سهند درب
خط میانی
قفل شب بند

انواع قفل شب بند

امنیت هر دربی حتی محصولاتی که به عنوان درب ضد سرقت به بازار عرضه می‌شوند؛ وابسته به تعداد و کیفیت قفل‌هایی است که روی آن نصب شده است. روی همه درب‌ها، حتی درب‌های اتاقی ساده که کاربرد اصلی آنها جداسازی فضاهای داخلی ساختمان از یکدیگر است؛ حداقل یک مدل قفل وجود دارد. موضوع کیفیت و کارایی قفل در درب‌های ورودی ساختمان نسبت به درب‌های اتاقی و داخلی از اهمیت بیشتری برخوردار است.

این محصولات باید به قفل‌های مجهز و مستحکمی تجهیز شوند که امنیت را به بهترین شکل برقرار می‌کنند. یکی از بهترین قفل‌هایی که برای هر نوع دربی به خصوص درب‌های ورودی واحدها استفاده از آن توصیه می‌شود؛ قفل شب بند است. این قفل روی بدنه داخلی درب نصب شده و عملکرد باز و بسته شدن زبانه آن از داخل است. بنابراین ساکنین می‌توانند زمانی که خودشان داخل ساختمان هستند درب را از داخل قفل کنند. به همین خاطر به این محصول قفل شب بند گفته می‌شود.

تنوع مختلفی از این محصول در بازار وجود دارد. در این مقاله بیشتر در مورد انواع قفل شب بند توضیح خواهیم داد. اما قبل از آن به سراغ معرفی این قفل خواهیم رفت.

 

قفل شب بند چیست؟

قفل شب بند یکی از تجهیزات بسیار ایمنی است که بیشتر روی درب های ضد آب استاندارد ورودی و درب‌های ضد سرقت نصب می‌شود. هدف از نصب این قفل، امنیت بیشتر درب از داخل است.

عملکرد و مکانیزم این قفل‌های بسیار مستحکم و مطمئن، به صورت مکانیکی طراحی شده است. یعنی با چرخاندن اهرم زبانه، قفل از داخل بسته می‌شود. مکانیزم مکانیکی طراحی شده برای این قفل باعث می‌شود استفاده از آن و نصبش راحت باشد.

 

آشنایی با انواع قفل شب بند مخصوص درب ضد سرقت آپارتمانی

بیشتر قفل‌های شب بندی که در بازار وجود دارد مکانیزم مکانیکی دارند. قبل از ورود درب‌های جدید مانند درب‌های ضد سرقت به بازار، از این محصول به عنوان قفل شب بند مغزی‌دار روی درب‌های چوبی ورودی آپارتمان‌ها استفاده می‌شد. علاوه بر قفل‌های قدیمی که به صورت مکانیکی عمل می‌کردند؛ جدیدا مدلی از این قفل به بازار ارائه شده است که عملکرد آن به صورت دیجیتالی بوده و بیشتر در هتل‌ها و ساختمان‌های لوکس از آن استفاده می‌شود. به طور کلی انواع قفل شب بند عبارتند از:

 

انواع قفل شب بند

 

  •  قفل شب بند ساده

این قفل‌های ساده که حاوی زنجیر و اهرم هستند؛ در صورت تولید با متریال باکیفیت، از استحکام بالایی برخوردار بوده و دارای مکانیزم قابل اعتمادی هستند. قفل‌های شب بند ساده از چهارچوب کناری یا از کف زمین به عنوان اهرم کنترل‌کننده فشار وارده بر درب استفاده می‌کنند. به همین خاطر ساختار کلی آنها بسیار مطمئن است. ضمنا نصب قفل شب بند ساده بسیار راحت است و بدون دردسر و پیچیدگی خاصی به سرعت می‌توان آن را روی بدنه داخلی درب نصب کرد.

  • قفل شب بند دیجیتال

قفل‌های شب بند دیجیتال جدیدترین مدل از این محصول هستند که با نام‌های دیگری مانند قفل دیجیتال بدون دستگیره نیز در بازار شناخته می‌شوند.

مکانیزم دیجیتال این محصولات باعث شده که قفل‌های شب بند دیجیتالی بسیار ایمن شوند. روش‌های دسترسی و فعال کردن این قفل‌ها متعدد است. برخی از محصولات فقط مجهز به یک مکانیزم هستند و برخی از چند مکانیزم مختلف برای فعال و غیرفعال شدن استفاده می‌کنند. استفاده از کارت، شماره‌گیری رمز، اسکت اثر انگشت و اسکن عنبیه چشم متداول‌ترین روش‌های دسترسی به این قفل‌‌ها هستند که یا به صورت مجزا یا به صورت ترکیبی در محصول به کار برده می‌شوند. این محصولات از نظر ظاهری بسیار زیبا هستند و جلوه‌ای لوکس به درب می‌دهند.

ضمن اینکه نسبت به انواع قفل شب بند مکانیکی امنیت بیشتری دارند. البته قیمت بالا یکی از معایب قفل‌های شب بند دیجیتالی است. ارزش این محصولات، به خصوص اگر از برندهای مطرح بازار باشند ممکن است بیش از 10 میلیون تومان باشد.

 

انواع قفل شب بند

 

  • قفل شب بند مغزی‌دار

قفل‌های شب بند مغزی‌دار همان قفل‌هایی هستند که روی درب‌های چوبی قدیمی کار گذاشته می‌شدند. مغزی که داخل این محصول تعبیه شده است؛ یک زبانه به زبانه‌های قفل اصلی اضافه کرده و به این ترتیب موجب افزایش امنیت ساختمان می‌شود. البته امروزه استفاده از این نوع قفل شب بند با وجود محصولات جدید در بازار، منسوخ شده است. علاوه بر این از آنجایی که عملکرد این قفل‌ها مثل قفل‌های معمولی است؛

در صورتی که برای ورودی ساختمان از درب ضد سرقت استفاده کنید؛ لزومی به نصب این قفل‌ها نیست. چرا که حتی اگر کلید قفل اصلی گم شود شما می‌توانید با تعویض مغزی قفل درب ضد سرقت ، درب را به حالت اولیه باز گردانید.

  • قفل شب بند زنجیری

استفاده از این قفل‌های قدیمی، حتی با عرضه محصولات جدید به بازار، بسیار متداول است. روش کار این قفل به صورتی است که یک زنجیر که به وسیله پیچ و مهره به چهارچوب متصل شده است وارد یک نوار فلزی می‌شود که روی بدنه قفل قرار دارد. به این ترتیب درب دیگر نمی‌تواند بیش از چند سانتی‌متر باز شود. البته چون تمام فشار ناشی از نیروی وارده به درب، روی آن قطعه فلزی است؛ ممکن است با یک ضربه ناگهانی از بدنه جدا شده و باعث شود که درب خیلی راحت باز شود.

  • قفل شب بند درب چوبی

اگر درب ساختمان شما چوبی است و به دنبال قفل شب بندی می‌گردید که بتوانید آن را خودتان به راحتی در داخل نصب کنید؛ می‌توانید از قفل شب بند مخصوص درب‌های چوبی استفاده کنید. این قفل‌ها با پیچ‌های کوچک و کم ارتفاعی که مخصوص چوب هستند روی درب نصب می‌شوند. قفل‌های شب بند مخصوص درب‌های چوبی از نظر شکل ساده و از نظر عملکرد شبیه به قفل‌های مغزی‌دار است. ضمن اینکه مقاومت این محصولات نسبت به سادگی نصب‌شان بالاست. البته به شرطی که محکم روی درب نصب شده باشد.

همانطور که مشاهده کردید؛ تنوع بالایی از انواع قفل شب بند در بازار وجود دارد که می‌توانید بسته به نیاز خود یکی از آنها را برای افزایش امینت ساختمان انتخاب، خریداری و نصب کنید. اما اگر به دنبال اطلاعات بیشتری مانند تفاوت درب داخلی ملامینه و درب داخلی اچ دی اف چیست؟ هستید؛ حتما به دیگر مقالات وب‌سایت سهند درب مراجعه کنید.

خط میانی
خط میانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *