سهند درب
خط میانی
اندازه استاندارد درب داخلی ساختمان

اندازه استاندارد درب داخلی ساختمان

امروزه اندازه استاندارد درب اتاقی ساختمان که در بازار فروخته می‌شوند؛ بسته به شرکت تولیدکننده آنها با یکدیگر متفاوت است. با این وجود برای راحتی بیشتر اطلاع از ابعاد استاندارد درب برای ساختمان می‌تواند کمک‌کننده باشد. این ابعاد بر اساس فاکتورهایی انتخاب شده‌اند که عبور اجسام حجیم و سنگین مانند مبل و کمدهای بزرگ از درب و ورود آنها به ساختمان را ممکن می‌سازند. بنابراین انتخاب یک درب با ابعاد و اندازه‌های مناسب می‌تواند فضای کافی برای داخل آوردن وسایل خانه را مهیا کند.

اندازه استاندارد درب اتاقی

علاوه بر این، گاهی ممکن است بعد از چند سال نیاز به تعویض درب داشته باشیم. در این صورت اگر چهارچوب فعلی برای یک درب استاندارد نصب شده باشد؛ پیدا کردن یک درب جدید با ابعاد استاندارد و بدون نیاز به سفارش ساخت ممکن می‌شود. عرض و ارتفاع درب های داخلی که به صورت عمده تولید می‌شوند؛ استاندارد خاصی دارد.

بنابراین اگر چهارچوب از ابتدا برای یک درب استاندارد ساخته شده باشد؛ می‌توانید با انتخاب درب‌های آماده در بازار، در عرض چند ساعت خانه را بازسازی کنید. پس درب‌ها نیز مانند سایر بخش‌های ساختمان در زمان ساخت سازه باید به صورت استاندارد طراحی شوند. فراموش نکنید که حتی یک اختلاف چند میلی‌متری در اندازه استاندارد در ساختمان می‌تواند مشکلات زیادی را ایجاد کند. این قانون به خصوص در مورد ارتفاع استاندارد درب اتاقی صدق می‌کند.

برای تمام درب‌هایی که برای یک ساختمان در نظر گرفته می‌شوند ؛ فارغ از نوع کاربری‌شان، استانداردی تعریف شده که رعایت آن بسیار ضروری است. این استاندارد به صورت تفکیکی در جدول زیر ارائه شده است.

راهنمای اندازه گیری استاندارد درب

ابعاد استاندارد در درب‌های ضد سرقت

درب‌ ضد سرقت را بر اساس نوع در ابعاد و اندازه‌های مختلفی تولید می‌کنند. درب‌های تک لنگه یا یک و نیم لنگه ضد سرقت معمولا با عرض 97 سانتی‌متر و ارتفاع 2 متر و 4 سانتی‌متر تولید می‌شوند.

ساب فریم این درب‌ها 2 متر و 16 سانتی‌متر ارتفاع و 1 متر و 22 سانتی‌متر عرض دارند. در نقطه مقابل درب‌های ضد سرقت دو لنگه با عرض متفاوتی نسبت به درب‌های تک لنگه و یک و نیم لنگه تولید می‌شوند. این درب‌ها باید حداقل 1 متر و نیم عرض داشته باشند. ابعاد اطراف این درب‌ها به صورت 80×40 میلی‌متر در نظر گرفته می‌شود. این کار موجب افزایش مقاومت درب خواهد شد.

ابعاد استاندارد درب ضد حریق

درب ضد حریق یک درب بسیار مقاوم در برابر آتش است و از ورود دود ناشی از آتش‌سوزی به ساختمان جلوگیری می‌کند. در گذشته این درب‌ها فقط در ساختمان‌های اداری و بیمارستان‌ها نصب می‌شد؛ اما در حال حاضر در بسیاری از ساختمان‌های مسکونی تهران که با استانداردهای بین‌المللی ساخته می‌شوند از این درب برای افزایش ایمنی سازه استفاده می‌شود. این درب‌ها از فولادی ساخته شده‌اند که با رنگ کوره‌ای پوشیده شده است. پشم سنگ نیز که یک ماده نسوز است برای عایق‌بندی، در داخل بدنه درب قرار می‌گیرد.

این ماده فوق‌العاده مقاوم می‌تواند تا 4 ساعت 800 درجه سانتی‌گراد حرارت را در خود نگه دارد. این درب‌ها در حال حاضر با دو سایز 1 متر و 10 سانتی‌متر در 2 متر و 10 سانتی‌متر و 1 متر و 5 سانتی‌متر در 2 متر و 10 سانتی‌متر در بازار در دسترس هستند. ابعاد ساب فریم این درب‌ها از نظر عرض و ارتفاع حدود 1 سانتی‌متر بیشتر از اعداد ذکر شده است.

نکته بسیار مهمی که باید به آن اشاره کنیم این است که این سایزها و ابعاد، اندازه‌هایی هستند که کارخانجات برای تولید درب‌هایی استفاده می‌کنند که تولید انبوه دارند. بنابراین اگر به هر دلیلی تمایل ندارید که از چنین درب‌هایی استفاده کنید؛ می‌توانید درب مورد نظر خود را با ابعاد مورد نیاز به تولیدکننده سفارش دهید.

انواع درب از نظر ظاهری

درب‌هایی که با عنوان درب داخلی یا درب ورودی ساختمان در حال حاضر در بازار وجود دارند از نظر ظاهری، جنس و طرح به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. اما اگر بخواهیم یک معیار مهم برای دسته‌بندی این درب‌ها انتخاب کنیم؛ تعداد لنگه‌ای است که در طراحی آنها به کار رفته است. بر همین اساس درب‌های داخلی و ورودی یا تک لنگه یا یک و نیم لنگه یا دو لنگه هستند.

درب یک لنگه: درب تک لنگه دربی است که بدنه اصلی آن یک تکه و دارای یک لولا است. این درب‌ها بیشتر برای جدا کردن فضای داخلی ساختمان و به عنوان درب اتاقی و ورودی حیاط خانه‌هایی که درب پارکینگ‌شان مجزا از درب نفررو است کاربرد دارد.

درب یک و نیم لنگه: این درب از نظر سایز و ابعاد از درب یک لنگه بزرگ‌تر و از درب دو لنگه کوچک‌تر است. بدنه این درب‌ها از دو لنگه در ابعاد مختلف تشکیل شده است. یک لنگه کوچک و یک لنگه بزرگ. بنابراین طبیعتا یک درب یک و نیم لنگه دارای دو لولا است. معمولا لنگه دوم زمانی باز می‌شود که قصد داریم اجسام حجیم با عرض زیاد را وارد ساختمان کنیم. با باز کردن آن نیم لنگه، عرض درب از حالت یک لنگه بیشتر می‌شود.

درب دو لنگه: این درب‌ها از نظر ابعاد، بزرگ‌ترین درب‌های موجود در بازار هستند و بدنه آنها از دو قسمت با ابعاد یکسان تشکیل شده است. هر دو لنگه درب دارای لولا هستند و برای فضاهایی مانند لابی، مراکز خرید، مجتمع‌های مسکونی و ویلاها کاربرد دارند. تولید و نصب این درب‌ها نسبت به سایر درب‌ها زمان‌برتر است و هزینه ساخت آنها نیز به طبع بیشتر می‌باشد.

 

مطالعه بیشتر :  ابعاد درب ضد سرقت یک و نیم لنگه و دو لنگه را از اینجا بخوانید .

 

چگونه اندازه استاندارد درب اتاقی را تعیین کنیم؟

برای به دست آوردن این که اندازه درب شما استاندارد است، باید اندازه‌گیری کنید. ابتدا ارتفاع و بعد از آن عرض را اندازه‌گیری کنید. سپس ضخامت یا عمق درب را اندازه‌گیری کنید. همچنین قاب درب را نیز باید اندازه بگیرید و قسمتی که درب بر روی آن قرار می‌گیرد و ارتفاع و عرض قاب شما نیز بسیار مهم است.

این اندازه‌گیری‌ها شامل فضای اطراف قاب درب شما نمی‌شود. همچنین ممکن است از شما خواسته شود که برای اندازه‌گیری درب جدید خود، فضای باز شدن آن را نیز در نظر بگیرید. درب باید بتواند آزادانه باز شود و هیچ مانعی در بین راه آن وجود نداشته باشد. می‌توان اندازه‌های درب را اندکی بیشتر در نظر گرفت.

اندازه استاندارد درب اتاقی ساختمان

راهنمای اندازه استاندارد درب اتاقی

متداول‌ترین اندازه استاندارد درب اتاقی ساختمان 36 اینچ عرض 80 سانتی متر و ضخامتی در حدود 1 و 3/4 اینچ هستند. با این حال، درب‌های اتاقی مدرن‌تر می‌توانند به اندازه 30 یا 32 اینچ و به طول 96 اینچ باشند. درب‌های فایبرگلاس و درب اتاقی ام دی اف ، یا 80 اینچ یا 96 اینچ قد دارند. ضخامت درب نیز بسته به نوع مواد ممکن است متفاوت باشد.

خانه‌هایی که بیش از 50 سال پیش ساخته شده‌اند و یا درب‌های تزئینی سفارشی ممکن است از اندازه استاندارد درب‌های معمولی استفاده نکنند. امروزه برخی از درب‌های داخلی نیز می‌توانند به عنوان مجموعه‌ای از درب‌های دوتایی طراحی شوند، که باعث ایجاد یک درگاه دو برابر عرض استاندارد می‌شود.

درب‌های کشویی

به عنوان درب‌های بیرونی در قسمت پشتی منزل مورد استفاده قرار می‌گیرند، رایج‌ترین و کم هزینه‌ترین نوع درب پشتی هستند. این درب‌ها به این خاطر ترجیح داده می‌شوند که نور طبیعی زیادی را به داخل خانه می‌آورند. آنها ساده هستند، زیرا در یک حرکت موازی بر روی یک ریل حرکت می‌کنند. درب‌های شیشه‌ای کشویی راهی آسان برای دسترسی به پاسیون یا ایوان خانه شما هستند.

اندازه استاندارد 6 فوت و 8 اینچ به عرض 6 فوت است، اما در سایر اندازه‌ها نیز می‌توانید آنها را مشاهده کنید، اندازه درب نیز بسته به سازنده و محل نصب، ممکن است متفاوت باشد.

درب‌های داخلی برای جاهای خاص

درب‌های داخلی به طور کلی به درب‌های اتاق خواب و حمام اشاره دارند، اما برخی از خانه‌ها نیز ممکن است بالای راه پله‌ها و یا برای جدا کردن اتاق‌های خاص، دارای درب‌هایی باشند. تمام درب‌ها باید حداقل 80 اینچ قد داشته باشند، اما اندازه‌های عرض آنها متفاوت است و می‌تواند 24 اینچ، 28 اینچ، 30 اینچ، 32 اینچ و 36 اینچ باشد.

اگر در خانه شما افرادی با معلولیت زندگی می‌کنند، حداقل عرض توصیه شده برای هر گذرگاه، 36 اینچ باید باشد. ضخامت درب‌های داخلی نیز متفاوت است، اگر چه استاندارد 1 و 3/8 اینچ است. اما اگر درب شما از 36 اینچ پهن‌تر یا از 90 اینچ بلندتر باشد، ضخامت توصیه شده 13/4 اینچ است.

بیشتر بدانید : “ نحوه اندازه گیری درب کمد دیواری ریلی 

درب‌های کمدی

این درب‌ها معمولا کوچک‌تر از درب‌های استاندارد هستند. در خانه‌های قدیمی‌تر، درب‌های کمدی ممکن است فقط 18 اینچ عرض داشته باشند. با این حال، خانه‌های جدیدتر با فضاهای وسیع‌تر ساخته می‌شوند و فضای درب کمدی آنها بیشتر است که این درب‌ها 30 اینچ عرض و 96 اینچ طول دارند.

خط میانی
خط میانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *