سهند درب
خط میانی
نحوه نصب درب داخلی

نحوه نصب درب اتاق و چوبی

نصب صحیح یکی از مواردی است که روی کارایی درب تاثیر مستقیم دارد. در این روند باید به نکات مهمی توجه شود که هر کدام از آنها می‌توانند عملکرد درب را تا حدود زیادی تحت تاثیر قرار دهند.

بدون رعایت این نکات، درب به درستی روی پاشنه نمی‌چرخد و روی چهارچوب خود به درستی ثابت نمی‌شود. نحوه نصب درب اتاق و انواع درب ورودی مانند درب ضد سرقت ترمووود شامل دو مرحله کلی می‌شود که در این مقاله به تشریح دقیق آنها پرداخته‌ایم.

 

نصب چهارچوب درب چوبی

اولین مرحله از روند نحوه نصب درب اتاق و درب‌های چوبی، کار گذاشتن چهارچوب آن در محل مناسب است. بیشتر وزن و بار درب روی چهارچوب آن است و به همین دلیل باید این بخش را با دقت زیادی نصب کرد تا از استحکام کافی برای حمایت از بدنه درب برخوردار باشد. چهارچوب درب‌های اتاقی را طی مراحل زیر در محل مناسب خود نصب می‌کنند.

  • ایجاد لغاز در محل نصب درب

به پیش‌آمدگی که در عرض دیوار برای قرارگیری چهارچوب ایجاد می‌شود اصطلاحا لغاز گفته می‌شود. عرض این پیش‌آمدگی باید حداقل 5 سانتی‌متر یعنی برابر با ضخامت درب باشد. با قرارگرفتن روکوب و پشت کوب روی چهارچوب، ضخامت نهایی این بخش به 10 سانتی‌متر نیز خواهد رسید.

  • ترازبندی چهارچوب

برای اینکه چهارچوب درب اتاقی بعد از نصب عملکرد دقیقی داشته باشد؛ باید با کف و سقف ساختمان تراز باشد. برای این کار چهارچوب به صورت تراز کنار دیوار قرار داده می‌شود و پس از اندازه‌گیری دقیق و علامت‌گذاری، محل قرارگیری شاخک‌های چهارچوب روی دیوار تخلیه می‌شود.

قبل از اینکه شاخک‌ها نصب شوند باید چهارچوب به کمک شاقول از نظر افقی و عمودی تراز شود. در مرحله بعد باید سطح بیرونی نیز تراز شده تا از متمایل شدن چهارچوب به سمت جلو و عقب بعد از نصب پیشگیری شود.

 

مراحل نصب درب اتاقی

 

  • استفاده از فوم پلی اورتان

در مرحله نصب چهارچوب یک فضای خالی 1.5 سانتی‌متری از دو طرف بین دیوار و چهارچوب در نظر گرفته می‌شود که به عنوان بادخور کاربرد دارد.

این فضای خالی بعد از ترازبندی چهارچوب با تزریق فوم پلی اورتان پر می‌شود. این فوم خاصیت چسبندگی و انبساط بالایی دارد و با منبسط شدن خود این فضا را کاملا پر و اشباع می‌کند. خاصیت چسبندگی فوم پلی اورتان نیز باعث می‌شود که چهارچوب درب اتاقی mdf محکم سر جای خود ثابت شود.

  • نصب پشت کوب و روکوب درب

بعد از خشک شدن فوم و ثابت شدن چهارچوب، باید پشت کوب نصب شود. پشت چهارچوب درب‌های اتاقی یک شیار طولی به ضخامت 5، 6 یا 8 میلی‌متر وجود دارد که پشت کوب از یک سمت در داخل این شیار جای‌گذاری شده و طرف دیگر چهارچوب با چسب آکواریوم روی دیوار چسابنده می‌شود.

تا زمانی که این چسب خشک شود باید پشت کوب را به وسیله گیره پیش دستی ثابت نگه داشت. بعد از اتمام مرحله نصب چهارچوب و قبل از اینکه وارد فاز بعدی یعنی نصب درب به کمک لولا روی چهاچوب شوید؛ باید یک بار دیگر تراز بودن چهارچوب را تست کنید تا مطمئن شوید که چهارچوب با سقف و کف کاملا تراز است و در یک راستا قرار دارد.

یکی از روش‌های ساده و راحت برای انجام این کار استفاده از 2 ریسمان به طول یکسان است. این دو ریسمان را به صورت ضربدری از دو طرف چهارچوب بر روی هم قرار دهید تا مطمئن شوید چهارچوب کاملا تراز است. روکوب نیز بخشی است که برای زیبایی بیشتر کار روی نمای بیرونی چهارچوب نصب می‌شود. این بخش معمولا هم رنگ و یک شکل با درب انتخاب می‌شود و نقش قاب را برای درب بازی می‌کند.

 

مراحل نصب درب داخلی

 

نحوه نصب درب اتاق

قبل از اینکه با نحوه نصب درب اتاق و  نصب درب ضد سرقت آشنا شوید باید بهترین زمان برای سوار کردن بدنه درب روی چهارچوب را بدانید. از آنجایی که عملکرد درب وابسته به تناسب ابعادی آن با محل نصب دارد؛ حتما باید بعد از اتمام مراحل نهایی کف مانند نصب سنگ و پارکت و همچنین گچ‌کاری و رنگ‌کاری درب را نصب کنید.

البته برخی از نصابان توصیه می‌کنند که قبل از شروع رنگ‌کاری دیوارها درب‌های داخلی را نصب کنید تا در صورت آسیب‌دیدگی دیوار در طول روند نصب، امکان ترمیم به کمک بتونه وجود داشته باشد.

اگر قرار است مرحله رنگ‌کاری بعد از مرحله نصب درب انجام شود؛ باید برای جلوگیری از پاشش ذرات رنگ روی درب و چهارچوب، حتما از کاور چسب‌دار مخصوص نقاشی ساختمان بر روی روکوب و پشت کوب استفاده کنید.

اگر کفپوش ساختمان قرار است از جنس سنگ باشد؛ مرحله نصب درب اتاقی hdf باید بعد از اتمام ساب‌زنی انجام شود؛ چرا که معمولا برای ساب سنگ از نوعی اسید روی آن استفاده می‌شود که ممکن است هنگام کار روی بدنه درب‌ها پاشیده و لکه از خود به جای بگذارد.

  • نصب لولا بر روی درب

بیشتر درب‌های چوبی را به وسیله 3 لولا روی چهارچوب نصب می‌کنند. از آنجایی که بیشتر وزن درب روی قسمت بالایی چهارچوب وارد می‌شود؛ بهتر است فاصله دو لولایی که در بالای درب نصب می‌شوند کمتر باشد و در واقع در نیمه بالایی درب دو لولای نزدیک به هم نصب شود.

بعد از اینکه لولاها را روی درب گذاشته و محل نصب‌شان را علامت‌گذاری کردید باید با استفاده از ابزار مناسبی مانند فرز انگشتی درب را سوراخ کرده و لولا را به وسیله پیچ سر جای خود محکم کنید. سپس درب را در محل مناسب خود در داخل چهارچوب قرار داده و طرف دیگر لولا را به چهارچوب وصل کنید.

  • نصب یراق آلات درب

مرحله آخر از نحوه نصب درب اتاق و درب‌های چوبی به نصب یراق‌آلات اختصاص دارد. در این مرحله نهایی باید دستگیره، توپی و هر نوع یراق‌آلات زینتی که برای درب سفارش داده‌اید را سر جای خود نصب کنید.

بعد از اینکه قفل، دستگیره و مواردی از این دست را سر جای خود قرار دادید؛ وقت آن رسیده که در صورت تمایل روکوب را سر جای محکم کنید. روکوب یک قاب هم رنگ با بدنه درب است که روی حاشیه بیرونی چهارچوب نصب شده و این قسمت از درب را از دید پنهان می‌کند. طرح روکوب معمولا متناسب با سبک درب انتخاب می‌شود. به عنوان مثال درب‌هایی که با طرح کلاسیک ساخته شده‌اند با روکوب‌های منبت‌کاری شده هماهنگی بیشتری دارند. اما اگر درب اتاقی را از بین طرح‌های مدرن انتخاب کرده باشید؛ بهتر است روکوب آن یک قاب ساده و بدون نقش باشد.

خدمات نصب یکی از اصلی‌ترین سرویس‌هایی است که شرکت‌های معتبر تولیدکننده درب به مشتریان خود عرضه می‌کنند. بنابراین اگر درب‌های ساختمان خود را از این شرکت‌ها خریداری کرده‌اید؛ نیازی نیست که نگران نحوه نصب‌شان باشید.

 

خط میانی
خط میانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *