سهند درب
خط میانی
شکستن کلید در قفل

چگونه کلید شکسته در قفل درب ضد سرقت دربیاوریم ؟

شکستن کلید در قفل بدترین اتفاقی است که می‌تواند در پایان یک روز کاری خسته‌کننده برای شما رخ دهد. اکثر افراد بعد از وقوع این اتفاق دست و پای خود را گم می‌کنند و دست به اقداماتی می‌زنند که گاها نتایج عکس دارند. این در حالی است که روش‌های ساده‌تری برای درآوردن کلید شکسته از درون روزنه قفل وجود دارد؛ فرقی نمی‌کند که این قفل، قفل شب بند درب ضد سرقت است یا قفل اصلی درب.

 روش‌های درآوردن کلید شکسته از درون قفل

یکی از مضرات استفاده از قفل‌های مکانیکی به جای قفل‌های دیجیتال روی درب‌های ضد سرقت، افزایش ریسک شکستن کلید درون روزنه قفل بر اثر اعمال فشار بیش از حد یا استفاده از کلید اشتباه است. بنابراین برای افرادی که در زمان خرید درب ضد سرقت به جای قفل‌های دیجیتالی، قفل‌های مکانیکی را انتخاب می‌کنند؛ آشنایی با روش‌های آزاد کردن کلید شکسته یا گیر کرده در قفل درب بسیار واجب و ضروری است. یادگیری این روش‌ها به شما کمک خواهد کرد که در مواقع ضروری بتوانید اقدام درست را انجام داده و از بدتر شدن شرایط جلوگیری کنید.

همانطور که در ادامه نیز خواهید دید؛ روش‌های زیادی برای درآوردن کلید شکسته از داخل قفل آژیردار درب ضد سرقت یا قفل اصلی درب وجود دارد؛ اما انتخاب از بین آنها بستگی به این دارد که چه ابزاری در دسترس شما و چه مقدار از کلید شکسته از روزنه قفل بیرون زده است.

قبل از اینکه هر کدام از روش‌های ذکر شده در ادامه را امتحان کنید؛ باید قفل را روغن‌کاری کرده تا فرآیند کار ساده‌تر شود. اگر روغن روان‌کننده مخصوص قفل در دسترس ندارید می‌توانید از روغن لولا یا حتی روغن خوراکی برای این کار استفاده کنید. البته نباید روغن زیادی داخل روزنه قفل بریزید؛ زیرا این کار باعث می‌شود که استفاده از ابزار سخت‌تر شود. بعد از روغن‌کاری با استفاده از یکی از روش‌های زیر مشکل شکستن کلید در قفل درب ضد سرقت را حل کنید.

 

در آوردن کلید شکسته در قفل

 

 استفاده از انبردست و دم باریک

این ابزارهای دم دستی و ساده برای زمانی مناسب هستند که مقدار قابل توجهی از کلید هنگام شکستن بیرون قفل مانده است. برای این کار با نوک انبردست یا دم باریک قسمت بیرون زده کلید را محکم بگیرید و آن را در جهت موافق یا مخالف عقربه‌های ساعت بچرخانید. ب

ه این ترتیب کلید آزاد شده و از داخل قفل بیرون می‌آید. اگر قصد دارید ابتدا درب را با همان کلید شکسته باز کرده و سپس خارجش کنید؛ باید هنگام چرخاندن کلید در قفل، با یک دست دستگیره را فشار داده تا چرخاندن کلید باعث باز شدن درب شود. البته اگر کلید یدک دارید؛ توصیه می‌کنیم که این کار را انجام ندهید و فقط سعی کنید خیلی آرام کلید شکسته را درآورید. برای استفاده از این روش حتی می‌توانید از موچین‌های فنری پرقدرت نیز به جای انبردست یا دم باریک استفاده کنید.

 استفاده از تیغه مویی

تغیه یا اره مویی که بیشتر از آن برای انجام کارهای ظریف منبت‌کاری استفاده می‌شود نیز برای درآوردن کلید شکسته در قفل درب‌های ضد سرقت کاربرد دارد. وجود دندانه‌های ریز روی بدنه این تغیه باعث می‌شود که وقتی آن را از پهلو داخل قفل می‌کنید به کلید گیر کرده و کم کم آن را از روزنه خارج کند.

 استفاده از پیچ‌گوشتی

وقتی کلید از بیخ شکسته و هیچ قسمتی از آن از داخل روزنه قفل بیرون نزده است؛ راهکاری به جزء استفاده از پیچ‌گوشتی به جای دم باریک و انبردست ندارید. در این شرایط عملیات کمی پیچیده‌تر شده و نیاز به دقت بیشتری دارد.

برای رفع مشکل شکستن کلید در قفل درب ضد سرقت با استفاده از این روش، پیچ گوشتی را به صورت عمود وارد روزنه قفل کنید تا مانند دسته کلید شود. سپس آن را به آرامی در جهت درست بچرخانید تا قفل باز شود.

در این روش پیچ‌گوشتی نقش کلید یدک را برای شما ایفا کرده و بدون نیاز به درآوردن کلید شکسته، درب را باز می‌کند. بعد از باز کردن درب باید مغزی را از داخل باز کرده و برای درآوردن کامل کلید و ساخت یدک و همچنین رگلاژ درب ضد سرقت به کلیدساز مراجعه کنید.

اگر هنگام خروج از منزل یا محل کارتان کلید در قفل شکسته و فرصت رسیدگی به این مشکل را ندارید؛ می‌توانید به این روش درب را قفل کرده و هنگام بازگشت اقدام به درآوردن کلید و ساخت یدک برای قفل کنید.

 

راه های در اوردن کلید شکسته از قفل

 

 استفاده از چسب قطره‌ای

چسب قطره‌ای روشی بسیار پرریسک است و فقط در شرایط اضطراری استفاده از آن توصیه می‌شود. چرا که چسب یک ماده شیمیایی است و می‌تواند به مغزی قفل آسیب برساند. نحوه درآوردن کلید شکسته از درون قفل با استفاده از چسب به این شکل است که باید ابتدا مقداری چسب قطره‌ای قوی را روی یک سوز لحاف‌دوزی یا سیم مفتول بریزید. سپس سر سیم را داخل قفل کرده و چند ثانیه صبر کنید تا چسب به کلید بچسبد و خشک شود.

بعد از اینکه مطمئن شدید چسب خشک شده است؛ به آرامی سیم را خارج کرده تا کلید هم همراه آن خارج شود. سعی کنید زیاد از چسب استفاده نکنید؛ زیرا ممکن است خود سیم نیز به داخل روزنه بچسبد و مشکل شما چند برابر شود.

 استفاده از دریل

دریل‌کاری درب آخرین راه برای در آوردن کلید شکسته از درون قفل است. اگر درب قدیمی است و نمی‌خواهید هزینه زیادی برای آمدن کلیدساز بپردازید؛ می‌توانید با وارد کردن یک مته خیلی نازک به سوراخ قفل، بدنه شکسته کلید را خارج کنید.

 به عنوان یک متخصص کدامیک از این روش‌ها را بیشتر توصیه می‌کنید؟

از آنجایی که قیمت دستگیره درب ضد سرقت و قفل‌هایی که روی درب نصب می‌شود به شدت بالاست؛ توصیه ما برای رفع مشکل شکستن کلید در قفل، مراجعه به یک کلیدساز حرفه‌ای است. این افراد می‌توانند با استفاده از ابزارهای تخصصی، ابتدا درب را باز کرده و بدون اینکه آسیبی به قفل، مغزی یا حتی بدنه درب وارد شود؛ کلید شکسته را خارج کنند.

اما اگر شرایط اضطراری است و امکان تماس با کلیدساز را ندارید؛ توصیه اول ما روش‌های کم‌خطرتر مانند استفاده از انبردست و دم باریک است. روش‌های پررسیک‌تر مانند استفاده از چسب فقط در شرایطی کارآمد هستند که قفل خیلی قدیمی است و روش‌های دیگر نتوانسته‌اند مشکل را حل کنند.

این روش‌ها چند تکنیک و ترفند ساده بودند که برای درآوردن کلید شکسته از داخل قفل کارآمد هستند و در بیشتر مواقع می‌توانند پاسخگوی نیاز شما باشند. اگر این روش‌ها برای شما جذاب بودند و کارایی داشتند؛ توصیه می‌کنیم که حتما دیگر مطالب پربازدید و مفید وب‌سایت ما مانندحداقل عرض درب پارکینگ چقدر باید باشد؟ را مطالعه کنید تا اطلاعات عمومی‌تان در مورد انواع درب بیشتر شود.

 

خط میانی
خط میانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *