سهند درب
خط میانی
انواع درب‌های داخلی مورد استفاده در خانه

انواع درب‌های داخلی مورد استفاده در خانه

برای بخش‌های مختلف خانه باید از درب‌های داخلی استفاده کرد. این درب‌ها انواع مختلفی دارند و در طرح‌های متنوع برای محیط‌های متفاوت تولید می‌شوند. درب‌های داخلی به چند دسته تقسیم می‌شوند، MDF، HDF و چوب.

درب های MDF

درب‌های MDF یکی از انواع درب اتاقی است که می‌توان از آن در محیط‌های مختلف استفاده کرد. در ساخت این درب‌ها از MDF 6 و 8 میل استفاده می‌شود. برای روکش این درب‌ها می‌توان از روکش‌های چوب طبیعی در رنگ‌های مختلف بهره برد. می‌توان از رنگ‌های پلی‌استر برای این روکش‌های چوبی استفاده کرد. روکش‌های PVC نیز برای این نوع از درب قابل استفاده هستند و می‌توان از طرح‌ها و رنگ‌های مختلف این روکش، برای درب‌های داخلی استفاده کرد. از این روکش‌های PVC می‌توان برای روکش درب‌های کمد اتاق‌ها نیز به کار برد. با داشتن طیف گسترده‌ای از طرح‌ها و رنگ‌ها، از این روکش‌ها می‌توان در بسیاری از سبک‌ها و طرح‌های منازل مختلف استفاده کرد.

درب‌های MDF تنوع بالایی دارد و طرح‌های قاب‌دار و CNC نمای ظاهری این درب‌ها را متناسب با محیط اطراف می‌کنند. در ساخت این درب‌ها دارای کلاف چوبی هستند که به خاطر استفاده از چوب‌های مقاوم و بادوام، ساختار درب در طول زمان تغییری نمی‌کند. همچنین شبکه لانه زنبوری نیز در داخل این درب‌ها به کار می‌رود. این شبکه‌ها در عین حال این که سبک هستند، مقاومت بالایی دارند.

درب‌های HDF

نوع دیگری از درب‌هایی که به عنوان درب اتاقی در ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، درب HDF است. این نوع درب به خاطر مقاومت بالا در برابر فشار به طور گسترده‌ای در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. درب‌های HDF را می‌توان به راحتی رنگ کرد و وزن سبکی دارند. یکی دیگر از مزایای این نوع از درب، کم هزینه بودن آن است که در محبوبیت این نوع از درب داخلی تاثیرگذار بوده است.

HDF به دو صورت در ساخت درب مورد استفاده قرار می‌گیرد، به صورت ورق‌های مسطح و قالب‌گیری شده. ورق‌های مسطح HDF دارای ضخامت 3 میلی متری هستند و می‌توان در زمان تولید بر روی آنها طرح‌هایی ایجاد کرد. امکان رنگ‌آمیزی بالایی دارند و به راحتی می‌توان با استفاده از دستگاه سی ان سی، طرح‌های مختلف و زیبایی را بر روی درب اجرا کرد.

برخی از درب‌های داخلی HDF به صورت قالب‌گیری تولید می‌شوند. در این روش HDF در قالب ریخته شده و با استفاده از پرس شکل می‌گیرد. ایجاد طرح در زمان پرس کردن و یا بعد از آن قابل انجام است. این ورق‌های پرسی دارای قطر 3 میلی متر هستند و قابلیت رنگ‌آمیزی بالایی دارند. معمولا از این از درب برای اتاق خواب و یا سرویس‌های بهداشتی استفاده می‌شود.

بیشتر بدانید : ” با درب‌های اتاقی بیشتر آشنا شوید

درب‌های چوبی

نوع دیگر درب اتاقی از چوب برای ساخت آن استفاده شده است. چوب دارای مقاومت بالای است و به خاطر داشتن نقش و نگار طبیعی در آن، باعث زیبایی محیط می‌شود. می‌توان از چوب‌های مختلف در ساخت این نوع از درب استفاده کرد. در ساخت درب چوبی از کلاف چوبی به همراه شبکه لانه زنبوری در داخل آن استفاده می‌شود و برای روکش، چوب طبیعی قرار می‌گیرد. چوب دارای انواع مختلفی است و هر کدام طرح مخصوص به خود را دارند. رنگ چوب‌های مختلف نیز با هم فرق می‌کند و از رنگ‌های روشن تا تیره، چوب‌های مختلف را می‌توان پیدا کرد.

استفاده از چوب طبیعی هزینه ساخت درب داخلی را بالا می‌برد و چوب در برابر رطوبت مقاومت ندارد و خراب می‌شود، بنابراین در جاهایی که رطوبت بالا است، این درب‌ها مناسب نیستند. به جای چوب می‌توان از MDF استفاده کرد. این ورق‌ها دارای طرح‌های مختلفی هستند و طرح‌هایی مشابه چوب نیز در بین این طرح‌ها پیدا می‌شوند. برای محیط‌های مرطوب استفاده از ورق‌های HDF توصیه می‌شود. رطوبت بر روی این ورق‌ها تاثیر زیادی ندارد و می‌توان از آنها در جاهای مرطوب استفاده کرد.

خط میانی
خط میانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *