سهند درب
خط میانی
آموزش تعویض مغزی قفل درب ضد سرقت

آموزش تعویض مغزی قفل درب ضد سرقت

تعویض قفل درب ضد سرقت در حین سادگی نیاز به رعایت نکات فنی دارد. در این مقاله به شما یاد می‌دهیم که چطور مغزی قفل این نوع درب‌ها را تعویض کنید.

خانه جایی است که باید در آن احساس امنیت کنیم. بنابراین باید کاری کنیم که تا جای ممکن سطح ایمنی خانه افزایش پیدا کند. استفاده از درب ضدسرقت که یکی از ابزارهای امنیتی بسیار پیشرفته و شبیه به یک درب ورودی معمولی است؛ یکی از روش‌های ارتقاء سطح امنیت خانه است. از آنجایی که تمام اجزای به کار رفته در این درب، بر روی میزان ایمنی آن تاثیرگذار هستند و به صورت یک کل عمل می‌کنند؛ توجه به سالم بودن هر کدام از آنها اهمیت دارد. مغزی یا همان توپی قفل، یکی از مهم‌ترین بخش‌های این نوع از درب‌هاست که گاهی نیاز به تعویض پیدا می‌کند.

در این مقاله قصد داریم تا علاوه بر معرفی انواع قفل درب ضد سرقت در مورد نحوه تعویض مغزی درب ضد سرقت نیز با شما صحبت کنیم و به این سوال چگونه مغزی و قفل درب ضد سرقت را عوض کنیم؟ پاسخ دهیم  . فراموش نکنید که تعویض قفل ساده ترین کاری است که می‌توانید با انجام آن، کارایی این محصول را در بالاترین سطح خود نگه دارید.

 

انواع قفل درب ضد سرقت

در محصولاتی که در حال حاضر در ایران با نام درب ضد سرقت فروخته می‌شوند؛ از انواع قفل‌های امنیتی ساخت کشورهای مختلف استفاده می‌شود. بهترین نوع قفلی که روی این محصولات کار گذاشته می‌شود؛ قفل ترک است که هم از کیفیت و هم از دوام خوبی برخوردار می‌باشد. اگر به دنبال تقویت امنیت خانه خود هستید؛ باید به دنبال قفلی باشید که هم از نظر کیفی و هم از نظر پیچیدگی در سطحی باشد که نه خراب شود و نه به راحتی قابل باز شدن باشد. نصب یک قفل باکیفیت روی این نوع درب می‌تواند از ورود سارقان به خانه شما جلوگیری کند. در واقع قفل وسیله‌ای مؤثر برای ایمن نگه داشتن خانواده و اشیای با ارزش شماست.

همانطور که اشاره شد در حال حاضر قفل‌های موجود در بازار که برای نصب روی درب‌های ضد سرقت مناسبند از تنوع زیادی برخوردار می‌باشند. بنابراین انتخاب یک قفل یا مغزی باکیفیت و بهترین مغزی قفل ممکن است چالش‌برانگیز باشد. اما اگر بدانید که در زمان خرید قفل و حتی مغزی آن باید به چه ویژگی‌ها و عواملی توجه کنید؛ این فرآیند می‌تواند ساده‌تر شود. دسترسی به این منابع می‌تواند کل روند جستجو را بسیار ساده‌تر و در دسترس‌تر کند.

 

 

موارد مهم در انتخاب و تعویض مغزی قفل درب ضد سرقت

در ادامه به برخی از جنبه‌های ضروری که برای انتخاب و تعویض مغزی درب ضد سرقت باید به آن توجه کنید، اشاره شده است:

پیچیدگی سیلندر قفل : سیلندر قفلی که روی درب‌های ضد سرقت نصب می‌شود باید از پیچیدگی بالایی برخوردار باشد. باز کردن چنین سیلندرهایی کار ساده‌ای نیست و معمولا سارقان سراغ چنین قفل‌هایی نمی‌روند. این سیلندرها مقاومت کافی را در برابر ضربه دارند و قالب‌گیری از روی آنها کار ساده‌ای نیست.

کیفیت ساخت : حتما در زمان خرید مغزی قفل، به کیفیت ساخت و متریال آن توجه کنید. کیفیت ساخت قفل کاملا از ظاهر آن مشخص است. اگر نمی‌توانید از روی ظاهر به باکیفیت بودن یا نبودن مغزی پی ببرید؛ کافیست که از یک برند شناخته شده خرید خود را انجام دهید.

استحکام پیچ و مهره‌ها : مغزی و خود قفل یک درب ضد سرقت استاندارد، باید با پیچ‌های فولادی سخت شده باشند تا بتواند در برابر ضربه مقاومت کنند. این پیچ‌ها باید در برابر پتک، لگد، دستگاه فرز و موارد دیگر مقاومت موثری داشته باشند.

 

آموزش نحوه تعویض مغزی قفل

ساختار اصلی قفل و اجزای قفل درب ضد سرقت از زبانه، توپی و دستگیره تشکیل شده است. این عمل چرخاندن کلید در مغزی است که موجب باز شدن زبانه و درب می‌شود. بنابراین مکانیزم اصلی باز کردن درب، در توپی یا همان مغزی قفل انجام می‌شود. درب‌های ضد سرقت، درب‌هایی هستند که برای ایمنی بیشتر دارای دو قفل یکی در بالا که به عنوان قفل شب بند درب ضد سرقت شناخته می‌شود و یکی در پایین است که قفل ساده نام دارد. اگر در رابطه با انواع قفل شب بند سوالی دارید محتوایی با این عنوان در سایت نوشته ایم که می توانید مطالعه کنید .

 

نحوه تعویض مغزی قفل درب

 

برای تعویض قفل درب ضد سرقت و در آوردن جای قفل درب چوبی قسمت پایین درب اولین کاری که باید انجام دهید این است که پیچ‌هایی که قفل را از قسمت داخل درب روی بدنه نگه داشته‌اند را باز کنید. سپس به سراغ لبه داخلی درب، یعنی جایی که زبانه قفل قرار دارد رفته و از سه عدد پیچی که روی لبه درب وجود دارد و قفل را نگه داشته‌اند؛ فقط پیچ وسط را باز کنید. به این ترتیب توپی بیرون می‌آید و می‌توانید آن را با مغزی جدید عوض کنید. در نهایت مجددا طبق همین مراحل پیچ‌ها را ببندید. راجع به راه های جلوگیری از توپی زنی درب ضد سرقت در محتوای جداگانه نوشته ایم.

برای تعویض مغزی قفل شب‌ بند  ضد سرقت ، نیز ابتدا باید پیچ‌های این قفل را از داخل باز کنید. بعد از باز کردن این پیچ‌ها پوکی و کاسه رزت به سادگی خارج می‌شود. با درآوردن رزت، دسترسی به مغزی قفل میسر خواهد شد. سپس باید پیچ مغزی را باز کرده تا آزاد شود. بعد از تعویض این قطعه، ابتدا کاسه و پوکی را در داخل قفل انداخته و سپس رزت را سر جایش بگذارید. در نهایت نیز باید پیچ‌ها را ببندید.
نوع دیگری از قفل‌هایی که می‌توان بر روی درب‌های ضد سرقت نصب کرد؛ قفل‌های هوشمند هستند که از سطح ایمنی بالاتری نسبت به قفل‌های مکانیکی برخوردارند. قفل ضد سرقت هوشمند در واقع قفل‌های الکترونیکی همه کاره‌ای هستند که راه‌های بیشتری را برای قفل و باز کردن درب در دسترس شما قرار می‌دهند.

اکثر قفل‌های هوشمند موجود در بازار دارای یک صفحه کلید برای رمزدهی به قفل و یک حفره برای ورود کلید و باز شدن مکانیکی درب هستند. مزیت اصلی قفل‌های هوشمند، قابلیت قفل و باز شدن آنها با تلفن یا ریموت است. بسیاری از قفل‌های هوشمند مجهز به وای فای یا بلوتوث هستند و می‌توان آنها را به سرویس‌های هوشمند خانگی نیز متصل کرد. این قفل‌ها برای باز و بسته شدن نیاز به نیروی الکتریسیته دارند و باید به صورت منظم باطری آنها تعویض شود.

در محتوای دیگر در رابطه با سیلندر هوشمند درب ضد سرقت نوشته ایم می توانید راجع به آن مطالعه کنید.

 

موارد مهم در انتخاب و تعویض مغزی قفل درب های ضد سرقت

 

چند نکته مهم در مورد عوض کردن مغزی قفل

اگر به هر دلیلی می‌خواهید مغزی قفل را تعویض کنید؛ حتما قبل از شروع کار به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • تعویض قفل درب ضد سرقت یک کار تخصصی است. بنابراین اگر قادر به انجام این کار نیستید؛ حتما از یک قفل‌ساز بخواهید که کار تعویض مغزی درب ضد سرقت را برای شما انجام دهد.
 • در انتخاب مغزی قفل به کیفیت و مقاومت آن دقت کنید.
 • هرگز برای خارج کردن و جا انداختن مغزی قفل از فشار بیش از حد استفاده نکنید. چرا که ممکن است به سایر قطعات قفل آسیب وارد شود.
 • ضخامت درب، طول شفت، به راست یا چپ باز شدن درب و چوبی یا فلزی بودن آن عواملی هستند که در زمان خرید مغزی باید به آنها توجه کنید.
 • بعد از تعویض مغزی قفل درب ضد سرقت حتما درب را روغن‌کاری کنید.
 • برندهای مختلفی در بازار وجود دارد. اما بهترین قفل‌هایی که در ایران موجود هستند؛ قفل‌های ساخت داخل و ساخت کشور ترکیه هستند. سعی کنید تا جای ممکن از قفل‌های ایرانی و ترک استفاده کنید.

 

نحوه تعویض قفل درب ضد سرقت

برای تعویض قفل درب ضد سرقت همانند تعویض مغزی آن باید با احتیاط عمل کرده و تمامی مراحل را به درستی طی کنید تا از خراب شدن آن جلوگیری نمایید. بنابراین توصیه می‌شود در صورت عدم آشنایی به امور فنی انجام آن را به متخصصین سپرده و از خدمات آنها بهره‌مند شوید. در اکثر مواقع فاصله مغزی قفل درب ضد سرقت نسبت به قسمت جلویی و پشتی درب به یک اندازه نیست. بنابراین قدم اول در تعویض قفل درب، اندازه‌گیری دقیق این فاصله است که معمولاَ در حدود ۶ تا ۶.۵ سانتی‌متر است.

جهت تعویض قفل درب ضد سرقت باید نکات زیر را مدنظر قرار دهید

قفل جدیدی که خریداری می‌کنید باید از کیفیت و استحکام لازم برخوردار باشد. در زمان تعویض قفل درب ضد سرقت از اعمال فشار بیش از حد خودداری نمایید. قفل جدید را باید با توجه به ضخامت درب، جنس درب، طول شفت و … خریداری نمایید. پس از تعویض قفل درب ضد سرقت ، آن را روغن کاری کنید تا عملکرد درستی داشته باشد.

 

خط میانی
خط میانی

4 پاسخ

 1. سلام
  عوض کردن مغزی درب ضد سرقت باید توسط فرد متخصص آن انجام بشه یا خودمان هم می توانیم انجام بدهیم ؟
  لطفا نحوه تعویض مغزی قفل درب ضد سرقت را آموزش بدید ؟

 2. یکی از بهترین مغزی قفل درب ضد سرقت را میتونید نام ببرید که دیگر نیازی به عوض کردن مغزی در نباشه ؟
  عملا خسته شدیم از بس برای خراب شدن قفل درب ضد سرقت هزینه کردیم ؟

  1. با سلام
   برندهای زیادی در زمینه قفل درب ضد سرقت هستند اما یکی از بهترین برند ها برند کاله یا کالی هست که طول عمر بیشتری دارد و نیاز کمتری به تعویض قفل درب ضد سرقت دارد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *