سهند درب
خط میانی
ابعاد درب ضد سرقت دولنگه

ابعاد درب ضد سرقت یک و نیم لنگه و دو لنگه

یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که در زمان خرید درب ضد سرقت باید به آن توجه کنید ابعاد آن است. متاسفانه بی‌توجهی به ابعاد درب ضد سرقت و خرید محصولی که باعث می‌شود بین ابعاد طولی و عرضی آن با ابعاد طولی و عرضی محل نصب همخوانی وجود نداشته باشد می‌تواند مشکلات زیادی را ایجاد کند که یکی از مهم‌ترین آنها افزایش هزینه نصب درب به دلیل نیاز به اعمال تغییراتی مانند کندن دیوار یا دیوارچینی جدید با هدف تغییر ابعاد محل نصب است. بنابراین ما تصمیم داریم در این مقاله به موضوع مهم ابعاد درب ضد سرقت یک و نیم لنگه و دولنگه بپردازیم.

نسبت قیمت به ابعاد درب ضد سرقت

هر گونه اعمال تغییر در عرض و یا طول درب ضد سرقت باعث می‌شود که قیمت محصول تغییر کند. بنابراین در ابتدای بحث ابعاد درب ضد سرقت یک و نیم لنگه و دولنگه باید به این نکته اشاره کنیم که به طور کلی قیمت یک درب ضد سرقت دو لنگه گران‌تر از نوع یک و نیم لنگه از همان محصول است. بیشتر تولیدکنندگان، از ابعاد استاندارد برای ساخت محصول استفاده می‌کنند. با این تکنیک آنها می‌توانند درب‌ها را به صورت انبوه و سری تولید کرده و بهای تمام شده محصول را کاهش دهند. با این وجود اعمال هر گونه تغییر در اندازه درب می‌تواند منجر به تولید سفارشی و افزایش بهای تمام شده محصول شود.

 

درب ضد سرقت یک و نیم لنگه

 

ابعاد درب ضد سرقت دو لنگه

عرض استاندارد برای تولید درب ضد سرقت دو لنگه حداکثر 2 متر است. بنابراین اگر مشتری قصد خرید درب با عرضی بیشتر از این را داشته باشد؛ باید درب را به صورت سفارشی تهیه کند.

از طرفی ابعاد درب ضد سرقت می‌تواند روی هزینه نصب نیز تاثیرگذار باشد. معمولا حمل و نصب یک درب یک لنگه و حتی یک و نیم لنگه از حمل و نصب درب‌های دو لنگه ساده‌تر است. بنابراین علاوه بر ابعاد، یکی از عوامل موثر در ایجاد تفاوت قیمت بین درب یک و نیم لنگه و دو لنگه، هزینه حمل و نصب این دو محصول است.

ضمن اینکه اگر قرار باشد عرض درب ضد سرقت دو لنگه سفارشی بیش از دو متر باشد؛ ورق‌ها نیز باید در ابعاد طولی و عرضی متفاوتی برش بخورند و این موضوع باعث افزایش قیمت محصول می‌شود. در کل درب‌های ضد سرقت دو لنگه‌ای که عرض‌شان بیش از 200 سانتی‌متر است؛ درب سفارشی تلقی می‌شوند.

ابعاد درب ضد سرقت یک و نیم لنگه

حداکثر عرض استاندارد برای درب‌های ضد سرقت یک و نیم لنگه نیز 1.5 متر یا 150 سانتی‌متر است. نکته بسیار جالبی که در مورد ابعاد درب ضد سرقت یک و نیم لنگه و دولنگه وجود دارد این است که این محصولات معمولا ابعاد طولی متفاوتی نسبت به هم و نسبت به درب‌های تک لنگه ندارند و فقط عرض‌شان متفاوت است. با این حال امکان سفارش این درب‌ها با طول دلخواه نیز وجود دارد.

 ابعاد درب ضد سرقت ترک

درب‌های ساخت کشور ترکیه، هم کیفیت بالاتری نسبت به درب‌های چینی و ایرانی دارند و هم اینکه واردات‌شان نسبت به محصولات ساخت اروپا ساده‌تر است. همین دو دلیل باعث شده که درب‌های ضد سرقت ترک به یکی از پروفروش‌ترین درب‌های موجود در بازار تبدیل شوند.

درب‌های ضد سرقت تک لنگه‌ای که برای ساختمان‌های داخل ترکیه تولید می‌شوند معمولا ابعادی معادل 212 در 108 سانتی‌متر دارند و بازشو مفید آنها 205 در 90 سانتی‌متر است. اما از آنجایی که قوانین ساختمان‌سازی در ایران متفاوت از قوانین کشور ترکیه است؛ ابعاد درب‌های ترکی که به سفارش توزیع‌کنندگان ایرانی در کشور ترکیه ساخته می‌شوند کمی متفاوت است. ابعاد درب‌های ضد سرقت وارداتی ترک و مونتاژ داخلی یا 205 در 110 یا 204 در 97 سانتی‌متر است. بازشو مفید این درب‌ها نیز به ترتیب 204 در 97 و 203 در 93 می‌باشد. همانطور که مشاهده می‌کنید محصولات ساخت ترکیه که به سفارش واردکنندگان ایرانی ساخته می‌شوند از نظر عرض کمی بزرگ‌تر از درب‌هایی هستند که در خود این کشور روی ساختمان‌ها نصب می‌شوند.

 

درب ضد سرقت دو لنگه

 

 ابعاد درب ضد سرقت چینی

درب‌های چینی ارزان‌ترین درب‌های ضد سرقت موجود در بازار هستند و در دو سایز متفاوت 210 در 105 سانتی‌متر و 210 در 120 سانتی‌متر تولید و روانه بازارهای داخلی می‌شوند. البته درب‌های چینی با عرض 120 سانتی‌متر به صورت یک و نیم لنگه هستند.

ابعاد درب ضد سرقت ایرانی

محصولاتی که در داخل تولید می‌شوند؛ ابعادی متناسب با سلیقه تولیدکننده دارند. در واقع ابعاد درب ضد سرقت یک و نیم لنگه و دولنگه ایرانی و حتی درب‌های داخلی مانند درب حمام از یک تولیدکننده به تولیدکننده دیگر متفاوت است.

ابعاد مفید بازشو برخی از این محصولات 214 در 95 سانتی‌متر است و قابلیت سفارش با عرض مفید 110 سانتی‌متر را نیز دارند. بنابراین یکی از مزایای درب‌های ایرانی این است که مشتریان می‌توانند بسته به نیاز خود، ابعاد درب را سفارشی‌سازی کنند.

چرا برخی از محصولات موجود در بازار برای ساختمان‌های ایرانی مناسب نیستند؟

حداقل عرض ورودی برای آپارتمان طبق قوانین ساخت و ساز 90 سانتی‌متر می‌باشد. ورودی مفید درب‌های ضد سرقت با این ابعاد 91 سانتی‌متر است. ارتفاع اکثر ورودی‌ها نیز معمولا 200 سانتی‌متر یا دو متر در نظر گرفته می‌شود. اما این ابعاد استاندارد با ورود برخی از محصولات چینی طی چند سال اخیر به بازار داخلی تغییراتی را تجربه کرد.

سایز این درب‌ها غیر متعارف است. از آنجایی که فریم انتظار درب‌های ضد سرقت ساخت کشور چین از چند ماه قبل از اتمام پروژه ساخت در محل مورد نظر نصب می‌شود؛ به اجبار باید یا در سایز فریم تغییراتی را ایجاد کرد یا همان سایز درب را برای اتمام پروژه انتخاب کرد. از آنجایی که راه دوم یعنی تغییر در ابعاد فریم مقرون‌به‌صرفه نیست؛ معمولا راه دوم یعنی خرید درب با ابعادی متناسب با فریم کار گذاشته شده انتخاب می‌شود. مثلا اگر در چنین ساختمانی قصد داشته باشیم یک درب با ابعاد 205 در 105 سانتی‌متر نصب کنیم؛ باید ارتفاع فریم را 5 سانتی‌متر افزایش دهیم.

با توجه به اینکه نحوه اندازه گیری درب اتاق و درب ورودی در ایران با سایر کشورها متفاوت است و همچنین وجود عدم توازن ابعادی در درب‌های وارداتی با ابعاد ورودی ساختمان‌های ایرانی، باعث شد که طی چند سال اخیر درب‌هایی با ابعاد 210 در 110 سانتی‌متر وارد کشور شوند. به همین خاطر معمولا برای جلوگیری از مشکلات بعدی به فعالان صنعت ساختمان توصیه می‌شود که از درب‌های سفارشی ساخت داخل استفاده کنند که امکان سفارشی‌سازی ابعاد آنها وجود دارد.

اگر مطالب مطرح شده در این مقاله در مورد ابعاد درب ضد سرقت یک و نیم لنگه و دولنگه برای شما مفید بود حتما به دیگر مقالات ما مانند نحوه توپی زنی درب ضد سرقت نیز سری بزنید تا اطلاعات‌تان در این حوزه افزایش پیدا کند.

خط میانی
خط میانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *