سهند درب
خط میانی
علل استفاده از درب‌های ضد حریق

علل استفاده از درب‌های ضد حریق

با گسترش شهرها و ساختمان‌های مسکونی و اداری که دارای طبقات زیادی هستند، باید به موارد ایمنی توجه زیادی کرد. یکی از اقداماتی که در عدم گسترش آتش نقش دارد استفاده از درب‌های ضد حریق است. این درب‌ها دارای مقاومت بالا در برابر آتش هستند و انواعی را می‌توان پیدا کرد که تا 4 ساعت نیز در برابر آتش دوام خواهند داشت. در ادامه با ما همراه باشید تا با مهم ترین علل استفاده از درب‌های ضد حریق آشنا شوید.

بررسی علل استفاده از درب‌های ضد حریق

در ساختمان‌هایی که دارای طبقات زیادی هستند، در صورتی که در قسمتی آتش سوزی رخ دهد. اگر از اقدامات ایمنی استفاده نشده باشد، آتش به سرعت به دیگر بخش‌ها نفوذ کرده و باعث خسارات زیادی خواهد شد. هر کدام از درب‌ها بنا به مواد بکار رفته در آنها مدت زمانی را در برابر آتش دوام می‌آورند، اما درب ضد حریق می‌تواند مدت بیشتری از گسترش آتش جلوگیری کند و بخش‌های دیگر ساختمان در امان خواهند ماند.

از جهت دیگر اگر در یک ساختمان آتش سوزی رخ دهد و این آتش سوزی در طبقات پایین باشد، افرادی که در طبقات بالا هستند و تصمیم به خروج از ساختمان به وسیله پله‌های اضطراری را دارند، اگر در ورودی پله‌های اضطراری از درب ضد حریق استفاده نشده باشد، آتش به بیرون و جایی که پله‌ها قرار دارند وارد شده و افراد نمی‌توانند از پله‌های اضطراری برای خروج از ساختمان استفاده کنند.

درب‌های ضد حریق انواع مختلفی دارند و از آنها در ساختمان‌های مسکونی، اداری و بیمارستان‌ها استفاده می‌شود. این درب‌ها در انواع تک لنگه و دو لنگه موجود هستند. برای مکان‌های عمومی مانند بیمارستان‌ها، سالن‌های نمایش و سینماها، فرودگاه‌ها و دیگر مکان‌های شلوغ، معمولا از درب‌های دولنگه استفاده می‌شود، تا افراد زیادی که در این مکان‌ها حضور دارند بتوانند با کمترین تاخیر از طبقه‌ای که در آن آتش سوزی رخ داده خارج شوند. این درب‌ها دارای مشخصاتی هستند که در زیر به آنها اشاره خواهیم کرد.

علل استفاده از درب‌های ضد حریق 

مشخصات درب‌های ضد حریق

این درب‌ها دارای چهار چوب و روکش درب از جنس فولاد هستند و رنگ کوره‌ای استفاده شده دارای مقاومت بالایی است. در داخل درب عایق حرارتی از جنس مواد پشم سنگ پر شده که تحمل آتش با دمای 800 درجه سانتی گراد و تا 4 ساعت را دارد. اطراف درب یک درزگیر از جنس لاستیک نسوز نصب می‌شود که در زمان آتش سوزی مانع از خروج دود و مواد سمی به بیرون از محیط می‌شود. این لاستیک نسوز بوده و در برابر آتش مقاومت بالایی دارد و دود سمی تولید نمی‌کند.

برخی از انواع درب ضد حریق دارای روکش چوبی هستند و برای درب ورودی ساختمان استفاده می‌شوند. این درب‌ها را می‌توان بر روی چهارچوب‌های معمولی نصب کرد. نصب بر روی چهارچوب معمولی باعث سهولت در نصب این درب‌ها شده و در هر محیطی به آنها قابلیت نصب می‌دهد.

نوع دیگر، درب‌های شیشه‌ای ضد حریق هستند و برای مجتمع‌های اداری و تجاری و ساختمان‌های مسکونی قابل نصب هستند. این درب‌ها برای استفاده در خروجی اضطراری گزینه مناسبی بوده و این درب‌های شیشه‌ای دارای استاندارد مخصوص به خود هستند.

نکته اساسی را در زمان خرید درب

دو نکته اساسی را در زمان خرید درب باید در نظر داشته باشید که اولین نکته، مقاومت درب در مقابل آتش است که با ساعت مشخص می‌شود. این زمان هر قدر بیشتر باشد درب از ایمنی بالاتری برخوردار خواهد بود. نکته دوم در مورد درب‌های ضد حریق فولادی این است که ضخامت ورق آنها نباید از یک میلی متر کمتر باشد. ضخامت کمتر از یک میلی متر مقاومت زیادی در برابر آتش نخواهد داشت و به راحتی ساختار آن در برابر دماهای بالا از بین می‌رود.

سهند درب سلماس یکی از بزرگترین تولید کنندگان درب نه فقط در ایران بلکه در منطقه خاورمیانه بوده و قابلیت تولید بالایی که خط تولید کمپانی سهند درب سلماس دارد این کارخانه را به یکی از مجموعه‌های بی بدلیل در ایران تبدیل کرده است. کارخانه سهند درب سلماس در آذربایجان غربی و در شهرک صنعتی سلماس در شهر سلماس واقع شده است. خط تولید این کارخانه در دهه هفتاد توسط مهندسین ترک راه اندازی شد.

خط میانی
خط میانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *