سهند درب
خط میانی
درب ضد سرقت چند کلید دارد

درب ضد سرقت چند کلید دارد ؟

یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌هایی که ممکن است با خرید درب ضد سرقت با آن مواجه شوید؛ سوالاتی است که پیرامون کیلد این درب هستند. به عنوان مثال بسیاری از مشتریان از فروشندگان و همکاران ما این سوال را می‌پرسند که درب ضد سرقت چند کلید دارد و منظور از کلید کارگری که روی اکثر این محصولات وجود دارد چیست؟ ما را تا انتهای این مقاله همراهی کنید تا پاسخ این سوالات مهم را از زبان متخصصین این حوزه دریافت کنید.

چرا اطلاع از وضعیت کلیدهای درب اصلی تا این حد مهم است؟

حتما شما هم شنیده‌اید که یکی از بهترین اقدامات بعد از نقل مکان به یک ساختمان جدید، تعویض مغزی قفل درب ضد سرقت است. این توصیه به این دلیل انجام می‌شود که هیچ کس نمی‌داند قبل از او، چه کسی به کلیدهای ساختمان دسترسی داشته و از آنها استفاده کرده است.

این تکنیک، یک روش قدیمی و بسیار پر هزینه است که با ورود محصولی مانند درب ضد سرقت به بازار، منسوخ شد. بسیاری از درب‌های ضد سرقت استاندارد، در کنار کلیدهای معمولی، مجهز به کلید کارگری هستند که بعد از اتمام مراحل ساخت، از دسترسی خارج می‌شوند و دیگر قابلیت باز کردن درب را ندارند.

به این ترتیب، دیگر نیازی نیست که بعد از نقل مکان به ساختمان جدید محل سکونت خود، به دلیل ترس از دسترسی دیگران به کلیدهای درب ورودی و حتی درب اتاقی ، مغزی را تعویض کنید.

یک درب ضد سرقت استاندارد چند کلید باید داشته باشد؟

محصولاتی که به عنوان خروجی از کارگاه‌ها و کارخانه‌های درب و پنجره‌سازی خارج می‌شوند؛ عموما از نظر امکانات با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند. یکی از اصلی‌ترین تفاوت‌های موجود بین این محصولات، تجهیزاتی است که روی آنها کار گذاشته شده است.

تعداد کلیدهایی که برندهای تولیدکننده قفل، روی محصولات خود به مشتری عرضه می‌کنند بسیار متفاوت است. به عنوان مثال، غالبا درب‌های چینی ضد سرقت دارای 7 کلید هستند که از بین آنها 5 کلید به عنوان کلید اصلی و 2 کلید نیز به عنوان کلید کارگری کاربرد دارند.

در نقطه مقابل، محصولات ترک به جای 7 کلید مجموعا 8 کلید دارند که به ترتیب 5 و 3 عدد از آنها به عنوان کلید اصلی و کارگری مورد استفاده قرار می‌گیرند.

نکته بسیار مهمی که در مورد این کلیدها وجود دارد؛ توجه به نگهداری از آنهاست. چرا که در بسیاری از مدل‌های استاندارد درب، عملا کپی کردن از این کلیدها کار ساده‌ای نیست و هر کلیدسازی نمی‌تواند از روی آنها یک نسخه جدید بسازد. اگر هم کلیدسازی را پیدا کنید که قادر به انجام این کار باشد؛ ساخت مجدد کلید گم شده برای شما هزینه زیادی را در بر خواهد داشت.

مطالعه بیشتر :جدیدترین مدل درب چوبی اتاق خواب

کلید درب ضد سرقت

کلید کارگری چیست و چه کاربردی دارد؟

حال که متوجه شدید یک درب ضد سرقت استاندارد به صورت طبیعی دارای چند کلید است؛ شاید این سوال در ذهن شما ایجاد شده باشد که منظور ما از کلید کارگری چیست و چه تفاوتی بین این کلید با کلیدهای معمولی وجود دارد؟

مراحل ساختی که پیمانکاران ساختمانی طی می‌کنند؛ بسته به شیوه کارشان ممکن است با یکدیگر متفاوت باشد. به همین خاطر، گاهی مجری پروژه ترجیح می‌دهد که بعد از اتمام ساخت مشاعات، درب ورودی واحدها را نصب کرده و سایر کارهای ساختمانی مربوط به داخل واحدها را به صورت مجزا انجام دهد.

در این حالت، بعد از نصب درب، کارگرانی که داخل واحد کار می‌کنند باید کلیدی در اختیار داشته باشند که بتوانند به راحتی رفت و آمد کنند. اگر کلید اصلی درب در اختیار این افراد قرار بگیرد؛ ممکن است بعد از اتمام پروژه، خطرات امنیتی، مالکین را تهدید کند.

بنابراین، بهترین شیوه‌ای که می‌توان به کمک آن هم از ایجاد اختلال در وظایف کارگران جلوگیری کرد و هم امنیت ساختمان را به خطر نیانداخت؛ استفاده از کلید کارگری است که فقط مخصوص باز کردن درب در طی مراحل اجرای پروژه است.

این کلیدها، تفاوت‌های جزئی با کلیدهای اصلی درب دارند و فقط برای استفاده موقت طراحی شده‌اند. به محض اینکه شما به عنوان مالک واحد، از کلید اصلی برای باز کردن درب استفاده کنید؛ کلید کارگری از کار می‌افتد و دیگر قابلیت باز کردن مغزی درب را ندارد.

خوشبختانه بیشتر درب‌های ضد سرقت استانداردی که در بازار به مشتریان عرضه می‌شوند؛ مجهز به کلید کارگری هستند. با این وجود اگر در زمان خرید، به این موضوع دقت نکرده‌اید و بابت دسترسی دیگران به کلید منزل‌تان نگران هستید؛ چاره کار تعویض مغزی قفل است.

برای انجام این کار بهتر است به فروشگاهی که درب را از آن خریده‌اید مراجعه کرده و از آنها در زمینه انتخاب و خرید بهترین مغزی که متناسب با برند قفل فعلی است کمک بخواهید. گرچه تعویض مغزی قفل‌های درب ضد سرقت کار زیاد پیچیده‌ای نیست؛ اما بهتر است این کار را زیر نظر یک فرد متخصص انجام دهید تا نه قفل آسیب ببیند و نه امنیت ساختمان شما در خطر بیافتد.

 

مطالعه بیشتر : “اندازه استاندارد درب داخلی ساختمان

 

آیا کلیدهای درب ضد سرقت قابلیت کپی‌برداری دارند؟

گاهی پیش می‌آید که بعد از خروج از ساختمان متوجه جا گذاشتن کلیدها می‌شوید و یا به دلایلی مانند به سرقت رفتن کیف‌تان، دیگر دسترسی به کلیدهای اصلی درب ورودی ندارید.

در این شرایط مجبور هستید که مجددا برای قفل، کلید جدیدی بسازید. اما از آنجایی که ساختار قفل‌هایی که روی درب ضد سرقت نصب می‌شوند بسیار پیچیده‌تر از ساختار قفل‌های معمولی است؛ برای انجام این کار نمی‌توانید به کلیدسازی‌های محل مراجعه کنید.

برای کپی‌برداری از کلیدهای قدیمی و باز کردن دربی که کیلدهایش را جا گذاشته‌اید؛ باید حتما به مجموعه‌هایی مراجعه کنید که تجهیزات و دانش کافی برای این کار را در اختیار دارند. در کل، ساخت کلید جدید برای اکثر درب‌های ضد سرقت عملی است؛ اما گاهی ممکن است به دلیل پیچیدگی ساختاری، هزینه بیشتری از آنچه که انتظار داشتید در بر داشته باشد. برای انجام این کار، حتما با فروشگاهی که درب را از آنجا خریده‌اید تماس گرفته و از آنها بخواهید که یک مرکز معتبر برای کپی‌برداری از کلید به شما معرفی کنند.

روش پر هزینه دیگری که برای رفع این مشکل وجود دارد؛ تعویض کامل قفل درب است.

بیشتر بدانید :  معرفی انواع مدل درب مورد استفاده در ساختمان ها  

 

خط میانی
خط میانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *