‌ها دارد. نام این محصول درب آکاردئونی ضد سرقت است. در این مقاله توضیح می‌دهیم که این درب چیست؟ بیشتر برای چه مکان‌هایی کارایی دارد و چرا استفاده از آن ایمنی ساختمان را تضمین می‌کند؟

درب آکاردئونی ضد سرقت چیست؟

درب آکاردئونی در واقع یک نوع شبکه فلزی است که روی یک ریل مخصوص نصب شده و با باز کردن آن روی این ریل، می‌توان یک حصار فلزی مستحکم روی درب ورودی آپارتمان ایجاد کرد. در حقیقت درب آکاردئونی به تنهایی برای جداسازی فضای داخلی ساختمان از بخش‌های مشاع آن کارایی ندارد؛ بلکه به نوعی به شکل حفاظ عمل کرده و با فرم شبکه مانند خود می‌تواند دسترسی سارقان به درب چوبی اصلی را محدود کند. با وجود این حفاظ آکاردئونی، حتی اگر درب اصلی تخریب یا شکسته شود؛ امکان ورود به داخل ساختمان وجود ندارد. بنابراین شما می‌توانید با نصب یک درب آکاردئونی ضد سرقت روی درب چوبی معمولی واحد خود، با خیال راحت ساختمان را ترک کرده و بابت ایمنی اموال‌تان خاطر جمع باشید.

 

درب آکاردئون ضد سرقت چیست ؟

 

تاثیر این نوع درب بر روی امنیت ساختمان

برای اینکه بتوانید تاثیر کارایی این درب بر روی امنیت ساختمان را درک کنید کافیست یک لحظه به میزان مقاومتی که یک درب چوبی معمولی در برابر ضربه، فشارهای فیزیکی و یا دیلم کردن دارد فکر کنید. اکثر درب‌های معمولی، توان مقاومت در برابر این عوامل را ندارند و خیلی راحت شکسته شده و راه ورود را برای سارقان باز می‌کنند. بر خلاف یک درب ضد سرقت استاندارد و ایمن، درب‌های چوبی قدیمی نمی‌توانند فشار زیاد را تحمل کرده و به سادگی با یک دیلم کوچک از چهارچوب جدا می‌شوند. ضمن اینکه قفلی که روی این درب‌ها کار گذاشته می‌شود؛ غالبا مکانیکی و ضعیف است.

برای رفع این مشکل دو راه حل کلی وجود دارد؛ یا می‌توانید با خرید یک درب ضد سرقت خوب و استاندارد و جایگزینی آن با درب معمولی آپارتمان خود امنیت بیشتر را فراهم کنید یا اینکه یک درب آکاردئونی ضد سرقت برای ساختمان خود سفارش دهید. درب‌های ضد سرقت به دلیل وجود یک لایه فولاد در بدنه خود، در برابر ضربه استحکام زیادی دارند. درب‌های آکاردئونی نیز که از شبکه‌ای فلزی ساخته شده‌اند؛ همین خاصیت را داشته و می‌توانند تقریبا به اندازه درب‌های ضد سرقت از ساختمان محافظت کنند. تنها تفاوتی که بین درب‌های آکاردئونی و درب‌های ضد سرقت وجود دارد؛ ساختار قفل آنهاست. درب آکاردئونی را فقط می‌توان با قفل‌های مکانیکی عصایی یا کتابی قفل کرد. اما روی درب‌های ضد سرقت، انواع قفل هوشمند و دیجیتال نیز قابل نصب است. به همین خاطر معمولا روی بدنه درب آکاردئونی ضد سرقت یعنی دقیقا جایی که قرار است قفل نصب شود؛ یک قاب پوشیده شده آهنی وجود دارد که قفل در آن قرار گرفته تا از گزند ضربه در امان باشد.

درب آکاردئونی برای چه مکان‌هایی مناسب است؟

محافظ‌های آکاردئونی ساختاری مشبک از میله‌های فولادی هستند که به شیوه خاصی روی هم نصب شده تا دسترسی به درب اصلی تا جای ممکن محدود شود. این ساختار شبکه مانند به وسیله چرخ‌های مخصوصی روی ریلی موجود در بدنه چهارچوب درب نصب می‌شود که امکان جمع و باز شدن بدنه درب را فراهم می‌کند. در واقع شما می‌توانید با استفاده از دستگیره تعبیه شده در یک سمت درب، این شبکه فلزی را روی ریل کشیده و در طرف دیگر جمع کنید. بنابراین معمولا درب آکاردئونی ضد سرقت برای ساختمان‌هایی مناسب است که فضای راهروشان کوچک است و امکان نصب درب‌های آهنی معمولی را ندارند.

البته درب آکاردئونی ضد سرقت فقط برای آپارتمان‌ها کارایی ندارد؛ بلکه هر جایی که قابلیت نصب درب ضد سرقت فلزی را داشته باشد می‌توان از این نوع حفاظ به جای درب ضد سرقت استفاده کرد. به عنوان مثال حفاظ‌های فلزی برای ویلاها و حتی درب ورودی مجتمع‌های اداری، تفریحی و ورزشی نیز مناسب است. امروزه در اکثر ادارات دولتی مانند بانک‌ها، وزارتخانه‌ها و مجموعه‌های ورزشی، برای محافظت از درب‌های شیشه‌ای سیکوریت از درب آکاردئونی ضد سرقت استفاده می‌شود. این ساختار فلزی نقاط ضعف شیشه را پوشش داده و باعث می‌شود که حتی در صورت شکسته شدن شیشه، امکان دسترسی به فضای داخل برای سارقان فراهم نباشد.

 

درب آکاردئون ضدسرقت

 

درب آکاردئونی یا درب ضد سرقت، کدامیک بهتر است؟

اگر بخواهیم از نظر ایمنی این دو نوع درب را با یکدیگر مقایسه کنیم باید بگوییم که درب‌های ضد سرقت چوبی یا بدنه فلزی، با تکیه بر ساختار ویژه و فراهم کردن امکان استفاده از انواع قفل ایمن و جدید، گزینه‌ای بهتر از درب‌ها و حفاظ‌های آکاردئونی هستند. این درب‌ها به ظاهر از چوب ساخته شده‌اند؛ اما بدنه داخلی آنها فولادی است و همین موضوع سبب می‌شود که از نظر فنی، شبیه به حفاظ فلزی عمل کنند. از طرفی همانطور که در بخش‌های قبلی نیز به آن اشاره شد؛ امکان استفاده از هر نوع قفلی روی درب‌های ضد سرقت وجود دارد. بنابراین شما می‌توانید با تجهیز درب به نوعی قفل هوشمند یا دزدگیر اختصاصی، امنیت بیشتری را برای ساختمان به ارمغان بیاورید. این در حالی است که حفاط آکاردئونی فقط با قفل‌های مکانیکی قابل تجهیز است. بنابراین به دلیل اینکه سارقان حرفه‌ای معمولا می‌توانند با کمی وقت گذاشتن روی قفل‌های مکانیکی، آنها را باز کنند؛ از این جهت قابل رقابت با درب‌های ضد سرقت نیستند.

پس اگر بین خرید درب آکاردئونی ضد سرقت و درب چوبی یا فلزی ضد سرقت شک دارید و از نظر بودجه نیز با محدودیتی مواجه نیستید؛ توصیه می‌کنیم که یک درب چوبی ضد سرقت استاندارد و باکیفیت را به جای حفاظ آکاردئونی برای ساختمان خود انتخاب کنید. این درب‌ها، به خصوص اگر ساخت کشور ترکیه یا ایران باشند؛ عمر بسیار طولانی داشته و در صورت مراقبت و نگهداری کافی، می‌توانید تا سال‌ها نسبت به ایمنی آنها خاطر جمع باشید. فقط کافیست که بدانید نحوه تمیز کردن درب ضد سرقت به چه صورت است و چه نکاتی را برای مراقبت و نگهداری هر چه بهتر از درب‌های ضد سرقت باید رعایت کنید. اما اگر به دلیل محدودیت بودجه توان خرید یک درب ضد سرقت استاندارد را ندارید؛ سفارش درب آکاردئونی نیز می‌تواند راه‌کار خوبی برای شما باشد.

 

خط میانی
خط میانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *