سهند درب
خط میانی
درب پارکینگی کرکره ای

درب پارکینگ کرکره ای

این روزها در ساخت اکثر ساختمان‌های مسکونی و حتی تجاری و اداری به جای درب‌های آهنی و فلزی قدیمی از درب‌های اتوماتیکی مانند درب پارکینگی کرکره‌ای استفاده می‌شود. این درب‌ها با قابلیت تاشو خود هم برای استفاده به عنوان درب اصلی پارکینگ و هم به عنوان درب جداکننده پیلوت از محیط حیاط در ساختمان‌های شمالی کاربرد دارند. از آنجایی که درب کرکره ای پارکینگ با ریموت کنترل کار می‌کند؛ با نصب آن می‌توانید از تردد افراد متفرقه به درون ساختمان جلوگیری کنید.

ضمن اینکه استفاده از درب کرکره ای پارکینگ در ساختمان‌های شمالی باعث می‌شود که افراد غیر ساکن هنگام خروج از ساختمان به فضای پیلوت و پارکینگ از طریق حیاط دسترسی نداشته باشند. این درب‌ها چه به عنوان درب اصلی پارکینگ و چه به عنوان درب رمپ استفاده شوند؛ تفاوتی با یکدیگر از نظر نحوه اجرا، نوع موتور و تیغه ندارند.

با ما در این مقاله همراه شوید تا مزایای این محصول را بهتر بشناسید و به این موضوع آگاه شوید که چرا قیمت انواع درب حیاط آهنی و فلزی نسبت به قیمت درب کرکره ای پارکینگ متفاوت است.

 

قیمت درب کرکره ای پارکینگ به چه عواملی بستگی دارد؟

یکی از عوامل اثرگذار بر روی قیمت درب کرکره ای پارکینگ نوع موتور آن است. این درب‌ها معمولا با دو نوع موتور تیوبلار و ساید هماهنگ شده که از نظر قیمتی حدودا 10 درصد با یکدیگر اختلاف دارند. به نظر بسیاری از متخصصان آنچه که موجب تفاوت قیمت بین انواع درب کرکره‌ای می‌شود؛ نوع تیغه آنهاست.

 

درب کرکره ای پارکینگ

 

 روش‌های مختلف نصب درب کرکره ای پارکینگ

این کرکره‌ها یا به سمت داخل و یا به سمت بیرون رول می‌شوند. نوع رول شدن آنها هیچ ارتباطی به نوع موتور و تیغه ندارد؛ بلکه این ارتفاع سقف محل نصب و سلیقه کارفرماست که جهت رول شدن درب را تعیین می‌کند. وقتی درب کرکره ای پارکینگ رول می‌شود؛ به شکل استوانه‌ای در می‌آید که حدودا 35 سانتی‌متر قطر دارد. بنابراین باید به این موضوع توجه کنید که باید 35 سانتی‌متر از ارتفاع سقف را برای این استوانه در نظر بگیرید. به عنوان مثال اگر ارتفاع سقف پارکینگ 240 سانتی‌متر باشد؛ نصب کرکره به صورت رول از داخل برای ورود خودروهایی با ارتفاع حدود 2 متر مشکلی ایجاد نمی‌کند.

روش نصب به صورت رول به داخل هم باعث زیبایی بیشتر نمای ساختمان شده و هم موتور برای در امان ماندن از باران نیاز به کاور ندارد. با این تفاسیر اگر سقف پارکینگ کمتر از 240 سانتی‌متر باشد؛ به دلیل محدودیت در بازشوی مفید، نصاب مجبور است از سیستم رول به خارج استفاده کند تا برای تردد خودروهای شاسی بلند مشکلی ایجاد نشود.

 

مزیت درب کرکره ای پارکینگ نسبت به درب‌های آهنی قدیمی

  • برای تجهیز ساختمان با درب آهنی، مدت اجرا پروژه طولانی‌تر شده و هزینه‌ها نیز بیشتر می‌شود. ضمن اینکه معمولا تنوعی از مدل‌ها را در دسترس ندارید و مجبور هستید درب را با همان طرح‌های موجود سفارش دهید.
  • از آنجایی که درب کرکره ای پارکینگ کاملا بسته می‌شود؛ با نصب آنها تا حدود زیادی از ورود سرما به فضای راه‌پله و پیلوت جلوگیری خواهد شد. ضمن اینکه در ترکیب با استفاده از درب ضد سرقت برای واحدها، گزینه ایمن‌تری نسبت به درب‌های حیاطی آهنی است.
  • میزان بازشوی درب‌های کرکره‌ای بسیار محدود است و به دلیل نیاز به فضا برای باز و بسته شدن، اختلالی در رفت و آمد ایجاد نمی‌کند.
  • برخی از درب‌های آهنی امکان نصب جک پارکینگی ندارند. مثلا ممکن است به ستون داخل پارکینگ نزدیک باشند و جا برای نصب جک وجود نداشته باشد. در این شرایط استفاده از درب کرکره‌ای بهتر است.
  • آهن به مرور زمان زنگ زده و پوسیده می‌شود. بنابراین ممکن است در دراز مدت هزینه تعمیر درب‌های حیاطی آهنی بیشتر از درب کرکره ای پارکینگ شود.
  • برای تعویض درب آهنی قدیمی با درب کرکره‌ای نیازی به فک و جداسازی چهارچوب درب از دیوار نیست. در این شرایط کافیست که درب قدیمی را از لولا درآورده و لولاها را ببرید. سپس درب کرکره‌ای را روی همان چهارچوب قدیمی نصب کنید.

 

درب کرکره ای

 

برای انتخاب تیغه درب کرکره‌ای پارکینگ باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

تیغه‌های متنوعی برای تولید کرکره برقی وجود دارد که همه آنها برای استفاده روی درب‌های پارکینگی مناسب نیستند. برای اینکه بتوانید تیغه‌ای مناسب برای درب انتخاب کنید؛ باید نکات زیر را در هنگام خرید در نظر داشته باشید:

میزان رفت و آمد در پارکینگ: کرکره‌ای که برای پارکینگ واحدهای مسکونی به خصوص مجتمع‌ها نصب می‌شود به نسبت کرکره برقی مغازه‌ها در طول روز بیشتر باز و بسته می‌شود. بنابراین برای این درب‌ها باید از تیغه‌ای استفاده شود که تحمل تردد بالا را داشته و در اثر باز و بسته شدن زیاد زود خراب نشود.

میزان تولید صدا: صدایی که هنگام باز و بسته شدن رول کرکره ایجاد می‌شود می‌تواند ساکنین طبقات پایین را آزار دهد. بنابراین حتما تیغه‌ای را انتخاب کنید که تولید صدای بسیار کمی دارد و بی‌صدا کار می‌کند.

وزن تیغه: اگر قرار است زیاد از درب پارکینگ استفاده شود؛ برای پیشگیری از اعمال فشار بیش از حد بر روی موتور باید تیغه‌ای سبک را انتخاب کنید.

 

 برای انتخاب موتور درب کرکره‌ای پارکینگ باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

برای انتخاب مدل موتور نیز بهتر است نکات زیر لحاظ شود تا عمر درب به حداکثرترین حالت ممکن برسد:

میزان رفت و آمد در پارکینگ: موتورهای ساید نسبت به موتورهای تیوبلار به مراتب قدرتمندتر هستند و به مرور زمان در اثر باز و بسته شدن زیاد کمتر احتمال خرابی دارند. اگر فضای پارکینگ برای 5 تا 6 اتومبیل در نظر گرفته شده؛ یعنی پارکینگ کم تردد است و می‌توانید از موتور تیوبلار برای درب کرکره‌ای آن استفاده کنید. در غیر این صورت موتور ساید را برای خرید این محصول پیشنهاد می‌کنیم.

میزان تولید صدا: موتورهای تیوبلار هم با سرعت‌تر می‌چرخند و هم قطر محور آنها کمتر است؛ به همین دلیل باز کردن تیغه به وسیله آنها صدای بیشتری تولید می‌کند. با این وجود اگر ساختمان آرام‌تری می‌خواهید از موتور ساید استفاده کنید.

تعمیر موتور: دسترسی به موتور ساید راحت‌تر است و در صورت خرابی می‌توان راحت‌تر آنها را تعمیر کرد. البته اگر از تولیدات برندهای معتبر استفاده کنید؛ فرقی نمی‌کند که موتور شما از چه نوعی است. در این حالت احتمال خرابی در هر دو مدل موتور یکسان است.

وجود منبع برق اضطراری: موتور درب‌های کرکره‌ای یا مجهز به منبع تغذیه اضطراری هستند یا فاقد این قابلیتند. البته در همه تیپ‌ها خلاص کن دستی وجود دارد که در زمان قطعی برق می‌توان برای باز و بسته کردن درب از آن استفاده کرد. اگر به دنبال کاهش قیمت درب کرکره ای پارکینگ هستید؛ می‌توانید از ابتدا موتور فاقد قابلیت برق اضطراری خریداری کرده و بعدها روی آن موتور UPS نصب کنید. گرچه عملکرد موتورهایی که این قابلیت را به صورت فابریک دارند؛ به دلیل هماهنگی ولتاژ موتور با UPS فابریک، بهتر است.

امیدواریم این مطلب در مسیر انتخاب درب پارکینگ به شما کمک کند. اگر به دنبال اطلاعات دیگری نظیر درب کابویی چیست هستید؛ دیگر مقالات وبلاگ ما را از دست ندهید. 

خط میانی
خط میانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *