سهند درب
خط میانی
درب لابی چوبی

درب لابی چوبی یا فلزی ؟

لابی به یک فضای مجزا و اختصاصی در طبقه اول ساختمان‌های مسکونی، اداری و حتی تجاری گفته می‌شود که دسترسی به سایر مشاعات از طریق آن امکان‌پذیر است. البته این قسمت از ساختمان فقط برای تفکیک مشاعات از ورودی طراحی نشده است؛ بلکه برای برگزاری جلسات ساختمان و حتی انتظار مهمانان برای مراجعه ساکنین نیز می‌توان از لابی استفاده کرد.

برای اینکه فضای لابی ایمن و مجزا از قسمت ورودی شود؛ باید دربی برای آن در نظر گرفت که از نظر امنیت مقاوم باشد. این روزها در اکثر ساختمان‌های نوساز از درب ضد سرقت به عنوان درب لابی استفاده می‌شود. همانطور که می‌دانید این مدل درب‌های جدید و مستحکم، از نظر جنس بدنه به دو دسته درب‌های ضد سرقت بدنه چوبی و درب‌های ضد سرقت بدنه فلزی تقسیم می‌شوند. حالا سوال اصلی اینجاست که درب لابی چوبی بهتر است یا برای اطمینان بیشتر بهتر است به سراغ نوع بدنه فلزی از این محصول برویم؟ برای یافتن پاسخ این سوال مهم با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

 انواع درب ضد سرقت بر اساس نوع بدنه

روش‌های متفاوتی برای دسته‌بندی انواع درب ضد سرقت وجود دارد؛ اما یکی از متداول‌ترین آنها، تقسیم این محصولات به گروه‌های مختلف بر اساس جنس متریالی است که در تولید بدنه از آن استفاده شده است.

برای ساخت رویه اصلی درب در کارگاه‌های تولید انواع درب ضد سرقت و درب اتاقی از دو ماده چوب یا فلز استفاده می‌شود.

محصولی که رویه آن با چوب یا فرآورده‌های چوبی مانند MDF ساخته می‌شود درب ضد سرقت چوبی نام دارد و محصولی که بدنه رویه آن با استفاده از فلز طراحی و تولید می‌شود به درب ضد سرقت فلزی مشهور است. نکته بسیار مهمی که در مورد همه این محصولات وجود دارد این است که ساختار داخلی آنها شباهت زیادی به هم دارند و تنها تفاوت‌شان، جنس رویه کار است.

البته یک تفاوت عمده دیگری نیز بین درب‌های ضد سرقت چوبی و درب‌های ضد سرقت فلزی وجود دارد و آن هم این است که نوع چوبی این محصول و مدل‌های متنوع آن را معمولا برای ورودی واحدها استفاده می‌کنند و درب‌های فلزی بیشتر مناسب استفاده به عنوان درب لابی و ویلایی هستند. البته این به این معنی نیست که نمی‌توان از درب لابی چوبی برای ورودی ویلا استفاده کرد؛ بلکه این انتخاب بیشتر به شرایط ساختمان و ترجیحات مشتری بستگی دارد.

 

درب لابی چوبی یا فلزی

 

درب لابی چوبی

درب لابی چوبی به نوعی از درب ضد سرقت گفته می‌شود که روی استراکچر فلزی آن ورقی از جنس چوب طبیعی یا فرآورده‌های باکیفیتی مانند MDF کشیده شده است. این روکش که معمولا بین 8 تا 10 میلی‌متر ضخامت دارد هم باعث مقاومت بیشتر درب شده و هم نمای آن را شکیل‌تر و زیباتر می‌کند.

به طور کلی چوب یک ماده خام بسیار انعطاف‌پذیر است که قابلیت اجرای هر طرح و نقشی را دارد. بنابراین درب‌های ضد سرقت بدنه چوبی از نظر تنوع طرح یکی از بهترین درب‌های ورودی هستند. از طرفی چوب و کلیه فرآورده‌های ساخته شده از آن رنگ‌پذیری بالایی نیز دارند. به همین خاطر معمولا هر رنگی که مورد نظر مشتری باشد را می‌توان روی درب‌های لابی چوبی اجرا کرد. این ویژگی نیز یکی از تفاوت‌های اصلی بین درب لابی چوبی و فلزی است.

در اکثر تولیدی‌ها، درب‌های چوبی برای استحکام و ماندگاری بیشتر، بعد از ساخت با لایه نازکی از روکش مصنوعی یا طبیعی پوشیده می‌شوند. این ورق بسیار نازک از بدنه چوبی محصول در برابر ضربه، خط و خش و تماس با عوامل محیطی محافظت می‌کند. در حال حاضر روکش‌های متنوعی در بازار وجود دارد که به طور کلی به دو دسته روکش‌های طبیعی و مصنوعی تقسیم می‌شوند.

منظور از روکش طبیعی روکشی است که با استفاده از ورق نازک چوب درختانی مانند گردو و بلوط تولید شده و از نظر جذابیت بصری بسیار زیباتر از روکش‌های مصنوعی هستند. اما روکش‌های مصنوعی که با فرآورده‌های مختلفی تولید می‌شوند مقاوم‌تر هستند و به مرور زمان احتمال آسیب‌دیدگی آنها کمتر است.

علاوه بر این درب لابی چوبی را می‌توان با طرح‌های ساختاری متنوعی تولید کرد. به عنوان مثال درب لابی چوبی شیشه ای یک نوع درب ضد سرقتی است که روی بدنه آن قاب‌هایی تعبیه شده که داخل آنها با شیشه نشکن و بسیار مقاومی پوشانده شده است. این مدل از درب‌ها معمولا برای ورودی واحدها مناسب نیستند؛ چرا که شیشه روی آنها نمایی هر چند محو از داخل ساختمان را نشان می‌دهد. اما برای لابی به وفور از درب‌های شیشه‌خور استفاده می‌شود.

 

درب لابی فلزی

 

درب لابی فلزی

فلز نسبت به چوب ماده مقاوم‌تری است. به همین خاطر وقتی درب ضد سرقت را با بدنه‌ای از این جنس ماده می‌پوشانند؛ محصول خروجی طبیعتا در برابر ضربه و فشار مستحکم‌تر می‌شود. با این وجود یکی از اصلی‌ترین تفاوت‌هایی که بین درب‌های فلزی و درب لابی چوبی وجود دارد؛ مقاومت بیشتر محصولات گروه اول است.

گرچه درب‌های بدنه فلزی از نظر طرح و رنگ محدود هستند؛ اما با استفاده از تکنیک‌های خاصی می‌توان محصولات زیباتری از خط تولید آنها خارج شود. به عنوان مثال نوعی درب ضد سرقت فلزی در بازار وجود دارد که به درب لابی فلزی طرح چوب مشهور است. این درب‌ها بیشترین شباهت را با درب‌های بدنه چوبی دارند اما استحکام آنها درست به اندازه درب‌های بدنه فلزی است. همانطور که اشاره شد؛ درب‌های ضد سرقت فلزی بیشتر برای ویلاها، امکان عمومی و ادرات و سازمان‌ها مناسب هستند.

قیمت درب لابی چوبی در مقایسه با درب فلزی

این دو محصول از نظر قیمت نیز تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. قیمت درب لابی چوبی معمولا گران‌تر از درب‌های بدنه فلزی است. البته درب‌های چوبی بی‌کیفیتی نیز در بازار وجود دارد که از نظر قیمتی حتی شاید ارزان‌تر از درب‌های فلزی مرغوب باشند. اما به طور کلی اگر بخواهید بهترین و باکیفیت‌ترین درب ضد سرقت بدنه چوبی را با مرغوب‌ترین درب ضد سرقت فلزی مقایسه کنیم؛ قیمت محصولات گروه اول به دلیل گران‌تر بودن چوب طبیعی نسبت به فلز، بالاتر است.

 تفاوت ابعادی بین درب لابی چوبی با درب فلزی

در ساخت کلیه درب‌های ضد سرقت از ابعاد و اندازه‌های یکسانی استفاده می‌شود. آنچه که باعث می‌شود یک محصول بزرگ‌تر یا کوچک‌تر از محصول دیگر شود؛ تعداد لنگه‌های درب است. به عنوان مثال ابعاد درب ضد سرقت یک و نیم لنگه نسبت به درب ضد سرقت تک لنگه بیشتر است. بنابراین اگر برای لابی ساختمان نیاز به درب بزرگ‌تری نسبت به ابعاد استاندارد دارید؛ باید تعداد لنگه‌های آن را افزایش دهید.

 

خط میانی
خط میانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *