سهند درب
خط میانی
مشخصات فنی درب ضد سرقت:

مشخصات فنی درب ضد سرقت

درب ضد سرقت محصولی است که به دلیل داشتن ویژگی‌های خاص، نسبت به درب‌های معمولی در برابر ورود سارقان ایمن‌تر است. مهم‌ترین مشخصات فنی درب ضد سرقت به ساختار درب، چارچوب، لولا، قفل و متریالی مربوط می‌شود که در ساخت درب به کار برده شده است.

مشخصات فنی درب ضد سرقت سهند درب

محصولات شرکت سهند درب سلماس که یکی از معتبرترین شرکت‌های تولیدی در ایران است؛ مشخصات فنی درب ضد سرقت عبارتند از:

 • ﭼﺎرﭼﻮب درب ضد سرقت سهند درب سلماس از یک لایه ورق فلزی با ضخامت 2 ﻣﯿلی‌متر، ﺑﺎ ﭘﻬﻨﺎی 18 سانتی‌متر ﺳﺎﺧﺘﻪ ﻣﯽ‌ﺷود.
 • کلاف لنگه درب ضد سرقت از قوطی فلزی به ضخامت 5 میلی‌متر و با ابعاد 50*120 میلی‌متر می‌باشد که با دستگاه رول فرمینگ ساخته شده و دور تا دور لنگه درب را در بر می‌گیرد.
 • داﺧﻞ درب‌های این شرکت، سه تکه ورق 1 میلی‌متری سرتاسری به‌صورت سینوسی ﮐﺎر گذاشته ﺷﺪه و از ﻗﯿﺪﻫﺎی اﻓﻘﯽ نیز ﺟﻬﺖ اﺳﺘﺤﮑﺎم ﺑﯿﺸﺘﺮ ﻟﻨﮕﻪ درب استفاده شده است. داخل لنگه نیز کاملا با یونولیت پر می‌شود.
 • از یک پوشش فلزی با رنگ کوره‌ای الکترواستاتیک و کاملا مکانیزه برای تولید این محصولات استفاده می‌شود.
  • رویه درب‌ها از ورق‌های MDF با ضخامت 8 میلی‌متر درست شده که با روکش چوب طبیعی مانند گردو، راش، ملج، آلپی، ملامینه، پی‌وی‌سی و های گلاس در دو طرف پوشیده شده است. رﻧﮓ استفاده شده در رویه درب‌ﻫﺎ نیز ﭘﻠﯽ اورﺗﺎن ترک می‌باشد.
 • رویه درب‌ها در طرح‌ها و رنگ‌های متفاوت و نامحدودی تولید شده که هر کدام از آنها به سفارش مشتری روی محصول قابل اجرا هستند.
 • در ساخت تمامی درب‌های ضد سرقت سهند درب سلماس از قفل ایمنی با برند داف (DAF) ترکیه یا کاله (KALE) ترکیه و با استاندارد ترکیه (TSE) که دارای گارانتی 5 ساله می‌باشد استفاده می‌شود.

مشخصات فنی درب ضد سرقت

درب ضد سرقت در مقابل درب‌های معمولی

درب‌های ضد سرقت بر خلاف درب‌های معمولی دارای ویژگی محافظتی بالایی هستند و در برابر هرگونه فشار، بریدگی، اهرم و دستکاری قفل ایمن می‌باشند. این محصولات در برابر نفوذ آتش، گرما و سرما و همچنین صدا نیز مقاوم هستند.

به طور کلی دو نوع درب ضد سرقت در بازار وجود دارد:

 • درب ضد سرقت فلزی که اسکلت آن از فولاد نرم یا آهن تشکیل شده و یک قطعه شیشه سکوریت در پشت پنل آن تعبیه شده است. اکثر این درب‌ها ساخت کشور چین هستند.
 • درب ضد سرقت چوبی که ساختار آن ترکیبی از فلز و چوب می‌باشد. این نوع درب‌های ضد سرقت که بخش عمده‌ای از حجم فروش بازار را به خود اختصاص داده‌اند؛ ظاهری مشابه با درب‌های معمولی دارند اما از نظر ویژگی‌های فنی بسیار متمایز از یک درب چوبی معمولی هستند.
 • در این نوع درب‌ها از ورق‌های فلزی جهت ایجاد مقاومت داخلی و از ورق‌های چوبی جهت حفظ زیبایی درب استفاده می‌شود. اسکلت یک درب ضد سرقت از چند لایه مختلف تشکیل شده است.
 • ساختار اصلی این محصولات حاوی یک ورقه فلزی بین دو لایه روکش چوبی است. علاوه بر این، داخل درب نیز با استفاده از عایقی مانند پشم سنگ پر می‌شود. به همین علت نیز درب‌های ضد سرقت، عایق خوبی برای جلوگیری از جابه‌جایی حرارت و صدا بین فضای داخلی ساختمان و فضای خارجی آن هستند. اما ساختار یک درب ضد سرقت استاندارد به این لایه‌ها محدود نمی‌شود. این محصول اجزای دیگری مانند چهارچوب، لولا و قفل نیز دارد که همگی روی کارایی آن تاثیرگذار هستند.

ورق فلزی داخل درب

این ورق فلزی مهم‌ترین بخش درب ضد سرقت است و بدون وجود آن، محصول ما به یک درب معمولی تبدیل خواهد شد. علاوه بر این ورق فلزی، کلافی نیز باید داخل درب تعبیه شود تا امنیت آن را بالا ببرد. بسیاری از مشخصات فنی درب ضد سرقت مربوط به همین بخش می‌شود.

رویه درب

روکش درب ضد سرقت در واقع همان بخش ظاهری محصول است. جنس روکش را می‌توان بر اساس مکانی که قرار است از درب ضد سرقت در آنجا استفاده شود انتخاب کرد. به عنوان نمونه، اگر قرار است از این درب برای ورودی ساختمان‌های صنعتی استفاده شود؛ لازم است پوشش لایه بیرونی آن خاصیت ضد اسید داشته باشد. روکش چوب طبیعی، روکش پی‌وی‌سی و روکش ام‌دی‌اف 3 نوع روکش پرفروش در بازار ایران محسوب می‌شوند. خوشبختانه روکش درب در طرح‌ها و رنگ‌های متنوعی قابل تولید است.

عایق درب

شکاف بین لایه فلزی و قسمت چوبی بدنه درب نیز با ماده‌ای به نام پشم سنگ پر می‌شود. این ماده خاصیت عایق حرارتی و صوتی به محصول می‌بخشد.

درب ضد سرقت با درب چوبی معمولی چه تفاوتی دارد؟

برای ساخت درب‌های معمولی از مواد خام و تکنولوژی خاص و ویژه‌ای استفاده نمی‌شود. در واقع بدنه اصلی درب‌های معمولی از چوب یا فرآورده‌های چوبی ساخته می شوند که سطح بیرونی آنها نیز با روکش مخصوص پوشانده شده است. برای مقاومت بیشتر نیز روی روکش یک لایه رنگ پلی استر زده می‌شود. درب‌های داخلی ساختمان که معمولا از نوع درب‌های معمولی هستند؛ اغلب از چوب ام‌دی‌اف ساخته می‌شوند. این درب‌ها را می‌توان بسته به متریال انتخابی، با ضخامت‌های مختلفی تولید کرد.

این در حالی است که یک درب ضد سرقت حاوی بخش‌های پیچیده‌تر و ساختار متفاوت‌تری است. این محصولات در کارخانجات مخصوصی و با استفاده از تجهیزات پیشرفته تولید می‌شوند. قفل‌های 7 یا 14 زبانه، چهارچوب تمام فلزی و یراق‌آلات کامل شامل چشمی، دستگیره و لولا تنها بخشی از اجزای این محصول هستند. همه این بخش‌ها در کارخانه و با دقت روی درب نصب می‌شوند چرا که عملکرد اصلی این محصول به شدت وابسته به عملکرد بخش‌های مختلف آن است. علاوه بر این، برای تولید این درب‌ها به فولاد مستحکمی نیاز است که در ساختار داخلی درب کار گذاشته می‌شود. یکی دیگر از تفاوت‌های اصلی این محصولات همین لایه فولادی مقاوم است. از طرفی درب‌های ضد سرقت باید حتما توسط نصاب نصب شوند. اما درب‌های معمولی نیازی به نصاب حرفه‌ای ندارند.

ویژگی‌های اصلی یک درب ضد سرقت استاندارد

اولین نکته‌ای که باید هنگام خرید یک درب ضد سرقت به آن توجه شود؛ میزان استحکام و مقاومت محصول است. همانطور که اشاره شد؛ درب‌های ضد سرقت موجود در بازار به دو دسته درب‌های ضد سرقت فلزی و درب‌های ضد سرقت چوبی تقسیم می‌شوند. این موضوع که کدامیک از این محصولات بر دیگری ارحج و دارای تمام مشخصات فنی درب ضد سرقت است؛ بستگی به هدف شما از خرید این نوع درب دارد.

علاوه بر نوع درب، کیفیت تک تک اجزای این محصول نیز روی کارایی آن اثر مستقیم دارد. به عنوان مثال لولا که از نظر بسیاری از مصرف‌کنندگان کم اهمیت‌ترین بخش درب‌های معمولی محسوب می‌شود؛ در ساختار درب‌های ضد سرقت از اهمیت بسیاری برخوردار است. بنابراین بهتر است در زمان خرید این محصول به این نکته که کیفیت تمام اجزای درب مهم است توجه شود. پس اگر می‌خواهید یک محصول با تمام مشخصات فنی درب ضد سرقت استاندارد بخرید؛ حتما تک تک اجزای این محصول را با دقت بررسی کرده و کیفیت آنها را از نزدیک بسنجید.

فراموش نکنید که کیفیت یک درب ضد سرقت استاندارد را می‌توانید از روی بسته شدن آن متوجه شوید. یک درب استاندارد و باکیفیت، با کمترین میزان فشار و سر و صدا بسته می‌شود. این ویژگی از اهمیت زیادی برخوردار است و یک روش عالی و ساده برای سنجش کیفیت محصول از نظر ویژگی‌های فنی است.

ویژگی‌های اصلی یک درب ضد سرقت استاندارد

مزایا و معایب درب ضد سرقت

از مزایای درب‌های ضد سرقت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درب‌های ضد سرقت به دلیل مقاومت بسیار بالا، دوام بیشتری نسبت به درب‌های معمولی دارند. بنابراین برای استفاده به عنوان درب ورودی که قرار است چندین بار در طول روز باز و بسته شود؛ گزینه بسیار مناسبی هستند.
 • روی این درب‌ها می‌توان از تجهیزات ایمنی بیشتری مانند چشمی و زنجیر استفاده کرد.
 • محصول اکثر کارخانه‌های تولید درب ضد سرقت، در برابر رطوبت و گرما عایق هستند.
 • درب ضد سرقت ابزار خوبی برای جلوگیری از ورود گرد و غبار و آلودگی به فضای داخلی ساختمان و عبور صدا است.
 • برای کاهش میزان اتلاف انرژی نیز معمولا استفاده از این درب‌ها توصیه می‌شود.
 • درب‌های ضد سرقت عموما مجهز به لولاهای مخفی و نامرئی هستند که امنیت بالایی دارند. مخفی بودن لولا باعث می‌شود که سارقین نتوانند با اعمال فشار روی لولا، درب را باز کنند.
 • قفل‌هایی که روی این محصولات نصب می‌شوند؛ از مقاومت بسیار بالایی برخوردار بوده و ساختار داخلی پیچیده‌ای دارند. بنابراین به سادگی باز نمی‌شوند.

این محصولات در کنار مزایایی که مطرح شد؛ دارای معایبی نیز می‌باشد. مهم‌ترین عیبی که می‌توان روی این درب بسیار کاربردی و ایمن گذاشت این است که گاهی به دلیل استفاده از آلیاژ غیراستاندارد در تولید؛ هنگام آتش‌سوزی درب قفل شده و باز نمی‌شود. بنابراین حتما هنگام خرید درب ضد سرقت از استاندارد بودن قفل و خود محصول اطمینان حاصل کنید و از یک تولیدکننده مطمئن خرید خود را انجام دهید.

خط میانی
خط میانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *