سهند درب
خط میانی
عوامل موثر در امنیت درب ضد سرقت

عوامل موثر در امنیت درب ضد سرقت

آیا روشی وجود دارد که بتوانیم به کمک آن یک درب ضد سرقت استاندارد خریداری کنیم؟ با خواندن این مقاله و اطلاع از فاکتورهای موثر بر روی امنیت درب ضد سرقت پاسخ این سوال را خواهید یافت.

هدف کلی از نصب درب سرقت روی مدخل ورودی ساختمان‌ها، حفظ امنیت ساکنین آن است. بنابراین انتخاب یک درب ضد سرقت که تمام ویژگی‌های امنیتی آن منطبق بر اصول استاندارد باشد؛ اهمیت فراوانی دارد. بسیاری از مشتریان این سوال را از فروشندگان درب ضد سرقت می‌پرسند که چه فاکتورهایی می‌توانند امنیت درب ضد سرقت را ارتقا دهند؟ بهترین درب ضد سرقت کدام است و آیا درب ضد سرقت ایرانی از نظر ایمنی تفاوتی با نمونه‌های خارجی خود دارد؟ پاسخ تمامی این سوالات در انتخاب شما نهفته است.

در واقع شما به عنوان خریدار می‌توانید با انتخاب یک برند معتبر که تولیدکننده درب ضد سرقت حرفه ای است و محصولاتش تمام استانداردهای لازم را دارد؛ از ایمنی خانه خود مطمئن شوید. در این مقاله سعی می‌کنیم بیشتر در مورد فاکتورهایی که می‌توانند امنیت درب ضد سرقت را ارتقا دهند صحبت کنیم.

امنیت درب ضد سرقت به چه عواملی وابسته است؟

احساس امنیت یکی از نیازهای اساسی انسان است. به همین خاطر بشر در طول تاریخ همواره سعی کرده تا با استفاده از روش‌های خلاقانه و نوآورانه امنیت خانه و خانواده خود را تامین کند. یکی از این روش‌های پیشرفته که توانسته در طول چند دهه اخیر، موجب ایجاد احساس امنیت بیشتری در بین جوامع شود؛ اختراع درب‌های ضد سرقت است که از ایمنی بالایی برخوردار هستند. اما آیا هر درب ضد سرقتی قابلیت آن را دارد که اطمینان خاطر کامل در ما ایجاد کند؟ پاسخ کلی این سوال منفی است. دربی که به عنوان درب ضد سرقت فروخته می‌شود باید ویژگی‌های خاصی داشته باشد که در ادامه آنها را تشریح می‌کنیم.

امنیت درب ضد سرقت

اولین ویژگی که روی کیفیت این نوع درب‌ها تاثیرگذار است؛ جنس به کار رفته در تولید آنهاست. اگر در تولید این درب‌ها از متریال و مواد اولیه مرغوب استفاده شود؛ شانس خرابی و شکستگی درب بر اثر ضربه به شدت کاهش پیدا می‌کند. بنابراین در خرید به اولین چیزی که باید توجه کنید. جنس بدنه و کلاف اصلی درب است. نکته مهم دیگر که به شدت امنیت درب ضد سرقت را تحت تاثیر قرار می‌دهد؛ کیفیت قفل‌های نصب شده بر روی آن است. ساده‌ترین روشی که سارقین برای ورود از آن استفاده می‌کنند.

شکستن قفل است. بنابراین اگر در یک درب ضد سرقت مرغوب، از قفل غیر استاندارد و برند نامعتبر استفاده شود؛ با وجود کیفیت بالای بدنه، باز هم با شکستن قفل امکان ورود وجود دارد. پس جنس قفل و برند آن به همان اندازه‌ بدنه اصلی درب اهمیت دارد. بهترین و مطمئن‌ترین قفل‌هایی که می‌توان روی درب‌های ضد سرقت نصب کرد؛ قفل‌های دیجیتالی باکیفیت هستند.

همانطور که می‌دانید بدنه اصلی درب‌های ضد سرقت از فولاد تشکیل شده است. با وجود اینکه جنس فلز به کار رفته در این نوع درب‌ها، به شدت روی میزان ایمنی آنها تاثیرگذار است؛ بسیاری از شرکت‌های تولیدی نامعتبر و بسیاری از شرکت‌های واردکننده که قیمت را بر کیفیت ارجح می‌دانند متاسفانه درب‌هایی را روانه بازار می‌کنند که جنس فلز به کار رفته در کلاف آنها به شدت آسیب‌پذیر و ضعیف است.

استفاده از ورق‌های فولادی نازک و آلیاژهای ضعیف در این نوع درب‌ها بلای جان بسیاری از مشتریان شده و خسارات جبران‌ناپذیری را به بار آورده است. یکی از نشانه‌هایی که می‌توانید به کمک آن کیفیت بدنه درب‌ها را تشخیص دهید؛ قیمت است. معمولا درب‌های بی‌کیفیت ارزان هستند.

فاکتور بعدی که متضمن امنیت درب ضد سرقت است؛ وزن درب می‌باشد. درب‌هایی که وزن بیشتری دارند؛ از کیفیت بالاتری برخوردار بوده و طبیعتا ایمن‌تر هستند. بنابراین یک رابطه مستقیم بین وزن درب و کیفیت آن وجود دارد. مهم‌ترین دلیلی که موجب می‌شود درب‌های ضد سرقت باکیفیت سنگین شوند همان استفاده از ورق‌های فولادی ضخیم در بدنه آنهاست. هرچه ورق فولادی به کار رفته در کلاف اصلی درب ضخیم‌تر باشد؛ وزن درب بیشتر شده و امنیت آن نیز ارتقا پیدا می‌کند.

بیشتر بدانید : “ آموزش تعویض مغزی قفل درب ضد سرقت

آشنایی با اجزای کلی درب ضد سرقت

برای اینکه بتوانیم یک انتخاب مناسب داشته باشیم؛ باید با اجزای مختلف درب‌های ضد سرقت آشنا شویم. یکی از مهم‌ترین اجزای به کار رفته در این نوع درب‌ها قفل است. انواع مختلفی از قفل در روند تولید درب‌های ضد سرقت استفاده می‌شوند که کیفیت آنها به شدت روی امنیت درب ضد سرقت تاثیرگذار است. لولاها بخش مهم دیگری در این نوع درب‌ها هستند که نه تنها بر روی عمر مفید درب بلکه بر روی ایمنی آن نیز اثرگذار می‌باشند. درب‌های باکیفیت و استاندارد دارای لولاهای پنهانی هستند که دسترسی به آنها به سادگی امکان‌پذیر نیست. با پنهان کردن لولا، امکان باز کردن درب به کمک اهرم به شدت کاهش پیدا می‌کند. همانطور که می‌دانید یکی از روش‌های ورود سارقین، دستکاری لولای درب به جای باز کردن قفل است. بنابراین اگر لولا جایی نصب شود که دسترسی به آن عمل غیرممکن باشد؛ این راه ورود مسدود می‌شود.

امنیت درب ضدسرقت

بدنه اصلی درب از چند لایه مختلف تشکیل شده است. لایه داخلی درب ضد سرقت حتما باید فولادی باشد. اما لایه خارجی که ظاهر کار را تشکیل می‌دهد می‌تواند از جنس ام دی اف، اچ دی اف، فلز و یا حتی شیشه باشد. برای اینکه درب عایق خوبی برای صدا و حرارت باشد؛ فضای خالی بین لایه داخلی و خارجی آن با پشم سنگ پر می‌شود.

به غیر از اجزای مطرح شده، آنچه که به عنوان خارجی‌ترین لایه درب شناخته می‌شود نیز در کیفیت نهایی محصول تاثیرگذار است. اگر قرار باشد درب در محیطی نصب شود که دائما در حال تماس با رطوبت است؛ بهتر است روکش نهایی کار ماده‌ای ضد آب باشد تا از پوسیدگی و خرابی درب ضد سرقت جلوگیری شود. یا اگر قرار است برای ورود به فضاهای صنعتی از این درب استفاده کنید؛ این لایه بهتر است خاصیت ضد اسید نیز داشته باشد.

نکات مهمی که باید در زمان خرید درب سرقت به آنها توجه کنید

  • کیفیت اولین و مهم‌ترین فاکتوری است که در زمان خرید درب ضد سرقت باید به آن توجه کنید. درست است که شما متخصص در زمینه تشخیص کیفیت درب ضد سرقت نیستید؛ اما با خرید از یک تولیدکننده معتبر می‌توانید به صورت موقت به یک کارشناس تبدیل شوید. بنابراین حتما خرید خود را از یک مجموعه معتبر انجام دهید.
  • به چهارچوب درب دقت کنید. چهارچوب یکی از فاکتورهایی است که می‌تواند تا حدودی روی امنیت درب ضد سرقت تاثیرگذار باشد. هر چه چهارچوب قوی‌تر باشد؛ ایمنی درب بیشتر است.
  • ضخامت و وزن درب نیز عامل مهم دیگری است که باید در زمان خرید به آن توجه کنید. هر چه ضخامت و وزن در بیشتر باشد؛ کیفیت آن نیز بالاتر می‌رود.
  • جنس یراق‌آلات و کیفیت چشمی نصب شده روی درب را نیز به دقت بررسی کنید. فراموش نکنید که دستگیره خارجی درب قرار است سال‌های زیادی در معرض عوامل محیطی باشد. بنابراین کیفیت در آن حرف اول را می‎زند.

بیشتر بدانید : ” به چه نکاتی در زمان انتخاب درب های اتاقی و ضد سرقت باید توجه کرد؟

خط میانی
خط میانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *