سهند درب
خط میانی
انواع یراق آلات درب ضد سرقت

انواع یراق آلات درب ضد سرقت

برای تولید یک درب ضد سرقت مستحکم و مطابق با استانداردهای روز دنیا، باید از یراق‌آلات خاصی استفاده کرده که معمولا آنها را روی درب‌های معمولی مشاهده نمی‌کنید. یراق آلات درب ضد سرقت معمولا یا در کارخانه روی درب بسته می‌شوند یا برای جلوگیری از آسیب‌دیدگی حین حمل و نقل، وظیفه نصب‌شان به عهده نصاب درب است.

به طور کلی انواع یراق آلات درب ضد سرقت فارغ از اینکه چه زمانی روی محصول سوار می‌شوند عبارتند از:

  • قفل ضد سرقت و قفل ایمنی
  • دستگیره ثابت
  • دستگیره متحرک
  • چشمی
  • کوبه یا درکوب
  • رزت درب ضد سرقت
  • قفل پستچی

در بخش‌های بعدی در مورد هر کدام از این یراق‌آلات توضیحات تکمیلی ارائه کرده‌ایم.

 قفل درب ضد سرقت

بدون وجود قفل هیچ دربی، خواه از نوع ضد سرقت باشد و خواه معمولی، امنیت ندارد. در حال حاضر در ایران برای تولید درب‌های ضد سرقت از انواع قفل‌های زیر استفاده می‌شود:

 قفل ضد سرقت دو تکه معمولی

این قفل که مصرف بالایی در صنعت تولید درب ضد سرقت دارد؛ دارای سه زبانه بر روی هر کدام از دو قفل اصلی و قفل ایمنی بالا است. بهترین برند تولیدکننده قفل دو تکه معمولی برند ترکیه‌ای کاله است که پرفروش‌ترین محصول بازار ایران نیز محسوب می‌شود.

به غیر از کاله، برندهایی نظیر داف، ایده‌‎آل، نفیس، یکتا و صفری نیز تولیدکنندگان چینی، ترک و ایرانی انواع قفل دو تکه مخصوص درب‌های ضد سرقت هستند که محصولات‌شان در بازار داخلی فروش خوبی دارد. این قفل‌ها را حتما باید با سیلندر یا همان توپی روی درب سوار کرد.

در خرید برندهای تولیدکننده این قفل باید به جنس سیلندر محصول توجه کنید. در صورت استفاده از سیلندر نامرغوب روی قفل‌های دو تکه، امنیت درب به شدت به خطر می‌افتد. برای اطلاع از قیمت انواع قفل و دستگیره درب ضد سرقت می توانید به این مقاله مراجعه کنید.

 

یراق آلات درب ضد سرقت

 

قفل ضد سرقت گاوصندوقی

برند کاله در حال حاضر تنها تولیدکننده قفل‌های گاوصندوقی است که محصولاتش در بازار ایران یافت می‌شود. قفل‌های گاو صندوقی دارای سیلندر نیستند و به همین خاطر امنیت بیشتری نسبت به قفل‌های دو تکه دارند.

همانطور که می‌دانید شکننده‌ترین و آسیب‌پذیرترین قطعه قفل، سیلندر آن است. بنابراین وقتی سیلندر حذف می‌شود؛ امنیت قفل به شدت بالا می‌رود. روی این قفل‌ها رزت مخصوصی از جنس زاماک نصب شده و می‌توانید از آن هم به عنوان قفل اصلی پایین و هم به عنوان قفل بالا استفاده کرد.

در مقاله سیلندر قفل هوشمند درب ضد سرقت به طور مفصل راجع به آن صحبت کردیه ایم.

 قفل چنگکی

این قفل‌ها هم به صورت دو تکه به بازار عرضه می‎شوند و تنها تفاوت‌شان با دو محصول دیگر، نوع زبانه‌های آنهاست. زبانه‌های این قفل که دارای سیلندر است به صورت چنگکی طراحی شده است.

 قفل مولتی سیستم

این قفل‌ها همان قفل‌های چند زبانه‌ای هستند که مجهز به سیستم مرکزی و چند زبانه متحرکند و از بالا و پایین وارد چهارچوب می‌شوند. این محصول از نظر ایمنی بهترین قفل در بین دیگر قفل‌های درب ضد سرقتند و فقط برند کاله آنها در بازار ایران پیدا می‌شود. قفل مولتی سیستم درب ضد سرقت همراه با سیلندر یا همان توپی قفل تولید می‌شود.

دستگیره ثابت

این دستگیره در قسمت بیرونی درب به صورت ثابت و با استفاده از پیچ نصب می‌شود. بهترین محل برای نصب دستگیره ثابت که در زمان تنظیم و رگلاژ درب ضد سرقت تعیین می‌شود؛ محدوده‌ای در ارتفاع حدود 100 سانتی‌متری است.

رنگ و اندازه این دستگیره که نقش پررنگی در زیبایی درب دارد؛ باید متناسب با طرح و رنگ اصلی بدنه انتخاب شود. دستگیره‌های آلومینیومی، سربی و آهنی محصولات موجود در بازار برای نصب به عنوان دستگیره روی درب‌های ضد سرقت است.

 دستگیره متحرک

این دستگیره با هدف باز و بسته کردن درب، از داخل روی بدنه نصب می‌شود و ظاهر و کیفیت آن نقش مهمی در زیبایی محصول دارد. این دستگیره‌ها نیز در مدل‌های متنوعی تولید می‌شوند که محبوب‌ترین آنها دستگیره‌های ثابت سربی، آلومینیومی و آهنی هستند.

چشمی

روی کلاف درب ضد سرقت معمولا از نوعی عدسی به نام چشمی نیز استفاده می‌شود که امکان مشاهده فضای بیرون ساختمان را بدون باز کردن درب برای کاربر مهیا می‌کند.

این نوع یراق آلات درب ضد سرقت به صورت پیش فرض روی همه درب‌های نصب می‌شود. به همین خاطر اگر دوست ندارید که درب‌تان چشمی داشته باشد؛ نباید از درب‌های آماده موجود در بازار استفاده کنید.

این لنز که بدنه‌ای از جنس آلومینیوم یا آهن آبکاری دارد؛ محدوده‌ای با زاویه 180 درجه از بیرون درب را به شما نشان می‌دهد. اندازه یول اکثر چشمی‌های موجود در بازار 7 سانتی‌متر است و اگر طرح برجسته‌ای روی درب وجود داشته باشد؛ کارخانه مجبور است به دلیل افزایش قطر درب از یک واسطه بین دو قسمت چشمی استفاده کند.

 

قفل و دستگیره درب ضد سرقت

 

درکوب (کوبه)

درکوب همان دق‌الباب است که در طرح‌ها و رنگ‌های مختلفی تولید می‌شود. از این دستگیره متحرک معمولا برای در زدن استفاده می‎کنند. بهتر است درکوبی را برای درب انتخاب کنید که از نظر طرح و رنگ متناسب با خود درب باشد. این یراق آلات درب ضد سرقت نیز مانند انواع دستگیره معمولا از جنس آلومینیوم، آهن و سرب ساخته می‌شود.

رزت (روبند قفل)

همانطور که اشاره شد برای تولید یک درب ضد سرقت با کیفیت می‌توان از انواع لولای درب ضد سرقت و انواع قفل استفاده کرد. اگر قفلی که روی درب نصب شده است از نوع سیلندردار باشد؛ برای امنیت بیشتر از یک عدد رزت در کنار آن استفاده می‌شود.

این قطعه باعث می‌شود که شکستن و سوراخکاری قفل غیرممکن شود. رزت‌ها در انواع مختلفی از جنس آلومینیوم و فولاد در بازار وجود دارند که بهترین آنها رزت‌های فولادی‌اند.

رزت‌هایی که از جنس آلومینیوم هستند ارزان‌ترند و به همین خاطر بیشتر آنها را روی درب‌های اکونومی استفاده می‌کنند. این قطعه علاوه بر اینکه روی ایمنی درب اثرگذار است؛ باعث بهبود ظاهر آن نیز می‌شود.

این قطعه نیز مانند دیگر یراق آلات درب ضد سرقت در اشکال و رنگ‌های مختلفی تولید می‌شود و مشتری می‌تواند بسته به سلیقه شخصی خود یکی از آنها را برای تجهیز درب انتخاب کند.

نکته بسیار مهمی که باید در زمان خرید قفل درب ضد سرقت به آن توجه کنید؛ فابریک بودن رزت آن است. در حال حاضر از بین تمام محصولاتی که در مرکز فروش درب اتاقی در تهران به مشتریان عرضه می‌شوند فقط قفل‌هایی دارای رزت فابریک هستند که توسط برند کاله تولید شده‌اند.

این یعنی اینکه برای دیگر قفل‌ها باید رزت را به صورت جداگانه خریداری کرده و روی درب نصب کنید. اهمیت رزت تا این حد بالاست که اگر حتی بهترین برند قفل را برای درب خریداری کرده  ولی آن را با رزت بی‌کیفیت نصب کرده باشید نمی‌توانید انتظار امنیت صد در صدی از درب داشته باشید.

 قفل پستچی

قفل پستچی نوعی قفل است که دارای زنجیره بوده و از داخل روی درب باز می‌شود. با بستن زنجیر این درب از داخل، درب فقط به اندازه‌ای باز می‌شود که بتوانید از لای آن یک بسته را تحویل بگیرید. البته بیشتر تولیدکنندگان، انتخاب این یراق آلات درب ضد سرقت را به صورت آپشن اضافه به عهده مشتری می‌گذارند.

خط میانی
خط میانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *