سهند درب
خط میانی
درب اتاق سرور

درب اتاق سرور

به‌روزرسانی نرم‌افزار سرور، استفاده از سیستم‌های امنیتی جدید و تامین امنیت سایبری همگی از جمله روش‌هایی هستند که بیشتر متخصصان برای محافظت از سرورها در برابر نفوذهای غیرمجاز آنها را توصیه می‌کنند. این روش‌ها بیشتر جنبه نرم‌افزاری دارند و امنیت سایبری سیستم را از نظر قابلیت هک شدن تامین می‌کنند. این در حالی است که توجه به امنیت فیزیکی مکانی که سرور اصلی شرکت در آن نگهداری می‌شود به همان اندازه مهم و دارای اهمیت است. مدیریت صحیح الگوی جریان هوا، حفظ دمای ثابت و ایجاد محیط مناسب برای تجهیزات از جمله مهم‌ترین ویژگی‌هایی هستند که یک اتاق سرور باید داشته باشد. یکی از روش‌هایی که می‌توان به کمک آن، امنیت فیزیکی این اتاق‌ها را تامین کرد؛ استفاده از دربی مناسب به عنوان درب اتاق سرور است. این درب باید ویژگی‌های خاصی داشته باشد تا بتواند از تجهیزات موجود در اتاق در برابر عوامل محیطی مانند افزایش دما، حریق و… و افرادی که مجاز به ورود نیستند محافظت کند.

 

ویژگی های درب اتاق سرور

 

ویژگی‌های یک درب اتاق سرور استاندارد چیست؟

اتاق سرور از حساس‌ترین اتاق‌ها در یک شرکت است و باید به دقت طراحی و تجهیز شود. فضایی که برای این بخش در نظر گرفته می‌شود باید دارای ویژگی‌های خاصی باشد که یکی از آنها، درب مناسب است. بر اساس نظر بسیاری از کارشناسان درب اتاق سرور به دربی گفته می‌شود که تمام ویژگی‌های زیر را داشته باشد. در غیر این صورت تفاوتی بین این نوع درب و درب‌های معمولی دیگر وجود ندارد و نمی‌تواند محافظت صد در صدی از تجهیزات مستقر و حساس در این اتاق به عمل آورد.

  • ضد حریق بودن

حریق مخرب‌ترین عامل برای آسیب‌زدن به سرورهاست. سرور یک دستگاه الکترونیکی است که به آتش و حرارت بالا بسیار حساس است. بنابراین به محض تماس با حرارت متساعد شده از حریق، دچار آتش‌سوزی شده و ممکن است اطلاعات ثبت شده روی آن به طور کلی از بین برود. بنابراین بهتر است دربی را برای این اتاق در نظر بگیرید که تاب‌آوری بالایی در برابر تماس با حرارت دارد. درب‌های ضد حریق و برخی از مدل‌های درب ضد سرقت بدنه فلزی این خاصیت را دارند. علاوه بر این، درب‌های گالوانیزه نیز گزینه خوبی برای استفاده به عنوان درب اتاق سرور هستند. برای آشنایی با این مدل از درب‌ها، حتما دیگر مقاله موجود در وب‌سایت سهند درب با عنوان درب گالوانیزه چیست؟ را مطالعه کنید.

  •  ابعاد استاندارد

همانطور که می‌دانید برخی از مراکز داده بسته به حجم اطلاعات و پردازشی که سرورهای داخلی آنها باید انجام دهند؛ به تجهیزات حجیم و بزرگی نیاز دارند. بنابراین دربی که برای اتاق سرور انتخاب می‌شود از نظر ابعادی باید بزرگ‌تر از درب‌های معمولی باشد که روی ورودی دیگر اتاق‌ها نصب می‌شود. بهتر است درب این اتاق بیش از 106 سانتی‌متر عرض و 240 سانتی‌متر ارتفاع داشته باشد. به این ترتیب شما می‌توانید اکثر تجهیزاتی که به صورت مونتاژ شده برای اتاق سرور خریداری کرده‌اید را بدون باز کردن و خرد کردن قطعات به سادگی وارد اتاق کنید. خرید درب اتاق سرور بدون توجه به ابعاد آن، ممکن است عواقب منفی زیادی داشته باشد و باعث شود که امکان ورود برخی از تجهیزات و نصب آن در اتاق فراهم نشود.

 

درب اتاق سرور ضد حریق

 

  •  مجهز به قفل ایمن

یکی از روش‌هایی که معمولا مجرمان برای آسیب رساندن و دزدیدن اطلاعات روی سرور از آن استفاده می‌کنند؛ دسترسی فیزیکی به این ابزار الکترونیکی است. این افراد معمولا با باز کردن قفل درب اتاق سرور وارد این فضا شده و با روش‌ها و تکنیک‌های حرفه‌ای اقدام به سرقت اطلاعات یا هک کردن سیستم می‌کنند.

بنابراین اگر قفلی که روی این درب نصب می‌کنید استاندارد و ضد سرقت باشد؛ می‌توانید تا حدود زیادی از دسترسی دیگران به سیستم‌ها جلوگیری کنید. در حال حاضر یکی از بهترین قفل‌هایی که برای چنین درب‌ها طراحی شده‌اند؛ قفل‌های هوشمندی هستند که خاصیت ضد حریق نیز دارند. سیلندر هوشمند درب ضد سرقت مکانیزم بسیار پیچیده‌ای دارد که دسترسی را محدود کرده و با انجام تنظیمات خاص روی سیستم مرکزی آن، امکان ترددهای غیر مجاز در اتاق سرور به صفر نزدیک می‌شود.

  • عایق صدا و حرارت

گرچه سرورها ابزارهای الکترونیکی عالی هستند که بسترهای بسیار خوبی را برای استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا برای ما فراهم می‌کنند؛ اما این دستگاه‌ها به دلیل طراحی خاص و حجم اطلاعاتی که در آنها نگهداری و پردازش می‌شود؛ هنگام کار صدای زیادی تولید می‌کنند. بنابراین اگر به طور کلی فضای ساختمان شرکت کوچک باشد؛ این صدا ممکن است مزاحم کار کارمندان شده و زمینه ایجاد آلودگی صوتی را در ساختمان فراهم کند.

بنابراین علاوه بر کف و دیوارها، درب اتاق سرور نیز باید از نظر تبادل صدا عایق باشد. به این ترتیب هر چقدر هم که سرورها با قدرت کار کنند؛ صدای تولید شده از فرآیند کاری آنها از اتاق خارج نخواهد شد. علاوه بر این همانطور که گفته شد؛ سرور یک دستگاه الکترونیکی است که به حرارت محیط حساس است. این دستگاه‌ها خودشان عاملی برای تولید حرارت در اتاق هستند. بنابراین ضمن استفاده از یک سیستم خنک‌کننده هوشمند در اتاق، باید دربی که برای این بخش از ساختمان در نظر گرفته می‌شود عایق حرارتی باشد. به این ترتیب می‌توانید تا حدود زیادی از ورودی حرارت محیط بیرون به داخل ساختمان جلوگیری کرده و مانع تشدید دمایی شوید که خود سرورهای هنگام کار تولید می‌کنند.

 

درب اتاق سرور

 

هنگام انتخاب درب اتاق سرور چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

عوامل مختلف و بیشماری وجود دارد که به شما کمک می‌کنند تا تعیین کنید کدام نوع درب برای اتاق سرور ساختمان مناسب است. مواردی مانند اندازه مرکز داده یا اتاق سرور بر روی اینکه کدام درب با نیازهای شما مطابقت بیشتری دارد تاثیر خواهد گذاشت. همچنین باید سطح دسترسی مورد نیاز کارمندان به این اتاق را نیز در نظر بگیرید.

به عنوان مثال اگر زیاد به اتاق سرور رفت و آمد دارید؛ برای سهولت در تردد بهتر است درب ریلی نصب کنید؛ اما اگر به امنیت این فضا بیشتر اهمیت می‌دهید درب‌های لولایی را انتخاب کنید. بسته به سطح امنیت و دسترسی که می‌خواهید می‌توانید تصمیم بگیرید که کدام مدل درب بیشتر به دردتان می‌خورد. همچنین اگر نسبت به امنیت کلی ساختمان مطمئن هستید و به جهت اینکه کمتر پیش می‌آید که یک فرد غریبه وارد شرکت شما شود؛ می‌توانید جنس درب را تعیین کنید.

علاوه بر این موارد باید پتانسیل نیازتان به تجهیزات مختلف در آینده را نیز ارزیابی کنید؛ زیرا درب‌های مختلف مشخصات فنی متفاوتی دارند و به شیوه‌های مختلف نصب می‌شوند. به همین خاطر اگر دربی را انتخاب کنید که از نظر ابعادی کوچک باشد و نصب آن نیز همراه با دردسر فراوان باشد؛ بعدها که نیاز به نصب تجهیزات بیشتری در اتاق سرور دارید نمی‌توانید روی گزینه باز کردن درب از لولا برای ورود تجهیزات به اتاق حساب باز کنید.

امیدواریم مطالبی که در این مقاله به آنها اشاره شد به شما کمک کند که بهترین محصول را برای درب اتاق سرور انتخاب کنید. اگر نیاز به اطلاعات بیشتری در مورد انواع درب داشتید؛ به عنوان مثال اگر می‌خواهید بدانید که درب ضد سرقت چند کلید دارد ؟ حتما سری به دیگر مقالات وب‌سایت ما بزنید.

 

خط میانی
خط میانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *