سهند درب
خط میانی
نحوه اندازه گیری درب کمد دیواری

 نحوه اندازه گیری درب کمد دیواری ریلی

اگر به فکر خرید و مجهز کردن اتاق خواب خود به کمد دیواری هستید؛ توصیه ما این است که کمدی با درب ریلی سفارش دهید. کمدهایی که درب ریلی یا به اصطلاح درب کشویی دارند؛ علاوه بر بزرگ‌تر و جادارتر بودن، عمر بیشتری می‌کنند و کاربردی‌تر هستند. این مدل از کمدها برای نگه داشتن درب به لولا متکی نیستند. ضمنا شما می‌توانید با نصب آینه روی درب‌های کمد، جلوه اتاق را بیشتر کرده و فضا را نیز بزرگ‌تر نشان دهید. اگر خواندن این چند خط شما را متقاعد کرده است که برای اتاق خواب یا اتاق کار خود کمد دیواری ریلی سفارش دهید؛ حتما باید نکات مهمی را قبل از خرید این محصول مد نظر داشته باشید. یکی از این نکات مهم، نحوه اندازه گیری درب کمد دیواری ریلی است. اگر تمایل ندارید که برای اندازه‌گیری، نصاب خبر کنید؛ حتما باید بدانید که چطور می‌توان درب کمد را به صورت دقیق و اصولی اندازه‌گیری کرد. در این پست در مورد این موضوع مهم صحبت خواهیم کرد و شیوه اندازه گیری درب کمد دیواری را به شما آموزش می‌دهیم.

به چه کمدی، کمد ریلی گفته می‌شود؟

کمدهای ریلی در واقع دارای درب‌هایی هستند که به صورت کشویی باز می‌شوند. این درب‌ها به گونه‌ای طراحی و ساخته خواهند شد که به صورت افقی بر روی یک مسیر فلزی که در بالا و پایین چهارچوب نصب شده است حرکت می‌کنند. این مسیر به درب‌ها اجازه می‌دهد که بدون ورود به فضای بیرونی کمد، باز شوند و امکان دسترسی گسترده به فضای داخلی کمد را برای شما مهیا کنند. بنابراین اگر اتاق خواب شما کوچک است و به اندازه یک سرویس خواب دو نفره جا دارد؛ برای خرید کمد دیواری حتما نوع ریلی آن را انتخاب کنید. فقط کافیست که جای مناسبی برای نصب کمد در نظر گرفته و با نحوه اصولی اندازه گیری درب کمد دیواری ریلی آشنا باشید.

برای خرید درب ضد سرقت می توانید به صفحه درب ضدسرقت مراجعه کنید .

 

 

نحوه اندازه گیری عمق کمد دیواری

شیوه صحیح اندازه گیری درب کمد دیواری ریلی

به طور کلی، کمد دیواری را بهتر است در فضاهای فرورفته دیوار و یا روی یکی از اضلاع اتاق که معمولا کنار یا پشت درب ورودی قرار دارد نصب کنید. پس اولین گام در اندازه‌گیری کمد دیواری این است که محل نصب آن را از نظر ارتفاع و عرض اندازه‌گیری کنید. بعد از اینکه ارتفاع عرض و دیواری که قرار است کمد روی آن نصب شود را اندازه گرفتید؛ بسته به عمق فرورفتگی و میزان عمقی که بدون اشغال فضای زیادی از اتاق، مجاز به در نظر گرفتن آن هستید؛ عمق کمد را مشخص کنید.

 نحوه اندازه‌گیری ارتفاع کمد دیواری

زیبایی کمد دیواری به این است که ارتفاع آن دقیقا به اندازه ارتفاع دیوار باشد و از بالا به سقف بچسبد. به همین خاطر بیشتر مجریان پروژه‌های ساختمانی، قبل از رسیدن به مرحله کناف‌کاری و اجرای گچ‌بری، محل قرارگیری کمد دیواری‌ها را تعیین می‌کنند تا گچ‌بری مانعی برای مماس شدن کمد از بالا به سقف نباشد. اما اگر ساختمان شما قدیمی است و گچ‌بری دارد و می‌خواهید کمد دیواری در آن نصب کنید؛ باید ارتفاع کمد را کمی کوتاه‌تر از ارتفاع دیوار در نظر بگیرید.

 نحوه اندازه‌گیری عرض کمد دیواری

عرضی که برای کمد در نظر گرفته می‌شود؛ متناسب با عرض فرورفتگی یا عرض دیواری است که قرار است کمد در آنجا نصب شود. بنابراین با توجه به ابعاد اتاق و فضایی که در اختیار دارید؛ عرض کمد را مشخص کنید. هنگام تعیین بعد عرضی کمد، حتما باید به این نکته توجه داشته باشید که فضای اتاق بیش از حد کوچک نشود.

نحوه اندازه‌گیری عمق کمد دیواری

عمق کمد نیز مانند عرض آن بستگی به محل نصبش دارد. اگر قرار است کمد را به صورت سرتاسری روی یکی از دیوارهای اتاق نصب کنید؛ می‌توانید عمق آن را به دلخواه و بسته به نیاز خودتان تعیین کنید. معمولا 60 سانتی‌متر عمق استانداردی است که برای ساخت کمدهای آماده از آن استفاده می‌شود. اما بسته به نیاز مشتری می‌توان در محصولات سفارشی این عمق را تغییر داد. اگر قرار است کمد را در فرورفتگی اتاق نصب کنید؛ ناچار هستید عمقی مساوی با عمق فرورفتگی برای آن در نظر بگیرید.

 نحوه اندازه‌گیری فرورفتگی محل نصب

اندازه طولی و عرضی محل نصب کمد دیواری از اهمیت زیادی برخوردار است. برای نصب اصولی کمد در فرورفتگی‌های اتاق ابتدا لازم است که عرض این قسمت را از جلو و انتها اندازه بگیرید تا مطمئن شوید که عرض این بخش از اتاق، از همه قسمت‌ها با یکدیگر یکسان است و اصطلاحا دیوار قناسی ندارد. معمولا عرض فرورفتگی‌ها از جلو و عقب کمی با یکدیگر اختلاف دارد. این قانون در مورد ارتفاع و عمق فرورفتگی نیز صدق می‌کند. یعنی شما باید دو اندازه برای هر کدام از فاکتورهای طول، عرض و ارتفاع داشته باشید.

 

برای خرید درب اتاقی می توانید به صفحه درب اتاقی مراجعه کنید .

 

درب کمد دیواری را چگونه اندازه بگیریم؟

 

درب کمد دیواری‌های ریلی را چگونه اندازه‌گیری کنیم؟

برای اندازه گیری درب کمد دیواری ریلی باید طبق دستور زیر که منطبق با تصویر است عمل کنید.

X1: عرض درب از قسمت بالا

X2: عرض درب از قسمت پایین

Y1: ارتفاع درب از سمت چپ

Y2: ارتفاع درب از سمت راست

دهانه کمد از قسمت داخلی چهارچوب را از لبه داخلی به لبه داخلی اندازه‌گیری کنید. این دهانه را حداقل در دو مکان مختلف اندازه‌گیری کنید تا مطمئن شوید که چهارچوب کج و قناس نیست. سخت‌افزاری که نصابان حرفه‌ای برای اندازه گیری درب کمد دیواری ریلی از آن استفاده می‌کنند قابل تنظیم است و می‌تواند همزمان ابعاد چهارچوب را از دو ناحیه اندازه‌گیری کند. اگر ابعاد چهارچوب از بالا و پایین یا چپ و راست با هم اختلاف داشت؛ دو راه حل پیش روی شماست. یا باید چهارچوب را عوض کنید یا درب را بر اساس ابعاد کوچک‌تر سفارش دهید. اگر راه حل دوم را انتخاب کنید؛ وقتی درب کمد را می‌بندید؛ در قسمت وسط، درز باریکی به اندازه اختلاف ابعاد بین قسمت چپ و راست چهارچوب وجود دارد. معمولا این مشکل برای کسانی پیش می‌آید که قصد دارند روی چهارچوب قدیمی کمد دیواری، درب ریلی نصب کنند. اما اگر قرار باشد برای یک ساختمان نوساز یا ساختمانی که تا کنون کمد نداشته است کمد دیواری طراحی شود؛ نصاب و سازنده با در نظر گرفتن واحد اندازه گیری کمد و ابعاد محل نصب، اندازه‌گیری‌ها را به دقت انجام می‌دهند.

خط میانی
خط میانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *