سهند درب
خط میانی
نحوه انتخاب یک درب اتاق خواب

راهنمای انتخاب درب اتاق خواب

هیچ چیز به اندازه تعویض درب‌ها و پنجره‌ها نمی‌تواند ظاهر خانه شما را دچار تحول کند. بنابراین اگر قصد اجرای پروژه بهسازی و بازسازی منزل خود را دارید می‌توانید این کار را با انتخاب درب اتاق خواب جدید شروع کنید. به عنوان مجری چنین پروژه‌ای، هنگام انتخاب درب اتاق خواب، باید عوامل مختلفی را در نظر بگیرید.

اول از همه اینکه درب انتخاب شده باید از نظر بصری جذابیت داشته و با دکور اتاق خواب و اتاق‌های اطراف آن مطابقت داشته باشد. همچنین مهم است که قبل از انتخاب نهایی مواردی مانند قیمت، نصب و راه‌اندازی و ویژگی‌های خاص درب را نیز در نظر بگیرید. با متعادل کردن قیمت، کارکرد و زیبایی شناسی، احتمالا درب اتاقی مناسب را پیدا می‌کنید. در این مطلب به راهنمای خرید و انتخاب درب اتاق خواب پرداخته‌ایم.

گزینه‌های درب‌های داخلی با طیف گسترده‌ای از سبک‌ها و متریال عرضه می‌شوند و با درب‌های اتاق خواب هیچ تفاوتی ندارند. وقتی می‌توان درب‌های مناسب برای اتاق خود را پیدا کرد، مهم است که صاحبان خانه نه تنها ظاهر را مورد توجه قرار دهند بلکه عملکرد و هزینه درب اتاقی را نیز در نظر بگیرند. در ادامه به چند مورد از این عوامل حیاتی و مهم اشاره می‌کنیم.

انتخاب درب اتاق خواب

همانطور که در بالا نیز به آن اشاره شد؛ برای انتخاب درب اتاق خواب باید مواردی را در نظر داشته باشید. رعایت این موارد به شما کمک می‌کند که بهترین انتخاب را انجام دهید. چه در حال ساخت خانه‌ای کاملا جدید باشید و چه در حال بازسازی، درب‌های اتاق خواب شما در ایجاد حریم خصوصی و راحتی در خانه شما مهم هستند. از ورودی‌های بزرگ برای اتاق‌های خواب گرفته تا انواع درب‌های صاف و با کمترین طرح برای ورود به اتاق‌های مهمان، انواع درب‌های اتاقی متناسب با نیاز شما وجود دارند.

 

انتخاب و خرید درب اتاق خواب

سبک‌های مختلف درب اتاق خواب را با هم مقایسه کنید

بیشتر درب‌های طراحی شده برای اتاق خواب برای باز شدن روی لولا یا محورهای چرخان می‌چرخند. اما برخی از آنها به صورت کشویی به طرفین حرکت می‌کنند. درب‌های چرخان بیشترین تنوع را دارند و به طور کلی نصب آنها راحت‌تر است. درب‌های کشویی برای فضاهای کوچک‌تر مناسب هستند. چرا که این درب‌ها هنگام باز شدن بر روی دیوار کناری حرکت می‌کنند و نیاز به فضای اضافی ندارند. درب‌های کشویی محدودیت در نوع و طرح دارند. به همین خاطر دست مشتری برای انتخاب‌شان زیاد باز نیست.

ورودی به اتاق خواب، به خصوص اتاق‌های خواب اصلی، فرصتی برای اضافه کردن زیبایی یا ایجاد حسی متفاوت به خانه شما است. در حالی که درب‌های مخصوص اتاق‌های خواب ساده یا دارای پنل‌های طرح‌دار برای انواع خانه‌ها در دسترس است، صاحبان خانه نیز ممکن است سبک‌های گران‌تری را انتخاب کنند. اگر چه برخی از درب‌ها به صورت کشویی باز و بسته می‌شوند، اما درب‌های اتاق خواب قابل شستشو هم می‌توانند به صورت بازشو یا کشویی نصب شوند.

برای اتاق خواب‌های بزرگ، صاحبان خانه نیز ممکن است مجموعه‌ای از درب‌های فرانسوی را در نظر بگیرند، که برای ایجاد یک ورودی چشمگیر، طراحی می‌شوند. درب‌های فرانسوی با پرده‌های سبک، روشی زیبا برای استفاده در انواع اتاق‌های مختلف هستند.

بسیاری از اتاق‌های خواب شامل درب‌های اضافی هستند که به حمام یا کمد منتهی می‌شوند. از آنجا که به ندرت این درب‌ها در معرض دید قرار می‌گیرند، درب‌های دو طرفه و کشویی ساده و کارآمد اغلب برای این مکان‌ها در نظر گرفته می‌شوند و مورد استفاده قرار می‌گیرند.

علاوه بر این، مالکان خانه می‌توانند فضای داخلی خانه خود را با نصب درب‌هایی که به صورت کشویی درون دیوارها قرار می‌گیرند، اضافه کنند. این درب‌ها به گونه‌ای هستند که برای باز شدن به هیچ فضای اضافه‌ای نیاز ندارند و درب تقریبا به طور کامل درون دیوار قرار می‌گیرد و فقط دستگیره بیرون از دیوار قرار می‌گیرد. از این درب‌ها می‌توان برای کمدها نیز استفاده کرد، البته به شرطی که در کنار کمد دیواری، فضایی هم اندازه درب کمد وجود داشته باشد.

در مورد اینکه آیا به یک درب تکی نیاز دارید یا درب همراه با چارچوب تصمیم بگیرید

اگر قصد استفاده از چارچوب موجود را دارید؛ فقط باید یک درب مناسب با ابعاد و اندازه‌های آن خریداری کنید. اما اگر در حال نوسازی خانه هستید و تصمیم به تعویض همزمان درب و چارچوب گرفته‌اید؛ از یک درب به همراه چهارچوبی که اختصاصا برای آن ساخته شده است استفاده کنید. این درب‌ها از قبل با چهارچوب هماهنگ شده‌اند و نیازی به هیچگونه فرایند اصلاح و تغییر ندارند. نصب این درب‌ها برای نصابان تازه کار بسیار آسان‌تر و احتمال خطاهای نصب در آنها بسیار کمتر است.

فضای بازشو را اندازه بگیرید تا اندازه درب اتاق خواب جدید مشخص شود

دربی که قرار است روی چهارچوب قدیمی نصب شود؛ باید از قطر داخلی قاب، از هر دو سمت طولی و عرضی کمی کوچک‌تر باشد. این قانون در مورد درب‌ها و چهارچوب‌های آماده نیز صدق می‌کند. ضمن اینکه میله‌های چهارچوب درب نیز باید به طور کامل در دیوار محکم شوند.
این موضوع را در نظر بگیرید که درب قرار است از چه سمتی باز شود

به طور کلی، درب برای باز شدن نیاز به چرخش و فضای کافی دارد. به همین خاطر معمولا محل قرارگیری درب در زمان ساخت سازه به گونه‌ای انتخاب می‌شود که درب به سمت دیوار باز شود. اینکه درب به کدام طرف قرار است باز شود؛ نکته‌ای است که در زمان خرید انواع درب اتاقی از جمله درب اتاقی ام دی اف ، درب اتاقی اچ دی اف و غیره باید به آن توجه کنید. بنابراین اگر دستگیره درب داخل اتاقی باید سمت چپ باشد و خود درب به سمت راست بچرخد؛ نیاز به درب راست بازشو دارید. در غیر این صورت باید دربی را انتخاب کنید که به سمت چپ باز می‌شود ولی دستگیره‌اش سمت راست است.

جنس درب خود را انتخاب کنید

بیشتر درب‌های مخصوص نصب در اتاق خواب از چوب ساخته می‌شوند. اگر چه برخی از آنها با متریال‌های فرآوری شده مانند MDF نیز ساخته می‌شوند؛ اما عمده محصولاتی که در بازار با عنوان بهترین نوع درب اتاقی فروخته می‌شوند چوبی هستند. چوب ماده‌ای زیبا، طبیعی و مقرون به صرفه برای ساخت درب است. اما باید از آن به شیوه مناسبی نگهداری شود.

اگر تصمیم دارید یک درب چوبی بخرید؛ بودجه مورد نظر خود را در نظر داشته باشید. چرا که عموما درب‌های توخالی و سبک ارزان‌تر و درب‌های تمام چوب و سنگین گران‌تر هستند. درب چوبی تو پر می‌تواند به جلوگیری از انتقال صدا کمک کند و معمولا از کیفیت بالاتری برخوردار است. اما درب‌های تو خالی و سبک معمولا در برابر فشار و ضربه مقاومت زیادی ندارند و ممکن است به سرعت آسیب ببینند.

سبک‌های مختلف درب اتاق خواب

یک طرح مناسب برای درب اتاق خواب انتخاب کنید

درب‌هایی که می‌توانید از آنها برای بخش داخلی خانه خود استفاده کنید؛ به دو دسته درب‌های ساده و طرح‌دار طبقه‌بندی می‌شوند. این موضوع که کدامیک از این موارد را برای درب اتاقی خود انتخاب کنید؛ بستگی به عوامل مختلفی مانند سلیقه شخصی و سبک کلی دکوراسیون خانه دارد. اگر به سبک‌های مدرن علاقمند هستید؛ توصیه می‌کنیم که درب اتاق خواب خانه خود را از نوع ساده انتخاب کنید. اما اگر جزئیات برای‌تان مهم است و اکسسوری‌های خانه شما عموما از سبک کلاسیک تبعیت می‌کنند؛ درب‌های طرح‌دار گزینه بهتری برای شما هستند.

رنگ مناسب را انتخاب کنید

درب‌های چوبی را می‌توان رنگ‌آمیزی کرد و یا از روکش‌های مختلف چوبی برای رویه آنها استفاده کرد. می‌توانید روکشی با الگوی چوب‌های طبیعی را انتخاب کنید. فقط فراموش نکنید که قیمت روکش درب چوبی اتاق خواب می‌تواند روی قیمت نهایی محصول تاثیرگذار باشد. علاوه بر این، کیفیت روکشی که استفاده می‌کنید نیز از عوامل اثرگذار بر روی مقاومت چوب در برابر ضربه و رطوبت است.

نکته:

اگر عایق بودن در برابر صدا مهم‌ترین دغدغه شما در زمان خرید درب اتاقی است؛ محصولی را انتخاب کنید که امتیاز STC آن بالا است. هرچه امتیاز STC بالاتر باشد؛ یعنی میزان صدایی که می‌تواند از درب عبور کند کمتر است.

اصلی‌ترین کارکرد درب داخلی چیست؟

درب‌های داخلی و اتاقی سازه‌های متحرکی هستند که برای استفاده در داخل ساختمان طراحی و ساخته شده‌اند. عملکرد اصلی آنها، ایجاد یک دسترسی ایمن برای ورود و خروج به یک فضای مجزا در ساختمان است. از این سازه‌های متحرک با اهداف زیر در ساختمان‌های مسکونی، اداری و تجاری استفاده می‌شود:

  • حفظ حریم خصوصی
  • کمک به کاهش ورود صدای سایر قسمت‌های ساختمان
  • جدا کردن فضای‌های داخلی از یکدیگر
  • کمک به تهویه هوا
  • دسترسی به نور طبیعی

تاریخچه دقیقی از زمانی که بشر برای اولین بار از درب برای داخل خانه خود استفاده کرده است در دسترس نیست. اما بقایای کشف شده از مقبره‌های مصر باستان نشان می‌دهد که مردم این سرزمین برای اولین بار از درب برای جدا کردن مقبره‌ها از یکدیگر استفاده می‌کردند.

علاوه بر این اکتشافات ارزشمند، ویرانه‌های به جا مانده از ورودی‌های داخلی ساختمان‌های مربوط به دوران یونان و روم باستان نیز نشانه‌ای از محبوبیت استفاده از درب داخلی در آن زمان هستند. بنابراین درب ساختاری کاملا مفید و کاربردی است که بشر چند ده هزار سال قبل، از آن برای حفظ امنیت خود استفاده می‌کرد.

چرا درب نیاز به روکش دارد؟

روکش در واقع یک لایه محافظ به درب اضافه می‌کند و قدرت آن در برابر عوامل مختلف مانند ضربه و شرایط جوی را ارتقا می‌دهد. علاوه بر افزایش کیفیت، برخی از روکش‌ها به دلیل ویژگی‌های خاص خود می‌توانند از نظر ظاهری نیز درب را دچار تغییراتی کنند. مهم‌ترین دلایلی که استفاده از روکش روی درب‌های داخلی را توجیه‌پذیر می‌کنند عبارتند از:

افزایش خاصیت ضد رطوبت درب : برخی از روکش‌ها، مقاومت بالایی در برابر رطوبت دارند. بنابراین اگر قرار است از درب در فضاهای مرطوب استفاده کنید؛ حتما دربی را انتخاب کنید که با روکش ضد رطوبت پوشیده شده است.

افزایش مقاومت درب در برابر اشعه نور خورشید : اگر درب زیاد در معرض نور خورشید باشد؛ ممکن است دچار رنگ‌پریدگی شود. بنابراین در این شرایط توصیه می‌شود که از روکش ضد اشعه برای درب استفاده شود.

پیشگیری از ایجاد خط و خش : کیفیت بالای رنگ و روکش موجب می‌شود که درب در برابر خط و خش به شدت مقاوم شود.

کاهش قیمت تمام شده محصول : همانطور که می‌دانید؛ چوب خام ماده اولیه گرانی است. بنابراین ساخت یک محصول با چوب خالص گران تمام می‌شود. در این شرایط روکش چوب می‌تواند گزینه خوبی باشد. استفاده از روکش چوب طبیعی روی درب‌های ساخته شده از فرآورده‌های مصنوعی، هم مقاومت درب را تا حدود زیادی بالا می‌برد و هم زیبایی طبیعی به آن می‌بخشد.

انتخاب در اتاق خواب

آشنایی با انواع روکش درب داخلی

برای روکش درب می‌توان از مواد اولیه متفاوتی استفاده کرد. اما عموما روکش‌های موجود در بازار عبارتند از:

 روکش PVC

پی‌وی‌سی در واقع یک ورق چند لایه است که هم برای بهبود ظاهری و هم بهبود قابلیت‌های فیزیکی محصول، روی درب کشیده می‌شود. این ماده به دلیل مقاومت زیاد در برابر رطوبت و برخورد اشیا نوک تیز، برای استفاده به عنوان روکش درب سرویس بهداشتی و حمام مناسب می‌باشد.

روکش ملامینه

ملامینه روکش مناسبی برای پوشش درب‌هایی است که از MDF یا نئوپان تولید شده‌اند. از آنجایی که درب‌های نئوپانی مقاومت کمتری دارند؛ توصیه می‌شود که در صورت انتخاب این روکش، حتما جنس زیره را MDF انتخاب کنید. این روکش علاوه بر اینکه نیازی به رنگ‌آمیزی ندارد؛ در مقابل رطوبت، حرارت و نور خورشید از مقاومت بالایی برخوردار است و تنوع رنگی آن نیز موجب محبوبیت روزافزون آن شده است. به همین درب اتاقی ملامینه طرفداران زیادی دارد. برای درب ورودی ساختمان هم می توانی ازدرب ضد سرقت روکش ملامینه استفاده کنید.

روکش HDF

روکش‌های اچ‌دی‌اف از نظر نوع چسب، فیبر و مواد افزودنی که در پروسه تولید از آنها استفاده می‌شود؛ با ورق‌های MDF تفاوت چندانی ندارند. آنچه که روکش‌های HDF را از روکش‌های MDF مجزا می‌کند؛ فشار دستگاه حین تولید، میزان پرس ورق‌ها و چگالی فیبرهایی است که به عنوان خروجی از پروسه تولید بیرون می‌آیند. این نوع روکش‌ها علاوه بر مزایای روکش‌های ام‌دی‌اف، یک مزیت اختصاصی نیز دارند که قابلیت رنگ‌آمیزی آنها بعد از نصب روی بدنه اصلی درب است.

روکش ABS

روکش ABS در واقع یک ورق با ضخامت 3 میلی‌متر است که خاصیت ضد آب زیادی دارد. اعمال این روکش روی هر دربی می‌تواند خاصیت ضد رطوبت محصول را افزایش داده و آن را برای استفاده در مکان‌های مرطوب مانند حمام و سرویس بهداشتی مناسب کند. از آنجایی که این روکش قابل نصب بر روی قطر درب نیست؛ برای اینکه دور تا دور درب نیز ضد آب شود؛ بعد از نصب روکش از رزین ضد آب برای ایجاد یک عایق ضد رطوبت در این نواحی استفاده می‌شود.

روکش پلی وود

پلی وود یک روکش فرآوری شده و تهیه شده از دانه‌های ریز چوب است. این دانه‌ها در دمای 90 درجه سانتی‌گراد با استفاده از یک چسب مخصوص به یکدیگر می‌چسبند. این روکش از خانواده فیبرهای دارای چگالی متوسط یا همان MDF است. این محصول از نظر تنوع یکی از بهترین فرآورده‌های چوبی است که هم از نظر استقامت بهتر از چوب خام است و هم ارزان‌تر می‌باشد.

مقاومت بالای پلی وود در برابر تاب برداشتن و ترک خوردگی، این ماده را برای استفاده به عنوان روکش درب مناسب ساخته است. در بیشتر کارگاه‌های تولید درب، از پلی وود برای ساخت درب‌های داخلی ضد آب استفاده می‌شود. برای استقامت بیشتر این محصولات، بعد از اتمام مراحل روکش‌کاری با پلی وود، از یک لایه روکش پی‌وی‌سی نیز استفاده می‌شود تا خاصیت ضد آب بودن درب ارتقاء پیدا کند.

روکش طبیعی

چوب راش و گردو دو ماده خام اولیه بسیار باکیفیت برای ساخت این نوع از روکش‌ها هستند. این روکش‌ها معمولا روی درب‌های ساخته شده از MDF نصب می‌شوند تا مقاومت آنها را در برابر نور خورشید و رطوبت افزایش دهند. علاوه بر این، روکش طبیعی از نظر زیبایی قابل مقایسه با سایر متریال‌هایی که به عنوان روکش استفاده می‌شوند نیستند. بنابراین اگر می‌خواهید یک درب زیبا با ظاهری طبیعی داشته باشید و قیمت بالا برای‌تان در درجه اول اهمیت قرار ندارد؛ درب داخلی روکش شده با چوب طبیعی را انتخاب کنید.

 

موارد مشترک برای درب‌های استفاده شده برای اتاق خواب

گزینه ایده‌آل برای اکثر صاحبان خانه که می‌خواهند هزینه‌های خود را کاهش دهند، درب اتاق خواب توخالی سبک است که به راحتی نصب می‌شوند. این درب‌ها با استفاده از تخته سه لا یا کامپوزیت قالب برای روکش خارجی ساخته می‌شوند، این درب‌ها دارای یک فضای داخلی توخالی هستند. این فضای داخلی توخالی، عایق صوتی ضعیفی را به دنبال دارد، اما این فضای خالی درب را مستعد آسیب ناشی از ضربه و فشار می‌کند.

درب‌های اتاقی با هسته جامد استحکام بیشتری دارند و وزن آنها نسبت به انواع تو خالی زیادتر است، زیرا فضای داخلی آنها با ترکیب فیبر چوب پر شده است. آنها عایق صدا هستند و دوام بسیار بهتری دارند و قیمت آنها نسبتا پایین است. این درب‌ها یک گزینه محبوب در بین درب‌های چوبی و انواع توخالی هستند.

درب‌های اتاقی چوبی که تو خالی نیستند، به طور سنتی به دلیل وزن ، استحکام و جذابیت کلاسیک مورد توجه بسیاری از صاحبان خانه قرار دارند. بسیاری از صاحبان خانه احساس می‌کنند که دوام درب چوبی جامد آنها باعث می‌شود این درب یک سرمایه‌گذاری ارزشمند باشد.

برای خانه‌ها و درب‌های اتاق خواب که در معرض رطوبت طولانی مدت یا دمای شدید قرار دارند، برخی از صاحبان خانه نیز ممکن است درب‌های فایبرگلاس با ضخامت متوسط (MDF) را انتخاب کنند. این ماده جایگزین به طور طبیعی در برابر پیچ و تاب مقاوم است و اغلب به دلیل دوام و قیمت مناسب از آن استفاده می‌شود.

خط میانی
خط میانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *